Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

ceva tevi am vazut si eu, unele par acoperite, dar nu mi s-a parut ca ar mirosi a umezeala. am fost cu Milan in mai multe dimineti jos si era ok...am sa investighez aspectul acum nu stiu cum era cand ai fost tu, ca sa compar. Ca dormitor folosesc a doua camera de la demisol, pe cea din fata doar ocazional...

Legat de curatenie, te-a deranjat ceva in mod special? eu nu pot zice ca nu e curat, am vazut ca e o doamna care spala mereu baile, salile, dar parca ceva e in neregula...

mancarea de catering te-a deranjat ca principiu sau din alte motive?mie mi-au dat de 2 ori mancarea acasa pt ca l-am luat pe Milan la 12 de la gradi si am studiat-o in detaliu...la inceput m-a ingrijorat aspectul asta, dar nici o bucatareasa la fata locului nu m-ar fi linistit...

la ce gradi mergeti?

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

cam33: eu am baietelul la Bell si sunt f multumita. Nu stiu de ce spui ca educatoarele sunt ciudate. Si nu mai stiu cine spunea ceva de jucarii ca sunt putine. Eu cred ca se pot juca si altfel decat cu masinute si papusi, pe care de altfel le au si acasa, sunt sigura, fiecare. Fac multe jocuri de grup si iti zic eu ca sunt mult mai incantati.
Alex a invatat f multe la gradinita si cred ca e un lucru bun faptul ca directoarea(una dintre ele) este educatoare cu experienta de 8 ani. De cand il am eu acolo nu s-a schimbat nici una dintre educatoare, de la nici o grupa (si acest lucru e inca o bila alba).

Magda si Alex(3 ani si 6 luni)
http://photos.yahoo.com/magdacorlea
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!’’



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

cam33: nu am zis sub nici o forma ca ai jignit pe cineva.Poate ca eu le si cunosc de atata timp si mi se par f dragute si saritoare si atente cu copiii. Eu il am acolo din septembrie,de la 3 ani, deci a fost la grupa mica. Despre grupa mini nu stiu asa de bine. Eu stiu ca pretentiile sunt mai putine fata de grupa mica. In principiu ar trebui sa faca aceleasi activitati , dar sunt solicitati mult mai putin, pt ca nu au rabdare sa asculte si sa stea atata timp intr-un loc(ceea ce este f normal). Daca te intereseaza pot intreba.


Magda si Alex(3 ani si 6 luni)
http://photos.yahoo.com/magdacorlea
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!’’



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

cam, nu stiu ce sa zic de raceli...din cate gradi am vazut peste tot ii primeau cu muci si cu tuse. Aici pot spune ca Milan de ex a inceput intr-o duminica seara sa aiba muci, iar luni dimineata dupa ce l-a vazut dr. ne-au sunat sa il luam. L-am mai dus vineri apoi. De aia se intampla sa fie putini copii, pentru ca ii trimit acasa imediat...si nu ii primesc pana nu ii vede iar dr. lor.

Oricum, nu insist ca e o super gradinita...la urma urmei nu am nici un interes sa vina mai multi copii(poate doar in cazul in care ar pleca in grup si ni s-ar cere subventii)...doar ca punand in balanta toate aspectele, bune si rele, este cea mai buna alegere pentru noi.

Verisoara lui merge la Bell, in aceeasi seara a avut si ea muci...cred ca au facut un schimb inter-gradinite....a stat luni acasa iar marti deja s-a dus la gradi, desi facuse si febra, tusea...din punctul lor de vedere a fost ok. Tot despre Bell stiu ca la grupa mini i-a anuntat pe parinti ca de a doua zi urma sa nu mai vina o educatoare si i-a dus si la muzeu fara sa anunte parintii....nu zic astea ca o critica, minuni din astea se pot intampla peste tot.
Sunt sigura ca pentru copii mai maricei cred ca e o gradi foarte buna, mie mi-a placut cum erau organizati, dar pentru noi nu se potrivea deloc...desi inca ma mai gandesc la webcam-ul ala

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

BiuMil: probabil unii parinti nu au fost la ultima sedinta pe care au avut-o grupele mica si mini, in care educatoarele ne-au intrebat daca suntem de acord sa ii duca. Daca e sa ne luam numai dupa zvonuri.....
Si in legatura cu web cam-ul, sa stii ca nu e mare scofala. Eu , oricum, de la serviciu nu am acces, asa ca il vad destul de rar, doar daca sunt acasa.
Normal ca mici scapari in organizare exista oriunde, dar important este ca punctele importante sa fie bifate.

Magda si Alex(3 ani si 6 luni)
http://photos.yahoo.com/magdacorlea
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!’’



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

pai nepotica mea era nou venita, parintii nu participasera la nici o sedinta... asta cu sedinta nu e un motiv.
Pe mine ma incanta ideea cu webcam-ul, in ideea ca stiindu-se vizionate, sunt mai atente...e si o parte negativa, ca pot fi stresate, dar nu ar trebui sa aiba motive daca totul e ok plus ca la nepotica am remarcat ca se comporta altfel la gradi, e linistita, atenta, acasa nu sta o clipa locului nici nu stiam ca poate fi si asa...si m-ar interesa si pe mine asta.

