Viata dupa divort?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Madau, te inteleg perfect. Este perioada cea mai nasoala, cea in care brusc tot echilibrul se strica. Nimic din ce a fost ieri nu mai e la fel azi. Nici nu stii incotro s-o apuci, ce sa faci, cum sa faci. Partea buna e ca trece. Nu repede, nu usor, dar trece. Daca relatia voastra nu mai are nici o sansa, incearca sa te concentrezi pe lucrurile bune din viata ta, incearca sa vezi jumatatea plina a paharului. Nu te invinovati pe tine ca nu ai fost o mama buna, pentru ca nu ai putut sa-l tii pe tatal copilului tau alaturi de voi. In astfel de situatii toata lumea spune - cum mi-au spus si mie - sotul tau nu a parasit copilul, ci te-a parasit pe tine. Asta nu-l va impiedica sa fie in continuare un tata bun pentru fetita ta. Sa va ajute Dumnezeu sa gasiti calea cea buna. Cand ti-e greu, suntem alaturi de tine.

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Ane incerc, dar e al dracului de greu...ma gandesc cum saptamana trecuta veneam toti 3 fericiti acasa, iar acum venim doar noi 2..nu ne mai asteapta nimeni aici...suntem singurele si triste, foarte triste. Inca refuz sa cred ca s-a sfarsit, incerc sa ma mai agat de o speranta, de orice. Vine aproape zilnic si vorbim, sta cu cea mica, ma uit la el si nu pot sa cred ca a plecat de langa noi. Parca il astept sa deschida usa, cea mica sa-i sara in brate si sa spuna cum spunea mereu..."a venit tati acasa, cine ma pupa?". Doare rau

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns val77 spune:

Madau, din pacate asta este perioada cea mai naspa, dar totul trece cu timpul
Cred ca o perioada ar trebui sa nu va mai viziteze... pentru ca vizitele lui iti fac rau si nu iti da timp sa realizezi ca s/a terminat
Nu uita! timpul este cel mai bun doctor





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Madau, imi pare rau ca treci prun asta si tu.
Dar ai sa vezi ca va fi bine. Pt ca nu are cum sa fie mai rau.
Incearca sa vezi partea plina a paharului, eu asa am reusit sa merg mai departe.
Iti va fi greu multe luni de zile, pana intri intr un ritm al tau si al fetitei. Poate totusi lucrurile se rezolva.
Iti suntem alaturi, oricand ai nevoie de o vorba buna,. de o cafea online



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Madau, imi pare rau sincer ca ai ajuns sa treci prin asa ceva! Noi, cele cu "vechime" si care am trecut cumva peste socul despartirii, nu putem decat sa-ti fim aproape cu un umar virtual si cu incurajari ca totul va fi bine! Depinde mult de tine, sa stii. Stari de acum sunt normale, cu atat mai mult cu cat acum o luna avea senzatia ca nimic rau nu se putea intampla. E dureros sa stii ca omul de langa tine planuia de mai mult timp sa plece (nu pot sa cred ca a fost o decizie brusca) si ca tu n-ai stiut nimic, ai trait cu iluzia ca aveti o relatie fericita. E greu, stiu cum e si e necesar sa treci cumva prin toate etapele. Nu te invinovati ca n-ai stiut sa-l pastrezi langa tine, alegerea e a lui, e adult. Poate are doar o ratacire, insa nu te hrani cu speranta ca se va intoarce. Daca o va face, cu atat mai bine.

Mie imi pare rau ca am trait mult timp dupa despartire din amintiri, tot speram cumva ca se intoarce, dar n-a fost sa fie. Am pierdut cativa ani in care ar fi trebuit sa fiu fericita alaturi de copilul meu, fara ca speranta sa ma impiedice sa fac pasi inainte.

Suntem aici daca ai nevoie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

sofia_misicu:

de mult nu am mai ras asa ...

finalul ... ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Madau, imi pare sincer rau. Nici nu stiu ce sa zic. Nu sunt in masura sa dau sfaturi. Rupe-te si tu. Fa un efort si refuza sa mai ai de-a face cu el. Fii o doamna, insa fii distanta. Mai mult nu e de zis. Depinde de tine si de firea ta.

