Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Andra, tu cat fier ii dai lui Adrian? Si de care? In afara de hemograma ce analize ti s-au recomandat pentru monitorizarea tratamentului? De exemplu nivelul fierului in sange si probe hepatice cumva? Multam de raspuns!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

No, ce sa facem? Eu zic ca bine. Crestem. Avem acum 1250 de grame. Oare nu suntem obezi?
Ne sta pe creer o intrebare : cand ar fi trebuit sa i se faca Mariei control oftalmologic? Pana acum nu i s-a facut. E nascuta pe 18 oct (asta e si un a propos pentru a fi pusa pe lista esentelor).
Cei de la maternitate spuneau ca un astfel de comntrol se face la aprox 36 de sapt , fiindca altfel nu se vede daca are probleme cu retina.
Oricum, de maine voi face presiuni sa i se faca asa ceva. \nu mai tine scuza cu dritza ofta e in concediu de maternitate. Ce inseamna asta? Ca 2 ani de zile , de acum incolo , nu se mai face control oftalmo in Oradea?

Semneaza : inervantul Lao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Flori de cires nu este o scuza ca medicul oftalmolog este
in concediu.
Trebuie sa fie cineva care sa-i tina locul.
Trebuie sa i se faca Mariei control oftalmologic.
Cu cat mai repede cu atat mai bine.
Fetitei mele (pe care o cheama si Maria) nu i s-a facut control oftalmologic si am mari probleme cu ea.
Asa ca nu mai amanati controlul oftalmologic, nu-i de joaca, mai ales ca Mariuca are deja doua luni.
Multa sanatate Mariucai




http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Flori de cires controlul oftalmologic ar trebui facut cam intre 4-6 saptamani.

Mult noroc si sa dea Dumnezeu sa auzim numai de bine.

Andruscka


http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Lao, Flori de cires, in Bucuresti, la Polizu se facea control oftalmologic in momentul in care aveau 1 luna de la nastere.
Asa cum spunea Andruscka e esential sa i se faca control cat mai devreme si apoi se monitorizeaza evolutia.
Face-ti tot ce puteti ca sa i se faca acest control si de catre un oftalmolog cu exeperienta in retinopatia de prematuritate.
Ma bucur din suflet ca sunteti bine si ma rog ca Maria sa ajunga acasa sanatoasa si cat mai repede!

Stai linistit, acusica va pune Papa pe listutza! Cum sa lipseascca tocmai minunata Marie!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Sheannamp iti multumesc din nou pentru raspuns, ma mai linistesc citindu-te. Vineri am luat o noua proba de urina, asteptam rezultatele marti. Vom face si o noua ecografie luna asta.
Floridecires felicitari pentru progrese, poate dupa ce faceti 2 kilisoare o sa mergeti cu Maria acasa. Luptati pentru controale de tot soiul cat mai de timpuriu, daca starea fetitei pemite bineinteles.


Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

andruska, am reusit partial, adica trebuie sa vedem daca e numai un rezultat de moemnt sau o va tine asa de acum incolo. Am reusit partial pt. ca ziua vad ca adoarme singurel, il pun in patut si-l las acolo si adoarme (ma rog, i lduc cand vad ca i se face somn cam 1,5-2h dupa ce s-a trezit ultima data.
Dar seara nu merge. Am incercat in fiecare seara si nu vrea. Plange sua se trezeste in 5-30min. si apoi il iau iar cu mine-n pat. Probabil ca deja i s-a format rutina ca seara doarme cu mine si intra in starea in care stie ca trebuie sa fie langa mami. Azi e prima seara cand il las sa planga. Pare ca nu se potoleste (plange de 6 minute), desi ii e somn clar.
Il mai las un pic si ma duc la el daca tot asa o tine.
Dar faptul ca ziua im iaodarme singurel acum fara aproape nici o problema, adica nici nu m-am chinuit. Cu alex am tras ceva, cateva ziel de plansete indelungi pana l-am invatat, dar la adrian vad ca a fost fara plansete, doar cu 2-3 scanceli si in 2-3 minute adoarme singurel.
Acum deja vad ca nu mai plange, inca n-a adormit, dar nu mai plange. Puiutu' mic!
Trebuie sa va spun ca doarme pe burta, asa am vazut ca adoarme usor, pe spate nu adoarme singur. Dupa ce s-o invata bine sa adoarma singurel, il mut pe spate.

Anna, eu de la inceputul lui dec. am rugat-o pe dr. sa ii verifice nivelul fierului. Pt ca nu vreau nici sa nu produca suficient din lipsa de fier, dar nu vreau nici sa isi faca rezerve prea mari ca stiu ca nu-s buna. Dar pt asta trebuie sa-i ia sange din vena si nu vroiam sa-i mai ia asa repede de teama sa nu contribuie la scaderea hemoglobinei. Acum avem programat pe 17 ian. (la urmatoarea vizita) sa-i verificam fierul si mi-a dat si pediatrul sa-i fac o analiza (acum nu stiu cu mse nuemste, dar iti spun maine).
Pana atunci ii dam fier "orbeste" 0.3 ml (0.75mg/ml).

Bravo, Mariuca, la cat mai multe kilograme. Mai e un pic pana la 2 kg. Lui adrian i-au facut control oftalmologic in prima sapt. de la nastere (si s-a nascut la 33 si 4 zile).

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Am pus POZE NOI!

Andra, mersi de raspuns!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Partea a 5-a aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91529



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput