Viata dupa divort?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Contrapunct spune:

Madau nu a pomenit despre infidelitatea sotului.
Dar, intr-adevar, se pune intrebarea daca nu au existat unele semne, fie ele si sensibile, asupra a ceea ce urmeaza sa se intample. Pare de necrezut ca un om absolut fericit, fara nici un soi de nemultumire sau problema majora, sa ia intr-o buna zi decizia ca e oportun sa plece de acasa, sa renunte la tot ce avea si sa isi paraseasca copilul (pe care, dealtfel, il iubeste mult).
Au trecut cateva zile de cand ne-ai dat vestea, Madau. Ce s-a mai intamplat de atunci? Ati mai discutat, pare dispus sa renunte la hotararea luata?
Iti doresc sa ai multa, multa putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

MADAU, cred ca te-ai simtit cumplit cu o hotarare a lui asa rapida...
ai avut ceva semnale ca se intimpla ceva cu el ?
- de multe ori chestiile astea care ne ruineaza pica din cer ,semnale poate or fi, dar nu prea le vedem

pentru barbati e minunat , sa scape de toate grijile dintr-o familie , si sa se arunce in bratele alteia care ii ofera o fericire de moment...
- cum naiba pot da cu piciorul unei familii, nu stiu; pen'ce ??

eu zis sa ai rabdare , e posibil sa isi dea seama ce pierde si sa se intoarca ...
si eu cred ca vizitele lui zilnice nu-i fac bine fetei ca nu mai intelege nimic , de ce nu e tati al ei tot timpul langa ea ...
- aici nu suntem de acord: cu cat il vede fata mai des, cu atat mai bine pentru ea; e treaba adultilor sa isi rezolve problemele intre ei

a fost egoist a preferat binele lui stiind ca provoaca suferinta imensa unui copil si tie
- a fost infect, purulent de egoist, ca orice barbat care isi paraseste familia pentru o 'alta'; ca nu mai poate suporta ceva sau altceva la sotia lui, nu o poate determina sa se schimbe, ca nu mai poate, sa zicem, dar sa se care la un "mai bine" al lui este infect din punct de vedere moral.

sper sa iti gasesti echilibrul si pacea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A2504 spune:

sterge--am citit despre tine prin ce treci...

dar am vazut multe raspunsuri date de tine care sunt foarte acide , subiective ,se simte cum treci printr-o mare suferinta
dar se pare ca ai gasit mijlocul de a te alina multe din parerile unor femei, daca asta iti face bine , continua poate te mai linistesti cumva...

ar fi foarte interesant sa spuna si sotia ta versiunea ei ...
simt multa agresivitate din partea ta si poate a simtit-o si ea ...

ar fi bine pentru tine sa-ti gasesti linistea interioara de care ai mare nevoie acum...iti spune o prietena care trimite un gand bun spre tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

sarumana de gand bun. asemenea si eu catre tine si toti care sunt in stare de un gand bun.
asa este. agresivitatea as numi-o frustrare si as adauga ca este post, nu ante evenimente.
dar in general nu sunt un tip ultradocil. si am minima toleranta fata de anumite mentalitati, in general in scop de ecarisaj social.
si sa stii ca are efect, in general vb-ind.
si tot in geenral ... nu lua de buna chiar tot ce scriu aici, ok ?
:-)
versiunea doamnei ... ? pai ti-o pot spune eu daca vrei.
este o versiune egocentrica asupra unui comportament egocentric.
insa am amintit undeva ca am avut zona mea de greseli. ca sunt generate, asta este altceva. este foarte important cuvantul.

cele bune
asta daca apare mesak\jul meu in aceasta saptamana :d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Multumesc pt gandurile voastre bune, situatia inca nu e rezolvata sa spunem asa...vine aproape zilnic acasa, am stat mult de vorba despre ce s-a intamplat, se pare ca e foarte suparat pe mine pt ca desi mi-a spus in repetate randuri ce-l deranja eu nu am facut nimic sa schimb asta. In fine...nu ma asteptam la reactia asta din partea lui, la fel cum nu ma asteptam sa aflu ca are de ceva timp o relatie cu alta femeie, n-am simtit nimic....ma rog, relatia lor s-a rezumat la sex din cate zice el, adica asta a cautat...asta a simtit ca nu are indeajuns acasa. Acum dupa ce a plecat de acasa, mi-a spus ca s-a mai vazut cu ea, dar nu "pt ce cred eu", a zis ca relatia din acel punct de vedere intre ei s-a terminat, ca i-a pus punct...insa s-au mai vazut in continuare. De ce? Nu stie nici el. Asa....

Ieri l-am intrebat ce fel de relatie are cu ea, daca e ceva serios, si a zis ca e "o relatie", n-o iubeste, nu vrea nimic de la ea in mod special, e pur si simplu o relatie, si atat. Daca isi dorea ceva de la ea, mai mult...daca o iubea pleca de mult..dar asa...mai zilele trecute mi-a zis ca-s doar prieteni acum

A revenit la sentimente mai bune insa, mi-a spus ca renunta la ideea de a divorta si vom vedea ce va mai fi cu noi...asteapta sa se convinga ca m-am schimbat si ca lucrurile vor fi ok intre noi in viitor. Ca nu a inchis inca nici o usa intre noi, ca daca vine acasa si vorbim in continuare inseamna ca mi-a mai dat o sansa. Orice intrebare as pune, primesc acelasi raspuns..."o sa vedem ce-o sa mai fie". O fi de bine...o fi de rau...

Sper sa realizeze ce pierde si sa revina...cea mica e terminata dupa el, cand il vede nu se mai dezlipeste de el...mi se rupe sufletul cand o vad cum il striga, cum intreaba de el zilnic.

Ce sa mai zic...sper ca Doamne Doamne sa-i lumineze gandurile si sa-i arate calea spre noi.

Multumesc inca o data pt sustinere...am sa va mai tin la curent pe masura ce mai apar lucruri noi

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Madau, ce trist, el joaca foarte foarte murdar si alearga dupa 2 iepuri

Cred ca ai sufletul gol. Iti urez ca situatia sa se aseze exact cum ai sa vrei tu. De fapt eu cred ca va depinde la un moment dat exclusiv de tine daca il vei mai accepta langa voi. Oricum, nu lua nici o decizie radicala acum, socul este prea mare.




Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Madau dar ce lucruri asa de rele ai facut ca sa il determini sa faca asa ceva? Iti spun eu: probabil nimic... imi pare rau sa cietsc ca dupa ce face asemenea magarii tot e in pozitie de cocos.
Iti doresc tot binele din lume!

Chiar ca zice bine Adina, joaca murdar! Sa-i fie rusine!

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Contrapunct spune:

Madau, sotul tau te manipuleaza. Iti induce ideea ca tu esti vinovata de ceea ce se intampla. Adica, din toata povestea asta, el este victima, pentru ca, nu-i asa, el e cel care ti-a tot spus sa te schimbi, dar, daca tu nu te-ai executat, uite, el a fost nevoit sa plece de acasa si sa aiba alta "relatie", desigur, strict sexuala, ca doar nu e nimic rau in asta.
Dar, pentru ca el e un om bun si generos, iti mai da o sansa sa te schimbi si, daca te porti bine, poate se mai gandeste daca se intoarce acasa sau nu.
Si uite asa se face ca tu, nu numai ca uiti de episodul asta, dar esti chiar foarte fericita ca el te iarta si se intoarce acasa.
Este o manipulare crunta si cred ca nu trebuie sa il lasi sa iti faca asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A2504 spune:

madau ,e bine ca se intrevede o speranta ...
dar asta nu inseamna ca va fi mai bine , ceea ce pt el a fost o joaca asa pt diversitate in tine a lasat rani , care nu vor disparea peste noapte daca el se intoarce inapoi , si ar vrea sa fie mai bine ca inainte..

acum iti zic prin ce trec eu ...poate e ceva in comun

stau acasa cu fetita mea de un an , iar al meu sot are un refren care mi-l repeta des .. numai el aduce bani , numai el tine casa,,, desi si eu am cei 8 mil , de care nu tine cont pt ca nu se compara cu salariul lui... atata caz face de asta si e vesnic nemultumit
daca indraznesc sa zic ca sunt obosita ,, sare in sus ca nu am cum sa fiu ca stau acasa si nu fac nimic.. dar toate mamele care stau acasa si isi ingrijesc copilul stiu bine ce inseamna o zi , mai ales cand nu ai nici un pic de ajutor cum e cazul meu .. seara cand ajung si eu sa dorm imi dau seama ce durere crunta de spate am...dar sunt fericita cu minunea mea micuta

parca am inteles ca mai stai acasa cu fetita , poate si el are un sindrom de genul ,numai eu aduc bani ,tu nu ...zic si eu poate asta il deranjeaza , oricum acest gen de oameni (cum e al meu ) nu vad efortul altora numai al lor...

incearca sa-ti faci ordine in ganduri , sa nu lasi cele negative sa te afecteze prea mult , sa iesi din situatia asta cat mai bine pt tine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A2504 spune:

nu ai spus ce il deranjeaza la tine ...orice ar fi poate fi numai o scuza ,ceva care e numai in imaginatia lui, ca sa isi gaseasca o justificare pt faptele lui ..

probabil a intilnit pe cineva , care a dat semnalul ca e disponibila , i s-a pus pe tava ,el numai sa presteze un pic de sport ... metalitatea barbatilor in cazul asta e "prost sa fii sa refuzi"
urmarile probabil l-au bulversat si pe el..

situatia ta mi-a dat de gandit , si al meu cat e de nemultumit pt are impresia ca mi-e prea bine , si el cat lucreaza... daca ar intilni acum una ... nu ar sovai nici o clipa ... poate e atat de carcotas ca o are deja pe post de refulare...
ce simplu e pentru ei ....noi cand putem sa lasam toate grijile si sa ne simtim bine ... asa ca diversitate, de plictiseala ,sau ca suntem nemultumite ca nu suntem intelese

Mergi la inceput