o situatie tragica

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

"Dragi parinti,

Am primit de la Gandacelul acest link, si inca odata am avut ocazia, ca de multe ori, sa vedem forta cu care parintii dedica timp si efort pentru a face ceva ajutand alti parinti sa depaseasca situatii limita!

Am vazut ca acum s-a pus problema unui mod organizat pentru a oferi acest sprijin: infiintarea unui ONG sau colaborarea cu un ONG. Acsis este o organizatie nonprofit care are ca misiune prevenirea abandonului si institutionalizarii copiilor prin sprijinirea familiilor aflate in situatie de dificultate sociala, materiala, psihologica. Membrii nostri sunt in majoritate parinti care ajuta mame aflate in situatie dificila trimise la noi in principal din maternitati. Despre noi puteti vedea mai multe pe www.acsis.ro si in paginile acestui forum unde activitatea noastra a gasit un mare sprijin in bunavointa administratorului si a parintilor care sunt membri ai formului.

Ma gandesc daca ar fi o idee buna sa ne intalnim la noi la sediu cu o parte dintre mamele care au avut ideea infiintarii sau colaborarii cu un ONG pentru a discuta despre posibilitatea si modul in care ne-am putea concentra eforturile. V-am putea povesti mai mult despre felul in care incercam noi sa lucram. De exemplu, trebuie sa stiti ca noi facem anchete sociale la cazurile semnalate pentru a ne asigura in legatura cu situatia mamei. De asemenea, facem contract de acompaniere cu obiective clare cu mamele. Asta, pentru a incerca sa determinam oamenii pe care ii ajutam sa nu creada ca vom face lucrurile in locul lor, si ca ei trebuie sa se zbata pentru a-si rezolva propria situatie.Ca sa dau un exemplu, scriem in contract ca obiectiv ca noi ii dam mamei banii pentru cresa, dar ea isi cauta cresa, il duce si aduce chitanta obligatoriu. Noi ii oferim un ziar si un telefon pentru a-si cauta de lucru, o invatam cum sa se prezinte la interviu, dar ea se duce sa isi caute de lucru, si asa mai departe.

Daca credeti ca ne putem uni eforturile in vreun fel pentru a sprijini oameni in situatii dificile, haideti sa ne intalnim, sa ne cunoastem si sa vorbim."


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

quote:
Originally posted by ana-oana

pt consultatie ti-a dat un raspuns? (am inteles ca ai vb cu ea)

totusi de ce nu vrea la "particular", avand in vedere ca poate lucra doar 2 ore pe zi? (sau am inteles eu gresit). cred ca ii va fi greu sa gaseasca o firma care sa accepte sa o primesca pt 2 h pe zi. zic si io.



nu a raspuns deocamdata, a spus ca medicamentele le ia gratuit, dar nu de fiecare data, depinde cum se gasesc sau nu, plus ca ii da un medicament naturist in valoare de 700.000 pe luna - asta ar fi inca ceva pentru care putem strange niste banuti.

sa vedem daca poate totusi lucra mai mult, am incercat sa o conving ca daca nu se ajuta ea, nu o ajuta nimeni...


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

gata, am vorbit si cu sotul... este mult mai rezonabil, te intelegi cu el... este responsabil, este constient ca trebuie sa isi intretina familia... pur si simplu a spus ca nu le ajung banii daca lucreaza cu carte de munca, ca va lucra vara asta fara carte de munca pentru a iesi putin din necazuri, apoi se va angaja cu carte de munca... ca a lucrat pana anul trecut, de la 17 ani, cu carte de munca, ture de noapte, tot tacamul... dar nu le mai ajungeau banii!!!

ce poti sa mai spui?:((

situatia e extrem de complicata... sa speram ca va fi bine maine la interviu cu cornelia


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

bravo Ancuza!!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

DRAGII MEI, TOTI CARE AU CEVA DE DONAT: HAINE PENTRU COPIL SAU PARINTI, JUCARII SAU MACAR PUTINI BANI - NE INTALNIM MAINE LA BISERICA SPITALULUI GRIGORE ALEXANDRESCU DUPA LITURGHIE (in jurul orelor 12-13)

va mulumesc tuturor!

cu primii bani vom incerca sa luam pampersi si medicamente!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71551" target="_blank">o situatie tragica


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinache spune:

buna!

am auzit si eu de cazul Corneliei - din alte surse. cornelia e o luptatoare, m-a impresionat cu cate face pt.copilul ei! din pacate daca cineva ar gasi solutii sa o ajute pe partea de administrare ar fi foarte bine. din cate am auzit, au mai primit bani pentru apa, dar i-au folosit pe altceva...

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

a reusit cornelia la interviu? a reusit sa se angajeze? ii tinem pumnii!
numai bine,



O.
Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.
Nicolae IORGA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

... si eu am inteles ca de fapt administrarea banilor e problema cheie aici... tocmai de asta nu le vom da banii in mana... de asta am si nevoie de ajutorul vostru - nu pot sa le fac singura pe toate

despre interviu: bineinteles, programul nu se potriveste cu ce vrea ea... i-am spus sa se mai gandeasca... mi-a zis ca nimeni nu o ajuta cu fetita (sa o ia sau sa o duca la centru), este cumva marginalizata din cauza copilului...:(( din pacate, nici soacra, nici vecinele... atunci cu cine sa o lase?

hm

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71551" target="_blank">o situatie tragica


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

PENTRU TOTI CARE VIN MAINE LA BISERICA DE LA GRIGORE ALEXADRESCU: INTALNIREA SE MUTA LA ORA 10.30-11 PENTRU CA LITURGHIA INCEPE MULT MAI DEVREME

este o situatie exceptionala, de obicei nu incepe la ora asta, imi pare rau!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71551" target="_blank">o situatie tragica


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Ti se rupe inima.
Gandacico--M-am gandit mult pana a scrie aici ,ce si cum sa fac .
Ma gandesc sa ia legatura cu o fundatie care se ocupa cu astfel de copii.Eu am vizitat o fundatie de mai multe ori unde am vazut copii cu pb grave, care la 7 respectiv 14 ani nu pot merge in picioare.Sunt ff bine ingrijiti. Dupa vizita acestei fundatii m-am gandit ca situatia mea nu este grea.Fiecare avem perioade mai mult sau mai putin bune ma refer pe plan financiar,insa cand ai un copil bolnav parca nu ti mai trebuie nimic numai sa l vezi sanatos .
Daca crezi ca este o idee buna ,iti las adresa fundatiei pe pm ,sa mearga acolo ,am sa ti spun si cu cine sa vb .
Nu vb eu pt ca daca nu se rezolva nimic sa nu se creada ca am fost neserioasa .
Astept un semnal de la tine.

.

Mergi la inceput