cum sa fiu mai apropiata de copilul meu

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annitha_cl spune:

Ramona, iti multumesc si recunosc ca si eu sunt la fel de norocoasa ca ii am langa mine pe Andrei si sotul meu.

aurora56 Posted - 22/08/2006 : 17:38:35
--------------------------------------------------------------------------------
Azi dimineata cand am plecat la servici i-am spus ca este pedepsita si sa nu se uite la tv sau sa se joace pe calculator.Nu stiu daca i-a pasat pentru ca oricum a plecat la gradina cu mamaia si nici pana acum nu a sosit.Nu stiu cum s-a comportat acolo .I-am spus ca nu i-am mai dat teme de facut ,ca am inteles dorinta ei de a lucra singura fara constrangere si astept din partea ei rezultate.Oare cand le voi vedea .Jocul cu bilele l-am incercat dar dupa o saptamana nu mai avea efect .
_

Aurora, nu te supara ca te intreb...dar de ce ai pedepsit fetita? Ce a facut atat de grav incat sa o pedepsesti? Incearca sa discuti cu ea, fi prietena ei.
Gandestete le ceva... e fetita ta, ai simtit-o cand a luat viata in tine, ai invatat-o primii pasi, ai invatat-o primele cuvinte, tu i-ai vazut primul suras, tu ai auzit-o plangand prima oara, inima ta a batut alturi si in acelasi ritm cu a ei... tu o cunosti cel mai bine si trebuie sa iti aduci aminte de momentele cand iti mangaiai burticuta si zambeai (intr-un anume fel) si ii vorbeai (pe un anumit ton) iar ea te asculta cu placere... Adu-ti aminte de cum faceai acele lucruri si cand vorbesti cu ea acum sau o mangai sau o asculti foloseste acel suras, acel ton si acele mangaieri si ai sa vezi ca totul se va imbunatati. In plus, gandestete ca eu nu am avut acea sansa de a il vedea pe Andrei crescand... si imi este greu uneori sa-l inteleg pentru ca nu il simt in totalitate asa cum tu iti simti fetita.
Te intreb ceva, si te rog din suflet sa nu te superi pe mine, nu este nevoie sa-mi raspunzi mie ci raspunsurile sa ti le dai tie...
Cand ati pictat ultima oara impreuna? Cand v-ati jucat cu plastelina ultima oara? Cand v-ati jucat ultima oara impreuna, doar voi doua, cu papusile, cu un joc, la calculator?
Raspunde-ti la aceste intrebari si aminteste-ti de acele momente cand faceati acele lucruri, adu-ti aminte de momentul in care ai aflat ca esti si retraieste acele momente dupa care vorbeste cu fiica ta.
Nu vreau sa spun ca nu o iubestei departe de mine acest gand si nici nu vreau sa te supar dar, din pacate, noi femeile avem atatea griji incat uneori devenim foarte obosite si stresate si facem aceleasi greseli pe care le-au facut si mamele noastre si pe care noi, copii fiind, am promis ca nu le vom face.
Te dulce si o pentru tine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Multumesc de sfaturi.Nu am stiut cat ma poate relaxa o plimbare cu fiica mea fara sa ma gandesc la nimic altceva .In plus m-a bucurat sa stiu ca a ales plimbarea cu mine in locul jocului cu prietenele care se rugau de ea sa ramana cu ele,sau jocului nou pe calculator adus de tati.Azi am luat-o iarasi cu mine la cumparaturi si plimbare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annitha_cl spune:

Aurora, ma bucur nespus ca relatia dintre voi doua s-a imbunatatit. Ma bucur ca ai realizat ca ea are nevoie de tine, de atentia ta, de dragostea ta...
O pentru tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Bravo, bravo!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cerasela67 spune:

Eu am urmat un curs pt. parinti initiat de o fundatie din Belgia, cursul se intitula "Educati asa!" si era adresat parintilor cu copii prescolari.Cursul a cuprins 6 module. Va redau aici cateva idei principale si va rog sa trageti singure concluziile:
Modulul 1 - ACORDATI ATENTIE COPILULUI:
-acordati atentie lucrurilor frumoase pe care le face copilul
-mangaindu-l, clipind din ochi sau aratandu-i intereseul
-spuneti copilului ceea ce face bine, astfel copilul devine increzator in sine
nu dati prea mare atentie lucrurilor rele pe care le face
Modulul 2-RECOMPEMSE:
-infiecare zi urmariti lucrurile bune si dragute pe care le face, recompensati-l imediat ce a facut un lucru bun
-spuneti ceva dragut despre comportamentul bun, faceti-o direct,altfel copilul nu va mai sti pt. ce l-a primit
Modulul 3-A SPUNE NU SI A INTERZICE
-spuneti clar CE nu are voie sa faca
-explicati si DE CE nu are voie
-Nu este NU
-Nu spuneti prea des NU
-faceti complimente pt. lucrurile frumoase pe care le face. Copiilor le place sa fie laudati
Modulul 4- A IGNORA
-spuneti copilului ce are voie sa faca si ce nu
-nu reactionati daca incerarca sa va atraga atentia
-incercati sa va mentineti pozitia facad altveca
-reactionati intotdeauna fata de un comportament periculos
-acordati atentia cuvenita pt. lucruri frumoase, astfel va continua sa faca lucruri frumoase
Modulul 5 - A IZOLA
-puneti copilul sa stea separat
-explicati de ce face asta
-cautati un loc mai neplacut pt. el in care sa nu se poata distra
-nu o faceti prea des
Modulul 6 -PEDEPSELE
-explicati de ce il pedepsiti
-faceti-o direct
-nu exagerati cu pedeapsa
-nu pedepsiti prea des
-dati-i atentie copilului si laudati-l pt. lucrurile frumoase pe care le face.

