Viata dupa divort?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amipreda spune:

Sofia, esti intradevar extraordinara! Desi esti intr-o situatie nu tocmai roza, mai ai puterea sa-i imbarbatezi si pe altii! Te admir ca poti sa fii asa! Iti multumesc din suflet pentru cuvintele tale frumoase!

Pupic,

Amalia & Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


In primul rand imi pare rau ca am vazut atat de tarziu acest subiect.
In al doilea, draga Ana-Sofia dintre toate fetele care iti scriu aici eu am avantajul de a va cunoaste personal pe tine, pe Nuka si pe "paratu'". Asta nu imi da nici un drept sa judec pe nimeni si mi-ar fi foarte greu sa fac asta (desi, crede-ma, am gandit...dar prefer sa tin pt. mine) pentru ca sunteti toti 3 prietenii mei. Vreau insa sa repet ce ti-am spus si personal: decat sa fii singura si nefericita dar casatorita, mai bine divortata si cu perspectiva unui viitor cel putin linistit pe plan psihic. Nukai nu i-ar fi facut bine sa creasca intr-un mediu in care tensiunea plutea in aer, cel putin asta e parerea mea. Cat despre imaturitatea "paratului" n-am ce altceva sa fac decat sa o confirm si sa sustin parerea ta ca "aici s-a oprit". Mama mi-a atras atentia sa imi iau "barbat gata schimbat" ca ea n-a reusit sa-l schimbe pe tata in 37 de ani de casnicie...si a avut dreptate.
Mai vreau sa precizez: nu esti singura, ai prieteni (cel putin pe mine, daca tu ma consideri asa), imi fac mea culpa ca nu reusesc sa imi fac mai mult timp pt. voi-tu si Irinuca-dar ma gandesc mereu la voi si puteti conta pe mine oricand. Ca sa nu mai spun: esti tanara, frumoasa, desteapta, super-haioasa (imi place felul tau de a face haz de necaz si de propria persoana)....si ar fi luuuuuuuunga lista.
Yours, Anca.


Iepumic
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=97ad
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Revin sa mai vars niste sentimente...

Am trecut in etapa mocirloasa. Stiam ca o sa vina asa ca o accept ca facand parte din cura de dezintoxicare. E o etapa nasoala si va fi urmata de una si mai nasoala. Etapa mocirloasa e cea in care simt ca nu mai am incotro sa ma indrept. Inainte imi e imposibil momentan, nu am ce planuri sa imi fac pe termen lung cand nu stiu ce o sa fac maine. Inapoi ...imi e si greu sa privesc. Ma izbesc de amintiri placute pe care incerc sa mi le suprim cu amintiri neplacute: un proces dureros dar, helas, atat de necesar.
Asa ca ma scufund in mocirla. Acolo unde imi rumeg frustrarile, imi racai ranile sa sufar ca apoi sa ma obisnuiesc cu senzatia. Scriu mult, poate gasesc ideea care sa ma scoata din mocirla, dar tot ce imi iese e o insiruire de cuvinte fara sir, fara noima. Caut sa aflu tot felul de informatii despre el, care mai de care mai dureroase ca sa absorb definitiv adevarul ca nu mai are ce cauta in viata mea. Imi omor cu cruzime visele adunate in ultimii ani ca sa fac loc unora noi. Intai a picat retezat visul familiei Pocinog (asa cum ne spuneam noi pe vremuri): familia care face intotdeauna lucrurile altfel, familia care in ciuda certurilor stupid de amuzante intotdeauna va ramane intreaga. Apoi masacrez imaginea atat de draga a copilului care isi priveste cu extaz tatal in timp ce il initiaza in obiceiurile familiei. Apoi vacantele. Frumoasele vacante la picior prin cele mai neasteptate locuri, pe drumuri neumblate, vorbind aiurea, creand o lume noua pentru noi si pentru Nuca. S-au dus.
Acum am nevoie de un exercitiu de imaginatie colosal pentru a da forma viitorului meu cu Nuca. O sa fie glorios, atata va promit. Numai sa ies din mocirla.

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornilia spune:

Draga Sofia,
In primul rand vreau sa-ti spun ca abia am vazut o fetita superba si o mamica nu numai frumoasa ... pana si inteligenta i se citeste pe fata! Stii despre cine vorbesc? TU SI NUK-soara ta minunata!
In cateva vorbe, vreau sa-ti descriu situatia prin care am trecut si eu, la inceput, sa-ti spun ca stiu ca nu-i usor dar, nu uita ca, pentru orice problem exista minimum o solutie.
Casatoria mea, in primi doi ani (in primul an a venit si Maya pe lume) a fost un dezastru si fiecare seara, pe vremurile alea, se terminau cu aceeasi fraza: "Maine divortam". In fiecare seara ne "imparteam casa, copila, lingurile, furculitele" si, multumim lui Dumnezeu, cu rabdare, concesii de ambele parti si cu multa iubire, am trecut cu bine peste perioada neagra.
Citind postarile tale am dedus ca esti o femeie puternica si desteapta si, eu sunt convinsa ca tu/voi veti gasi cea mai buna solutie pentru problema voastra.
Vreau sa-ti urez multa putere, tarie de caratcter si rabdare! Capul sus si, nu uita, ca ai PROMIS tuturor ca pregatesti un viitor glorios Nucai. Suntem "cu ochii pe tine" si asteptam ca viitorul glorios sa inceapa sa prinda contur!

Cornelia si Maya (06.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unzaunza spune:

...eu am cam un an de cand am divortat, si inca nu mi-am revenit... Partea proasta este ca, fiind si o fire mai depresiva, am inceput sa am ganduri destul de negre... si ma port urat si cu copila mea, care e nevinovata... Ma gandesc deseori sa capitulez, dar nu stiu ce se va alege de copilul meu... Fostul s-a recasatorit si are viata lui, nu o mai viziteaza decat foarte rar pe copilita noastra...
Ar trebui sa apelez poate la ajutor de specialitate... Sper sa nu clachez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Unzaunza, imi pare rau! Trebuie neaparat sa iti revii pentru tine si pentru copil iar daca asta inseamna sa consulti pe cineva avizat eu iti recomand sa faci acest lucru. Nu ai idee cat de mult te poate ajuta.
Si repet: viata noastra nu incepe si nu se termina cu un barbat! Trebuie doar sa ne gasim un punct de echilibru: o pasiune, o relatie, un hobby, orice. Copiii merita mai mult.

Cornilia, ma bucur sa aud ca ati trecut prin cele grele. Imi da speranta ca mai exista si luminite la capat din tunel. A mea cu paratul nu exista cu siguranta, insa poate mai incolo...poate cu altcineva...om trai si om vedea.

Multumesc de incurajari!

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Mama lu' Nuka, esti minunata... mi-ar placea sa fiu prietena ta.

J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Sofia, eu vreau sa spun ca dupa cum te stiu eu esti o femeie puternica. Vei reusi in toate, chiar sa ramai cu 'paratu', daca tu stii ca merita.

Si ma bucur din tot sufletul ca te-ai intors pe DC.
Cine plangea pe rupte de bucurie cu mine ca am o fetita sanatoasa pe 16 sept anul trecut.
Cum a fost escapada la mare ?

Pupici si tie si Nukai,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei

www.computerbild.ro" target="_blank">Revista lui tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Cristina

Escapada la mare a fost un esec si intentionez sa o repet uichendul asta

J G, multumesc mult! Io chiar nu am foarte multi prieteni. Sunt o pustnica de felul meu. Seman cu Bombanici din Alba ca Zapada.

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codrinutza spune:

Parca nu e adevarat ce citesc aici pe forum! O gasca de fete care se plang in continuu una pe umarul alteia. Se vade treaba ca toate sunt fete mari si bune, impecabile si pe deasupra si frumoase, dar....nefericite.
Exprim regretele mele pentru dezamagirea traita de fiecare si ma amuz citindu-va telenovelele.
Si eu sunt divortzata si nu m-am plans de decizia luata, desi regret amarnic, ca al meu era mai bun decat l-am vazut la vremea aia.
Continuati fetelor, ca sunteti cool-e.

Mergi la inceput