o situatie tragica

o situatie tragica | Autor: gandacelu

Link direct la acest mesaj

... nu stiu cum sa incep sa va scriu... am vazut ca acum umanitarele sunt altfel structurate, asa ca voi scrie aici pentru moment

nu vi se pare ca, din ce in ce, in ultima vreme, auzim NUMAI vesti proaste?...

ei bine, vin si eu cu una... vin sa va povestesc despre situatia unei femei cu care tocmai am vorbit la telefon si sunt cutremurata... mai ales ca sunt convinsa ca se poate face ceva! promit ca in curand voi merge la ea acasa sa o cunosc, sa ii cunosc copilul, sa iau actele necesare si sa fac si niste poze pentru voi

cu ce sa incep? pana de curand am lucrat la o revista in care aveam si o rubrica gen "umanitare". Pentru ca am scris de curand despre un caz asemanator cu cel al mamei Cornelia, aceasta ne-a sunat, ea fiind o simpla cititoare care se confrunta cu o situatie asemanatoare. Cu toate acestea, cred ca situatia ei este mult mai tragica decat multe din cele despre care am citit pe forum, pentru ca, pe langa faptul ca are o fetita foarte bolnava, mai sunt si la limita saraciei. si cati sunt in situatia ei? dar nu ii vedem, facem parte din lumi diferite...

cazul publicat in revista este un caz care s-a discutat si pe forum, al baietelului George Cuzuc, care sufera de autism. in paralel, am mai publicat inca o scrisoare a unei mame cu un copil autist, in care Doamna Cornelia a regasit aceleasi simptome ca ale copilului sau. Initial, am crezut a fetita ei de 7 ani, Gabriela Alexandra, are doar autism. Am inteles ulterior ca sufera si de o forma de retard, pentru ca pana la varsta asta nu merge, nu doar nu vorbeste. se taraste pe jos prin casa. Despre situatia lor materiala, Cornelia mi-a vorbit cu mare greutate si abia dupa ce am discutat mai mult, ca sa nu credeti ca imediat a spus ca nu are bani. Multa vreme am crezut chiar ca o intereseaza doar contacte cu alte mamici in situatii similare, cu copii autisti. Pana azi, cand mi-a spus mai multe despre ei, cand mi-a spus cat de rau stau, de fapt, cu banii. ca de la ploile din vara trecuta, le-a cazut tavanul la casa si pana azi nu au reusit sa il repare... toate lucrurile sunt stranse din cauza acoperisului stricat, nici macar covoare nu au pe jos, iar fetita lor nu merge, ci se taraste pe jos, direct pe podea. apoi a izbucnit in plans si mi-a spus ca ii da un medicament copilului care s-a terminat sambata si nu a avut bani sa il cumpere, li s-a facut mila surorilor medicale de la centrul unde are fetita si au pus mana de la mana de au strans 700.000 lei cat costa medicamentul care o tine in viata pe Gabriela, fara de care face convulsii. ca nu au apa curenta si trebuie sa-i faca copilului bai terapeutice cu plante. ca trebuie sa-i dea un anumit tip de alimentatie, si nu are cum sa il respecte din lipsa banilor. ca medicamentele le ia cand poate si cum poate, o luna da una nu.

ca este fericita ca de curand fetita i-a spus: MAMA! MAMA!

m-a rugat sa o ajut cu niste adrese unde poate citi mai multe despre cazuri similare si unde poate cere bani. i-am spus de forumul desprecopii, dar va dati seama ca voia sa-i explic cum sa faca si am inteles ca nu stie sa umble cu un calculator. are doar 10 clase. ca a trimis de la un vecin un mail la un ziar la care nu a primit raspuns (o sa il transcriu mai jos, mi-a dat parola contului de mail).

nu am inca nici o proba despre ea, decat cuvintele si lacrimile ei. cu toate astea, are fetita la acelasi centru si o cunoaste pe nasa mea, ileana, ea insasi cu o fetita de 6 ani cu retard si autism (este inscrisa si ea pe forum). nasa mea a ajutat-o cu bani la un moment dat. inca nu am vorbit cu ileana (eventual sa verific, daca vreti, dar si sa o rog sa o ajute cu sfaturi) pentru ca nu am gasit-o acasa, dar, in orice caz, sunt informatii care se verifica imediat, nu asta ar fi problema.

eu personal m-am ingrozit, mai ales ca am discutat mult si eu incercam sa ii explic despre tot felul de terapii, cam ce se face si cat costa, iar ea imi tot spunea ca nu prea are bani (dar cine are mii de euro cat costa aceste terapii?!) abia in final a izbucnit in plans si mi-a spus ca, de fapt, EI NU AU BANI DELOC! ca nu i-a luat niciodata o haina copilului, toate sunt de capatat. va imaginati, biata femeie nu isi doreste cine stie ce terapii scumpe... ea ar vrea macar sa o vada mergand pe Gabriela, ar vrea macar sa aiba bani de medicamente. nu cred ca ar fi nevoie de MULT... ar fi nevoie de cineva care ar putea, de exemplu, sa ii faca o pagina web. ar fi nevoie ca aceasta informatie sa ajunga mai departe. bineinteles, nu dau deocamadata amanunte despre ea, pentru ca nu am actele doveditoare. dar v-am scris pentru ca nu m-am putut abtine. o femeie atat de profund trista, a carei voce s-a luminat doar atunci cand mi-a zis ca fetita ei de 7 ani i-a spus MAMA!