Aici nu se pomeneste nimic de cearta sau bataie. In multe tari din lume sunt interzise si parintii primesc "corectii" usturatoare pana la a li se lua copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Ar fi fost bine daca s-ar preda acest curs si inalte localitati din tara .Cu totii gresim dar sunt persoane care ar fi dispuse sa invete.Poate ca multi dintre noi aplicam ceea ce am vazut la parintii nostri ceea ce poate nu este intodeauna bine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

La mine functioneaza mai bine daca ii spun ce sa faca in loc de ce sa nu faca. Mereu pozitiv, cit mai rar negativ. Deci daca a gresit ceva ii spui ce trebuia sa faca, nu insisti cu "nu".

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Aurora am citit cu f mare atentie tot ce-ai scris si tot ce ti s-a raspuns ! Deduc din toate ca esti o mama cu "M" ptr ca daca nu era cazul nu dadeai nastere acestui subiect, si se vede ca ai toata bunavointa sa schimbi relatia cu Elena fata ta draga , intr-o relatie excelenta si sa stii ca esti pe cel mai bun drum , ai facut eforturi mari si frumoase , i-ai acordat timp din timpul tau liber ptr asta uite o din suflet (pacat ca e doar virtuala) , Elena ti-a aratat si ea ca tu esti interesul ei , din moment ce-a lasat de-o parte prietenele de joaca ! Totul are un inceput , evident eu sper din tot sufletul ca situatia , mai bine zis relatia dintre voi doua sa se sudeze fff tare si sa va iubiti , sa va bagati in seama si sa va bucurati una de alta ori de cate ori , timpul il permite , chiar daca uneori nu e posibil din cauza atator treburi...rufe...calcat...spalat...curatenie...bla bla bla ! Si maine mai e o zi , si mai ales nu uita , scoala se apropie din nou si zilele vor fi mai scurte si ele...profita din plin de bucuria de-a fi mama !!! Un cu mult drag la amandoua si vreau sa stiu cat mai multe , hai sa ne povestesti cum merg treburile intre voi , ce-ati mai facut impreuna , mi-ar face o deosebita placere sa stiu ca totul e ok ! Numai bine , sanatate si bucurii , aveti grija una de alta si invatati sa va cunosteti mai bine , e sigur ca-n fiecare dintre voi se ascund multe valori care trebuiesc descoperite !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Ailenne, multumesc pentru cuvintele frumoase pe care mi le-ai scris .Ma bucur ca ma intelegi si esti alaturi de mine.Este mai greu acum cand copilul este mare sa fac in asa fel incat sa ma asculte si ma supar cand vad ca eforturile mele nu sunt intotdeauna rasplatite dar ea are o asa dragalasenie incat nu stau mult suparata.Nu vreau sa fac lectiile in locul ei asa cum fac alti parinti numai pentru ca odraslele lor sa ia note mari.Cateodata o las sa se loveasca si singura de greutati ca sa invete din ele .Dar ma deranjeaza mult ca nu are ambitie.Pentru ea orice apreciere nu conteaza prea mult indiferent ca este foarte bine, bine sau suficient si nu are spiritul de competitie fata de alti copii.Cum sa o fac sa inteleaga cat de importanta este invatatura fara sa o constrang ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Eu nu am copii asa de mici ca tine ci sunt putin mai marisori, trebuie sa ai mare grija de acum inainte ,ei cresc asa de repede si daca nu reusesti sa o apropi acum ca este inca mica sa te intrebi ce vei face mai tirziu?Sunt o mamica destul de tanara sau cel putin asa ma cred eu incerc mereu sa ma pun in situatia lor sa pot sa le dau dreptate si totusi nu reusesc mereu...Dar incerc in fiecare saptamina sa petrec cateva ore cu ei sa gasim un lucru comun si sa vorbim,eu spre exemplu merg cu cu bicicleata ,plimbarea de seara ,ajuta si la kg sa ma mentin si plus ca pot sa am o conversatie cu ei,de multe ori mergem pe rand odata cu cel mare odata cu cel mic ii incurajez sa imi spuna tot sa nu ne ferim vorbim cam de orice e posibil in viatza asta de zi cu zi.Nu le vorbesc ca de la mama la fiu ci ca de la prietena la prieten.Si altceva si eu sunt plecata pana seara la servici si le dau voie sa vina cu cine vor ei in casa prefer sa ii stiu in casa mea decit sa plece ei, asa ca de multe ori se string atitia copiii in casa mea si sti ce nu fac mizerie ,au camera lor si acolo isi petrec timpul impreuna ,daca ai vedea ca am educat si copiii vecinilor (vin maninca pun farfuria in masina de spalat vase string tot in jurul lor inainte sa plece)si asta nu ca am tipat, ci pt ca am glumit mereu cu ei si le spuneam sa imi faca o favoare. E important sa iti faci timp pt fata ta!Lasa mancarea si curatenia fata e mult mai importanta si timpul petrecut impreuna si vorbele spuse incearca sa construiesti o temelie in relatie ca o sa ai nevoie mare cand va fi adolescenta.Nici eu nu sunt perfecta si gresesc uneori dar macar ma straduiesc si cheia sucesului este comunicarea.

Mergi la inceput