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alchrisu spune:

quote:
Originally posted by Lala_D

nadina daca tot intrebai de gradinitele de stat iti raspund eu.
O zi excelenta tuturor !
Lala.





neata Lala
te rog sa imi spui daca mai ai copilul la gradinita 38. eu acum incerc sa il inscriu pe ilie pentru toamna. am dus ceva directoarei, crezi ca tine cont? cam ce/cit se da, ai idee?
programul chiar este pina la 5 sau se mai sta putin peste?
mai stii cit se platesc activitatile extra? mersi mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns exilia spune:

Biumil esti sigura ca ai vizitat gradi.BELL?Al meu e în grupa mica; si are aceeasi educatoare de cand s-a deschis gradi.Anca,educatoarea, este asa cum speram sa fie:tanara,placutapregatita,iar dimineata cand il duc la bass il ia precum o closca isi aduna puiutii,nu mai pot de drag!A facut, de cand e la gradi,progrese,de la îmbracat-dezbracat singur,impaturit lucrusoarele,nu mai zic de numarat vorbit in engleza plus multe alte lucruri despre care pot vorbi 2 zile lejer!Dormitoarele sun curate aerisite nu pe la subsoluri,mancarea e pregatita acolo(consider ca e un aspect f. important,daca e bine si curat pregatita adaptata varstei lor etc),am fost pe la pranz sa vad cum arata,cum miroase si pot sa spun ca am salivat!Iar o bila alba mai are pt ca daca cer si a doua portie o primesc, nu zic ca nu mai au.Din 04.08.2006 de cand suntem acolo nu am vazut pe nimeni cu o privire tulbure.cred ca ai pierdut o grad. f. ok, iti doresc mult succes în continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Noi mergem din septembrie de la 1 an fara 2 sapt. la Acorns si suntem super multumiti.
Orice parinte care merge la serviciu cu sentimentul ca are copilul pe maini bune, va fi multumit de cresa/gradinita copilului lui.
Si fetita noastra aplauda cand vede ca am ajuns la cresa.

Si dupa ultimele topicuri, rezulta ca o gradinita se vede altfel cand iti duci copilul zi de zi, si altfel cand ii faci o vizita.



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei

www.computerbild.ro" target="_blank">Revista lui tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

mai, cu gradi Bell nu stiu ce sa zic...eu sigur am fost sa vizitez. mie de educatoare nu mi-a placut, nu e nici o crima...se uita la mine de parca nu intelegea ce o intreb, nu a fost in stare sa imi spuna coerent ce face cu copiii... o fi avut o zi proasta, ce sa zic...se mai intampla.
iar de faza cu plecatul, sora mea mi-a spus ca i-a anuntat intr-o dimineata ca o sa plece educatoarea. chiar era ingrijorata ca era prima sapt pentru ei si se obisnuise fata cat de cat cu ea...repet, e vorba de grupa mini, nu grupa mica...care din ele o fi plecat, nu stiu, sau daca o fi plecat pana la urma...si nu prea ma intereseaza. La urma urmei, faptul in sine e deranjant.

Eu chiar am spus de mai multe ori ca mi s-a parut o gradi buna,(nu ma faceti sa o laud prea tare ) am fost sa o vizitez, fara sa fiu influentata in vreun fel negativ, am avut toata bunavointa, am cerut sa vorbesc cu educatoarea....clasele mi s-au parut mici, sa fim seriosi, ce mi-au aratat mie era o camera de 10-12 metri patrati(nu prea ma pricep la estimari), si as fi vrut sa fie mai multe jucarii...dormitoarele nu stiu pt ca nu il lasam sa doarma oricum, nici nu am urcat pt ca dormeau copiii deja.

repet, nu mi s-a parut potrivita pentru noi...Milan ar fi fost de departe cel mai mic din grupa, nici stilul cu statul la masutze si cu fise nu cred ca era binevenit, la varsta lui. Iar cand am intrebat-o pe educatoare daca a lucrat cu copii asa de mici, mi-a zis ca nu...nu am nimic cu ea ca e tanara...bravo ei!

eu una ma bucur ca am scris, mie cel putin mi-a folosit schimbul de idei... intr-adevar, descrierile dupa o prima vizita par seci, poate nedrepte...dar ar fi bine daca ar citi si cei care conduc gradinitele ca sa vada ca prima impresie conteaza foarte mult. Eu de exemplu i-am spus directoarei de la noi ca pe o mamica care a vizitat gradi au deranjat-o tevile si ca as vrea sa stiu ce e cu treaba asta.... nu e nimic rau in asta...eu una prefer sa spun cand am o problema decat sa rabufnesc la un moment dat si sa iasa cu scandal

Cristina, ai dreptate...oricum din diverse motive parintii fac si compromisuri legate de gradi si nu stii niciodata ce anume umple paharul...

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput