Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Getuta spune:

Buna Cristina,

Imi aduc aminte de Ancuta cand a venit la Acorns. Ce a trecut timpul! Acum avem fetite mari. Sunt de acord cu tine cu "vederea din avion" a unei gradinite. Sunt convinsa ca peste tot sunt plusuri si minusuri, dar uneori se exagereaza din considerente pur subiective si se transpun in scris aproape ostentativ. Noi sa fim sanatosi si copiii nostri sa creasca mari si destepti cu ajutorul celor de la ACORNS.
Apropo, Miruna a inceput sa spuna "dam" (adica jump) cand sare. Se bucura nespus cand ii repeti cuvantul.

Geta,
mamica lui
Andrei si a Mirunei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

exilia: si noi tot la Bell suntem , de la inceputul lunii septembrie si tot la grupa mica. Baietelul meu este Corlea Eduard Alexandru. Poate ne cunoaste, ca doar am fost la atatea sedinte! Cum il cheama pe copilasul tau?

Magda si Alex(3 ani si 6 luni)
http://photos.yahoo.com/magdacorlea
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!’’



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Magda si Exilia - cred ca suntem colegi de grupa. A mea e Vivi.
Si noi suntem foarte multumite de Bell. Nu-mi vine sa cred cat de repede se trezeste dimineata la 7 jumatate cand stie ca o duc la gradi. Ea care dormea pana la 10...
Daca ea e fericita acolo, pentru mine e ok. Plus ca e la 2 minute de casa.


Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

adina iulia: Alex imi spunea ceva de Vivi(Viviana, da?). El iubeste taaaare mult fetitele din grupa si mereu mi le spune pe toate pe nume. Ati fost si la serbare, nu? Alex era piticul care a intrat primul pe scena. Viviana este fetita cu parul bogat, si cret?

Magda si Alex(3 ani si 6 luni)
http://photos.yahoo.com/magdacorlea
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!’’



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

quote:
Originally posted by BiuMil

Kinder Club mi-a placut foarte mult, este noua, foarte frumos amenajata, decorata, prea curata....pentru o gashca ce copii jucausi...si cam militarie. Copiii stateau toti pe scaunele, educatoarea de la grupa mica era cam acra,nu a vb deloc cu noi, iar una de la alta grupa tipa la un copil ca nu scria...ma rog...desi directoarea era dragutza, stilul nu cred ca ni se potrivea...




am intrat sa spun doar doua vorbe despre grupa mica de la kinder club. educatoarea este foarte calda si vesela, se joaca cu cei mici in toate felurile iar ei sunt toti atasati de ea (si implicit o asculta). faptul ca stateau jos la masute nu inseamna in nici un caz militarie (care la grupa mica oricum nu se poate impune) ci inseamna ca isi doreau sa faca activitatea respectiva. nu stiu daca aveau modelaj cu lut sau plastelina, pictura, lipit, notiuni de matematica sau altele din ce fac zilnic. dar eu personal cred ca e un semn foarte clar al faptului ca educatoarea are toate cunostintele, tactul si simtul pedagogic necesare pentru a reusi sa implice toti copiii de la grupa mica intr-o activitate. lucru pe care la foarte putine gradinite particulare l-am vazut. cel putin in bucuresti.

si daca vrei sa vezi dezordine, mergi intr-o zi dupa ora 10, cand deja activitatea de dimineata s-a terminat si e joaca in toi... sau cand sunt in sala mare pe tobogane si in casuta si rad si striga si alearga. sau poate mai bine atunci cand ies afara, si "joaca" sotron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

deci, eu am fost dupa ora 10, camera cu tobogane era goooaaala...si copii stateau pe scaunele, nu modelau, nu desenau, invatau o poezie cica...asa mi s-a spus. Despre activitati mi s-a pus ca de exemplu ii invata piciorul drept si stang (ca sa bata pasul de defilare mai bine, probabil)...si mi-a mai aratat si o pisicuta din plastelina...ceea ce am apreciat.
Probabil ca educatoarea era acra ca o deranjam de la poezie...nu era vina noastra, stabilisem intalnirea cu directoarea ei...iar cealalta tipa tot ca nu avea chef de musafiri...ma rog, oricum nu m-am mai dus deci pot sta calme acum.

eu una cand vad copii mici la masutze mai mult de 5 minute mi se face rau...asta este, nu incurajez genul asta de activitate. mi se pare mult mai potrivit pentru niste copilasi mici sa stea in fund, pe mocheta, in cerc si faca sau sa li se povesteasca ceva...

oricum, ma bucur ca am lamurit ca totul e super si la gradi asta! e bine ca sunt atatea pareri....

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna bianca
imi pare rau ca dupa 10 min intr-o gradinita consideri ca stii totul despre ceea ce se intampla acolo. noi mergem deja de 3 luni, si mi-ar placea sa cred ca am o parere avizata.
daca tot nu te-ai lamurit in privinta activitatilor la gradi, pot sa iti povestesc eu cateva dintre activitatile fetitei mele la grupa mica, activitati pe care le are in fiecare saptamana:
- modelaj de lut cu profesoara de modelaj, a facut un clopotel pe care l-a colorat verde (ca asa a vrut nu ca i s-a dat ordin de la comandamentul central), martisoare (decupate cu forme de ghiocei, pe care le-a pictat, pe unul l-am pus in cutiuta de amintiri), un medalion frumos, cadou de 8 martie pentru mine;
- modelaj de plastelina - a mesterit diverse, poate chiar a ei era pisicuta de plastelina pe care ai apreciat-o; mie personal mi-a placut snurul de martisor impletit din doua tubulete de plastelina alba si rosie si o floricica
- pictura cu acuarele, care o pasioneaza atat de tare incat i-am luat pensule si acasa;
- tot in top este si lipitul: din patratele colorate a facut o casuta, din fire de bumbac verde si petale albe de hartie a facut alaltaieri ghiocel, din copacel de hartie si floricele de porumb (din care o parte s-au mancat) au facut copacei infloriti
- activitati matematice; mandra stie formele geometrice de baza si stie sa numere intr-o multime de obiecte pana la 5; dar probabil ca ar fi mai bine sa nu povestesc, ca poate intra in "pregatirea militara" pe care ai observat-o cu atata perspicacitate in cele 10 min in gradinita
- au ora de dans la care se joaca pe saltele, cu cercuri, cu coarda; mi-a aratat mandra mea niste "figuri" de m-am stricat de ras
- au ora de engleza la care se joaca facand fluturi din acuarela, inghetata uriasa si alte nebunii, iar mandra deja stie culorile de baza in engleza (e adevarat ca mai scapa un yellow in loc de galben in conversatie, dar personal nu ma deranjeaza)

este bine ca parerile sunt diverse, asta e farmecul vietii, nu-i asa? dar cred ca nu te ajuta cu nimic sa emiti judecati atat de categorice asupra unui subiect pe care il cunosti atat de putin.

nu sunt actionar la gradinita, nu primesc prima pentru aprecierile pozitive pe forum si nici comision pentru noii clienti. este doar o parere personala, strict despre grupa mica. sunt un parinte deja la a treia gradinita. am trecut prin experienta "acorns" si prin "gradinita mea". am invatat din greseli ca daca educatoarea stie sa vorbeasca cu parintii asta nu inseamna ca stie sa vorbeasca si cu piticii. am invatat ca cele mai bune dotari nu inseamna un copil fericit. am invatat ca cei mici au nevoie doar de dragoste, de un mediu cald in care sa creasca frumos si armonios. si atunci cand copilul meu da buzna in gradinita cu gura pana la urechi, iar seara parca ar mai sta un pic sa se joace si in masina imi povesteste tot ce au facut ceilalti copii si cu ce s-a jucat si ce cantecele a mai cantat... pentru mine, personal, e suficient.

o sa revin cu punctajul pentru kinder club cand ma lasa domnisoara mea (care acuma umbla prin casa in cizmele mele, spunand ca e motanul incaltat)...

ps am observat ca te-ai inscris la wonderland. eu nici nu am trecut pe-acolo. o mamica chiar de aici de pe forum, cu un baietel de o varsta cu cea a fetei mele, a facut enterocolita acolo impreuna cu toti colegii de grupa. asta spune multe fie despre calitatea alimentelor, fie despre notiunile de curatenie ale personalului (raspandirea enterocolitelor virale se face prin contactul cu materii fecale). sper ca au invatat din greseli si episodul acela n-o sa se mai repete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Ma bucur ca toate astea se intampla la gradi. Mie mi-a parut tare rau...daca educatoarea mi s-ar fi parut ok il duceam pe Milan a doua zi, asta in conditiile in care stam in Crangasi, gradinita stii unde este iar biroul meu e la Universitate...atat de mult mi-a placut, era exact cum imi doream sa fie o gradi, spatioasa, frumos decorata, simplu...ma rog.

Acum, legat de educatoare...erau suficiente 2 fraze "Buna ziua, ma numesc X si sunt educatoare la grupa mica. Acum va rog sa ma scuzati, suntem in mijlocul unei activitati, eventual vorbim dupa ce vizitati gradinita" Ce intelegeam de aici? ca pe locul 1 sunt copiii, ca e educata, politicoasa, are tact, nu ii e "frica" de directoare, e sigura pe ea, etc....

acum, de unde puteam eu sa inteleg ca ea (si nu numai)e o tipa pasionata de ceea ce face, ca are multe idei, ca e o persoana demna de incredere.....din privirea piezisa sau din zambetul fortat? sau din faptul ca nu a zis nici "buna ziua".

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

bianca, eu te inteleg foarte bine. cu siguranta ca in locul tau, fara experiente concrete cu gradi, as fi reactionat la fel in acele circumstante.
imi amintesc ca prima mea impresie despre educatoare a fost ca este cam tacuta. nu mi s-a adresat din proprie initiativa si nici nu mi-a zambit profesional, dar dupa experientele trecute nu cautam o educatoare cu atitudinea unui om de vanzari, de marketing sau pr. cautam o educatoare care sa stie sa vorbeasca pe limba "piticeasca", sa ii invete pe cei mici in joaca lucruri noi in fiecare zi. iar ea este acest fel de educatoare. este atat de "conectata" la lumea celor mici incat stie sa iti povesteasca ce a facut fiecare dintre ei zi de zi cu lux de amanunte, de la cate linguri de ciorbita a mancat si pana la ce jucarii a preferat. iar cei mici o simt si o iubesc la randul lor.
atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

nu e vorba de atitudinea unui om de vanzari...e vorba de pura politete. sau un educator politicos e un om rau, meschin, care nu vrea decat sa atraga parintii intr-o plasa? (e o intrebare retorica, nu trebuie sa imi raspunzi daca nu vrei)o sa zici ca nu am inteles nimic...am inteles foarte bine, asta nu imi schimba insa parerea...gandeste-te ca varsta conteaza foarte mult, educatoarea tace malc, copilul vorbeste chineza...eu cu cine votez?

atat si de la mine, pt ca putem discuta mult si bine si nu e in interesul acestui subiect

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput