Lista Gradinite Bucuresti - bila alba / bila negra

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Eu vorbesc din experienta cu primul copil.
In general, la gradinitele particulare:
- profesoarele de limbi straine sunt de fapt studente, nu au licenta data (nici nu e atat de grav, cat sa ii invete pe copii de cativa anisori se descurca)
- iar educatoarele cam 30% dintre ele au atestat.
Dar daca educatoarele au rabdare, experienta in gradinite si se ocupa cu dragoste de copii, putem trece peste acte/diplome si sa acordam punctaj maxim.

Despre gradinitele de stat nu stiu.


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei

www.computerbild.ro" target="_blank">Revista lui tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino-Tino spune:

Bine-inteles ca la o grupa cu copii sub 2 ani (Tiny Tots)educatoarea nu este ...educatoare!!! Copiii sunt prea mici sa desfasoare activitati specifice gradinitei! Acea grupa intra in categoria "cresa".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

Stie cineva ceva de gradi nr 55 "Floarea Soarelui" din sect 5 mai exact de pe Margeanului?

http://community.webshots.com/user/inapopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayarna spune:

Realizez ca nu pot evalua decat subiectiv.
Renuntasem la cautarile noastre pentru ca am fost o perioada plecati.
Nici nu stiam daca ne vom mai intoarce.

Dupa trei saptamani de vizite pot sa scriu si eu cate ceva.
Ce m-a deranjat pe mine?

1.Mizeria
Incepand din curte terminand cu bucataria, cu toaleta. Multa mizerie, prea multa pentru un loc unde sunt atatia copii expusi.
2.Alimentatia
Proasta, incompleta, nesanatoasa, reluata prea des ( cand exista atatea retete ), fara alternativa - nu sunt pregatiti pentru un refuz -, un copil poate refuza un aliment pentru ca nu are atunci chef de el. Nicaieri nu exista doua variante de meniu.
3.Spatiul
Intunecos, neprimitor, prea mic.
Pana si animalele au nevoie de un spatiu clar mentionat conform noilor norme UE...
4.Televizorul si dulciurile
Si eu ca Andries " d'aia, d'aia, d'aia nu citesc ziare/D'aia, d'aia nu ma uit la televizor..."
Sunt demodata. Stiu. Dar sunt impotriva caramelelor, napolitanelor, ciocolatei, etc.
Si ma sperie faptul ca tot mai multe gradinite le folosesc pentru linistea micutilor nostri. Dintr-o curte a unei gradinite am iesit pentru ca am auzit asta de la o educatoare : <<matzo, ti-am dat 4 caramele, ai zis ca nu mai faci scandal si alte epitete>>
5.Absenta consideratiei.
Fata de noi parintii care sponsorizam si le dam un venit neimpozabil. Fata de copiii care cresc in acel loc. Fata de ei care nu stiu ce minunat este sa mai si dai din ce ai.
Ca nu degeaba evreii sunt cum sunt in lume. Jumatate din tot ce au impart...
6.Jocul.
Rigiditate. Fara prea multa creatie. Stereotipie.
7.Atitudinea.
Inchisa. Fara comunicare reala. Ca si cum suntem niste negrii pe plantatia lor. Cumplit.

Mentionez ca am vizitat 14 gradinite la care pretul era pentru program lung ( 8-19 in general ) peste 350 Euro.

Nu dau nume, in primul rand pentru ca evaluarea mea este mult prea subiectiva, o vizita e ca o loterie nu-ti poate forma realitati ci numai interpretari.

Am ales gradinita Little Giants.
Mi s-a parut foarte responsabila directoarea.
Mi s-a parut ca face aceasta meserie ca pe o chemare.
Sper ca si puiul meu incepand cu 1 septembrie cand va incepe sa fie fericit.
In rest,
toate bune,
tuturor parintilor.


http://s144.photobucket.com/albums/r166/maya_damia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiush82 spune:

Gradinita 17 - "Puisorul rasfatat"

Personal - 5 puncte
Toate cadrele sunt calificate,din cate am vazut exista si cateva fete tinere care sunt f iubite de copii. Grupele sunt de maxim 25 de copii.Din cate am inteles gradinita este recunoscuta a fi una dintre cele mai bune si mai cautate din sector.Si intr-adevar se lucreaza cu copiii iar educatoarele au grija de ei. Sora mea are copilul acolo si de aceea stiu toate detaliile.Ea este foarte multumita de evolutia copilului ei si de ceea ce face la gradi.

Dotari - 4 puncte
Singurul inconvenient ar fi marimea claselor, care nu sunt prea mari.Gradinita este la parterul unui bloc si de aceea spatiul e limitat. Sunt 5 sali de grupa. Au o multime de jucarii, materiale pentru fiecare tip de activitate, planse,carti. In rest,gradinita arata foarte frumos si salile de clasa sunt atragatoare pt cei mici. Am fost si eu o data la serbarea nepotelei mele si mi-a placut tare mult amenajarea salilor si a gradinitei.
In fata gradinitei exista si o curte unde copiii sunt mereu scosi vara. Nu exista leagane sau jucarii,acesta fiind inca un motiv pentru care nu am acordat punctaj maxim, in schimb se joaca la nisip.

Curatenie - 5 puncte
Aici chiar pot spune ca nu exista nici un fel de problema. Gradinita este foarte curata, holul se spala dimineata, inainte si dupa venirea copiilor, salile sunt curatate dupa masa de pranz ( strangerea firimiturilor) si in fiecare seara dupa plecarea copiilor. Holul e imbracat in gresie si faianta si chiar daca pentru multi ar arata ca un spital este foarte curat si ingrijit.

Mese - 5 puncte
Meniurile sunt foarte variate, asigura necesarul zilnic al fiecarui copil de vitamine, proteine,minerale. La masa de pranz exista intotdeauna carne,li se dua foarte des fructe, iaurturi, legume - salate, la cel mult 2 zile dimineata au lapte. Si, la pranz, ca desert sau la gustarea de seara mai au si dulce, dar nu exagerat de mult. Am vazut ca ,cam o data la 3-4 zile,de exemplu,la pranz au ciocolata , in rest fructe, compot... Am luat-o de cateva ori pe nepotica mea de la gradi si am vazut meniul. Din ce am mai citit pe aici si din ce am mai auzit pot spune ca este un meniu foarte bun si foarte variat. E adevarat ca si pretul platit zilnic este putin mai mare decat la alte gradinite, dar eu zic ca merita....

Activitatea in gradinita - 4 puncte
Cum am mai spus, educatoarele se ocupa de copii, iar nepotica mea a venit cu tot felul de minunatii invatate de la gradi. In fiecare zi lucrarile copiilor sau caietele,fisele pe care lucreaza sunt expuse parintilor, copiii au mape cu lucrarile din tot anul pe care le iau acasa la final de an.
Exista si optionale, engleza, calculator si dans, si, cam o data pe luna vine trupa de teatru in gradinita si au cate un spectacol.

Activitati extracurriculare - 3 PUNCTE
Nu sunt foarte dese, dar se fac iesiri la Palatul copiilor la Opereta, la Balonul din Herastrau, si au mai fost dusi si prin alte parti,in functie de dorinta educatoarelor de la fiecare grupa. Unii au mai mers la Gradina Botanica, altii la Zoologica,etc.

In concluzie.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melena spune:

Ioana75 sa inteleg ca nu mai sinteti la Tiny Tots, v-ati mutat la alta grupa sau la alta gradinita? Asa presupun, pentru ca altfel n-as intelege cum un parinte si-ar putea lasa copilul toata ziua intr-un mediu atit de amenintator cum il descrii tu. Daca mai sinteti la Acorns, scrie-mi un PM, cred ca de vazut ne-am vazut pe acolo. Poate iesim cu kinderimea in parc.

Imi pare rau ca nu s-a ridicat la asteptarile voastre. Noi sintem foarte multumiti de cresa si de personalul de acolo. Acorns face toti banii, eu chiar ma minunez ca sintem asa de norocosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Maya, ma bucur ca ai ales LG, si eu am fetita acolo de 9 luni si sunt multumita. Chiar le pun o mare bila alba la capitolul seriozitate si responsabilitate. La curatenie, ce sa mai vorbim, nu-mi imaginez cum pastreaza atat de curat totul.
Sper sa mai povestesti dupa ce incepeti, sa-mi spui impresiile tale.
Mult succes pentru la toamna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Getuta spune:

Si noi suntem la Acorns de ceva vreme si n-avem ce sa reprosam.
Andrei (2 ani si 9 luni) spune cu drag dimineata ca mergem la nursery iar Miruna (1an si 7 luni) spune ca merge la "api" adica la copii.
Ar fi de prisos sa dau eu un punctaj gradinitei. Copiii mei i-au dat deja nota 10 si acest lucru conteaza. Desi am avut o mare retinere sufleteasca in a-i trimite asa de mici la gradi, toata lumea de la Acorns, de la ingrijitoare, bucatarese, educatoare pana la Valentina (fondatorul si mentorul gradinitei), m-au facut sa merg linistita la serviciu cu credinta de nezdruncinat ca sunt in siguranta, bine tratati, ingrijiti, hraniti, etc.
Sunt incantata ca am facut aceasta alegere pentru copiii mei si speram din tot sufletul sa plecam de la Acorns direct la scoala

M-am mirat serios cand am vazut ce a scris una din mamici, mai ales ca i-am tot vazut fetita la gradi de cand a scris si pare foarte fericita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

In cautarile noastre de gradinitza pentru Milan, care are 1 an si 5 luni, am vizitat: Acorns, Kinder Club, Little One, Gradinita Bell si Wonderland Nursery School.

Mentionez insa ca ma bazez pe ce am putut vedea pe parsursul unor simple vizite, unele mai lungi altele mai scurte...

Kinder Club mi-a placut foarte mult, este noua, foarte frumos amenajata, decorata, prea curata....pentru o gashca ce copii jucausi...si cam militarie. Copiii stateau toti pe scaunele, educatoarea de la grupa mica era cam acra,nu a vb deloc cu noi, iar una de la alta grupa tipa la un copil ca nu scria...ma rog...desi directoarea era dragutza, stilul nu cred ca ni se potrivea...

Little One, nu ne-a impresionat in nici un fel...nu stiu cine era educatoarea, nu am vazut-o...gradinita e amenajata ok, la intrebarile despre activitati, am primit rapunsuri cu da sau nu...

Gradinita Bell, este iarasi o gradinitza destul de noua, curata, cu mobilier nou...nu mi-a placut ca la grupa mica aveau ffff putine jucarii, mare parte din clasa era ocupata de mese si scaune, pentru grupa mica avea doar o camera, care dadea direct intr-un hol, apoi pe scari...educatoarea era "deosebita" genul cu ochii tulburi...nu am reusit sa avem o discutie, plus ca ne-a spus ca la grupa mica copiii fac fise!!!! ne-a si aratat cateva...
Marele avantaj insa, webcam-ul...

Acorns, aici e o intreaga poveste. am stat cel mai mult aici deoarece directoarea a binevoit sa intarzie cam 45 de minute. Mi-a placut ca era frumos, curat, aerisit, aveau tot felul de jucarii, materiale.
"Educatoarele" cam plictisite...nu era nici un fel de atmosfera, engleza cam lasa de dorit...nu ma refer la accent sau chestii de finete, ci la cuvinte pronuntate total aiurea...
desi mi s-a spus ca au tot felul de activitati de grup...cand am fost acolo parea mai mult un fel de "munca independenta" .
Un copil a aruncat cu un camion , nici o reactie...
La grupa urmatoare ca varsta, copiii se uitau la tv. , iar educatoarea visa...

despre gradi la care mergem acum, revin cu detalii si punctaj...

Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

Pana la urma am ales gradinita Wonderland Nursery School.