Sterge: Finalul....Finalul e final. S-a ras, dupa care s-a pus capacu si s-a ingropat. Dupa care s-a mai dezgropat odata sa fie admirata "opera", s-a ingropat la loc, s-a mai dezgropat cate un membru, pentru ca apoi sa fie aruncat la groapa comuna. :) Banuiesc ca e standard povestea.

www.flickr.com/photos/9686511@N06/" target="_blank">Nuka si www.flickr.com/photos/sofica/" target="_blank">Mama la Nuka
Blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

sunt intr-o mocirla cleioasa de vreo 4 luni si abia de ctavea zile incep sa imi ies din nebunia durerii. este prima data cand am ras, si inca in hohote, de 4 luni incoace, cand am citit povestea divortului tau.

cand am intrebat de final, ma refeream la modul in care ai suportat -nu, mai degraba la modul cum percepi acum cele petrecute, cum si daca si in ce fel ti-ai revenit, cum trateaza fata ta relatia cu ex . asta ma intereseaza cel mai tare, daca pot intreba asa ceva si daca nu trezesc dureri ori amintiri neplacute. cati anisori are ?

in rest, povestea ta o fi una standard, dar modul in care o spui nu e standard deloc, respira din randurile tale ceva suferinta si peste ele, peste acele randuri, se deseneaza imaginea unei femei puternice si, cu siguranta, deosebite.

atat de deosebite incat, daca nu as fi mort, ti-as spune ca am citit de cateva ori randurile tale, si ele nu imi pot trezi decat un gand, anume "as vrea sa ma despart de tine", ca sa zic asa.

simtul umorului il mai ai, cu siguranta.

iti doresc mult bine tie si puiului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Sterge: 4 luni e juniorat. Eu sunt de 2 ani aproape in semi catatonie. A fost greu pana la finalul divortului care s-a prelungit excesiv. Dupa aia a fost greu ca era final. Acum e greu ca ... asa m-am obisnuit. Nu te mint, e naspa. Mai ales cand celalalt si-a vazut de viata, iar tu stai si stergi copilul la fund. Dar nu ma mai deranjeaza atat de tare. Poate doar cand imi povesteste copilul despre minunata viata a paratului alaturi de alta. Eh, dar toate sunt trecatoare.

Am avut alaturi o multime de oameni minunati, care m-au sprijinit si m-au ajutat. Fara ei, nu as mai fi fost acum pseudo-normala.

Nuka are 2 ani si 3 luni. Il vede saptamanal pe taica-su, pentru ca o duc la bunici in weekend. Il iubeste la nebunie (de fapt iubeste orice e barbat) si, desi mi se rupe inima, o impart. Eu am crescut fara tata. N-am suferit nici eu, nici tatal meu. Dar...eu sper ca ea sa aiba parte de mai mult. Imi stiu handicapurile de pe urma lipsei unui mascul in preajma si nu as vrea sa le mosteneasca. Indiferent ce parere proasta am eu despre masculul in cauza, e taica-su si pana acum n-am avut niciun conflict legat de copil.

Ti-am citit subiectul si imi pare sincer rau de situatia ta. N-as stii sa iti dau un sfat. Trebuie insa sa te tii tare si cu dintii de copil. Altfel va creste cu ideea ca e normal sa nu aiba tatal in preajma. Copilul crede ce i se spune si, indiferent de iubirea ta pentru el, mama are o influenta majora asupra conceptiei lui despre lume.

Mult succes si inima sus.

www.flickr.com/photos/9686511@N06/" target="_blank">Nuka si www.flickr.com/photos/sofica/" target="_blank">Mama la Nuka
Blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A2504 spune:

MADAU, cred ca te-ai simtit cumplit cu o hotarare a lui asa rapida...
ai avut ceva semnale ca se intimpla ceva cu el ?
pentru barbati e minunat , sa scape de toate grijile dintr-o familie , si sa se arunce in bratele alteia care ii ofera o fericire de moment...

eu zis sa ai rabdare , e posibil sa isi dea seama ce pierde si sa se intoarca ...
si eu cred ca vizitele lui zilnice nu-i fac bine fetei ca nu mai intelege nimic , de ce nu e tati al ei tot timpul langa ea ...
a fost egoist a preferat binele lui stiind ca provoaca suferinta imensa unui copil si tie

ti-am trimis PM cand am citit primul tau mesaj

Mergi la inceput