Am vizitat-o de mai multe ori pana sa ne hotaram, si desi sunt destule lucruri pe care as putea sa le reprosez, mi-a placut foarte mult ca toata lumea se comporta firesc, fiecare stie ce are de facut, comunica foarte bine cu parintii, eventualele probleme le recunosc si iti prezinta solutia la care s-au gandit. Mergem la gradi de 2 saptamani, deci probabil pe masura ce va trece timpul voi ajunge sa stiu mai multe, poate sa imi schimb unelele pareri.

Personal: 5 puncte. la grupa lui Milan sunt 2 educatoare, cu studii de specialitate. Ca sa fiu sincera, in conditiile in care am vazut gradinite care ne-au placut mai mult, educatoarea de aici ne-a convins ca este cel mai bun loc pentru Milan. Ne-a vorbit foarte sigura pe ea despre toate lucrurile pe care le fac, ne-a dat exemple, ne-a explicat metodele pe care le folosesc, a raspuns la toate intrebarile firesc...nu a incercat sa ascunda sau sa ne impresioneze cumva. Amandoua par motivate, au experienta, sunt calme, rabdatoare...cel putin pana acum.
Pe langa cele doua, mai este o ingrijitoare care nu se ocupa exclusiv de grupa lui.

Dotari: 4,5 puncte. Spatiul destinat grupei (foarte) mici mi se pare suficient, este separat de restul gradinitei, au 2 camere spatioase amenajate pe centre de activitati. De exemplu, au un colt cu perne pentru reading, o mini biblioteca, o zona pentru jocurile de constructie, una pentru pictura, etc...si clasicele masute si scaunele pe mijloc... multe jucarii pentru diverse activitati, carti...
Au si o curte frumos amenajata, in spatele gradinitei, cu iarba, leagane, nisip...mi s-a parut destul de sigura, fara garduri, pietre, sarme si alte minuni...
Mi-ar fi placut ca baile sa fi fost amenajate cu obiecte sanitare mici, pentru copii, pentru asta scad jumatate de punct.

Curatenie: 4 puncte. Prima data cand am vizitat gradinita, era in jur de ora 11, si mi s-a parut o maaare dezordine...dimineata insa e curat, toate materialele, jucariile sunt la locul lor, mocheta e aspirata, camera e aerisita, cu toate astea cred ca se putea si mai bine.

Mese: 4 puncte
Mancarea nu o pregatesc ei, este furnizata de o firma de catering...nu stiu daca la capitolul asta evaluez gradinita sau firma, dar...exista 4 variante de meniu, firma avand licenta pentru fiecare dintre ele. Mie mi s-a parut variat, portiile destul de mari iar ce am gustat eu mi-a placut.
Gustarea insa de la ora 10 o ducem noi...de obicei o banana sau un iaurt, pentru asta scad un punct.

Activitati in gradinita: 5 puncte. Activitatile sunt organizate pe teme, fiecare tema tine 6 saptamani, iar in fiecare saptamana au o alta sub-tema. Acum de ex suntem la tema cu animalele, sub-tema porcul. Urmaresc niste cuvinte cheie in fiecare saptamana, au cantecele specifice,numara, sorteaza iar la "creative development" picteaza, deseneaza, modeleaza...
Pe langa toate astea, tot timpul e muzica, danseaza, am observat ca Milan are miscari noi, pe care probabil ca le fac si educatoarele...
Saptamanal primim o foaie in care sunt descrise activitatile propuse pentru perioada respectiva.

Activitati extracurricurale.Nu m-as pronunta pentru ca nu prea e cazul pentru grupa la care merge el, dar am primit un bilet din care ni se spunea ca sapt asta vor avea un spectacol interactiv la gradinita, si ca cei de la grupele mai mari merg la teatru, la muzeu.

Pe langa astea, mai pot spune ca au un medic care vine 3 zile pe saptamana, sunt destul de stricti cu racelile si alte boli. La primele semne trimit copilul acasa.

punctaj total : 22,5, cu mentiunea ca nu am notat activitatile extracurriculare.


Bianca si bb Milan 20 octombrie 2005

Mergi la inceput