va pun aici si mailul pe care l-a trimis revistei... sa stiti ca este o persoana cu foarte mult bun-simt... si foarte timida din cauza situatiei materiale in care se afla... nici macar nu indrazneste sa ceara... tot timpul spune: da, poate alte persoane pot, dar eu, in situatia mea... mi-a spus la sfarsit ca imi multumeste dar ca nu imi poate rasplati cu nimic!... ma ruga sa o iert ca nu imi poate rasplati cumva putinul pe care il fac (sa ii anunt si pe altii de situatia ei)! v-am scris toate astea ca sa va faceti o imagine, ce femeie umila si speriata este... in ce situatie tragica se afla...

Ma numesc Toader Cornelia, locuiesc in strada XX bucuresti. (am sters adresa)
Am 36 de ani, sunt casatorita si am o fetita de 7 ani care se numeste Gabriela Alexandra. Si doresc prin aceasta scrisoare sa fac si eu un apel umanitar la dumneavoastra pentru ca fetita mea are probleme de sanatate, diagnostic parapareza spastica.
Doresc sa va spun ca sotul meu lucreaza ca zilier si eu am un salariu de insotitor. Din acesti bani nu reusesc sa-i asigur fetitei necesitatile pentru problemele ei de sanatate. In afara de toate acestea nu reusim sa acoperim cheltuielile la facturile de intretinere. Tatal meu a murit, mama mea este bolnava de diabet si nu avem nici o speranta de la nimeni. Doresc sa va spun ca din cauza banilor si atator lipsuri am taiat toata lista de prioritati a fetitei si anume hrana hainute si jucarii. As vrea sa va mai spun ca nu ne permitem sa mergem cu fetita in statiune pentru tratament. Medicii ne-au recomandat ca putem sa facem hidroterapie si la domiciliu, dar nu imi permit sa ne conectam la reteau de apa, mai bine spus sa tragem apa in casa. Referitor la acest diagnostic se fac bai cu apa calda cu plante si uleiuri din plante si nu avem bani sa cumparam tevile de canalizare si sa platim contractul la apa nova si sa cumparam un apometru. toate acestea m-ar costa 11 milioane bani pe care nu ii am. Va rog in genunchi si cu lacrimi in ochi daca vreti sa o ajutati si pe Alexandra. Ea este singurul meu copil si pentru ea sunt disperata. Trag si eu speranta ca va merge in picioare pentru ca este o luptatoare. A inceput sa faca pasi, se da jos din pat se taraseste de-a busilea, sta pe bicicleta si se taraste cu ea prin camera si poate sa coteasca. Are sentimente si este fericita ca este iubita si mai presus de toate este o frumusete de copil.
Toate aceste sunt un adevar si va invitam daca doriti la noi acasa in adresa care am scris-o mai sus.
In incheiere va doresc multa sanatate si fericire si multe bucurii. Astept un raspuns din partea dumneavoastra si va mutumesc din suflet daca veti citi aceasta scrisoare pentru Alexandra.


SITUATIA DONATIILOR PENTRU FETITA CORNELIEI:

HAINE SI JUCARII
-Felis: o sacosa haine pentru cornelia si o jucarie mare pentru Gabriela
-Sabina: o sacosa haine pentru cornelia
-LauraNicole: o sacosa haine pentru Gabriela
-danina: jucarii si haine

BANI:
-adriana: 500.000 lei pentru pampersi
-tata lu toma: 500.000 lei pentru pampersi
-danina: 1.450.000 lei
-anangel_lexi: 300.000 lei pentru medicamente
-iarina: 500.000 lei
-orchid: 50 euro

ALIMENTE si DIVERSE:
-Eliza05: cumparaturi in valoare de 1.200.000 lei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

uitandu-ma in mailurile trimise din contul Corneliei, am mai gasit unul trimis in strainatate, probabil tot cu ajutorul cuiva, pentru ca e tradus in engleza... aici mai sunt cateva amanunte...

Hello,

My name is Cornelia Toader and I live in Bucharest - Romania together
with my family (my husband - Eugen and our daughter - Gabriela).
Our drama starting when I gave birth to Gabriela ... an unconscious
doctor omited to perform some elementary tests which could stand out
citomegalovirus that I've been developed during the pregnancy ...
My daughter has borned with brain incomplete develoled and after born
she made very little progresses.
Now she have six years, no walk, no speak, no self unravel ...
We perform some training in a special centre (like a hospital for
children) but the results are almost invisible ...
I not telling you how desperate I am, how hard is our life, ... I
just ask you about a way to save my daughter at all.
Here in Romania are not conditions, doctors are corupted, hospitals
are full of wants, you spend a lot of money for nothing ...
If you have an ideea or a conection which could to be usefull for us
please contact me.


Thank you very much,
Cornelia Toader.




mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Doamne, e cutremurator ce-am citit!!!
Gandacico, cand se va deschide un cont pentru Alexandra, te rog sa ma anunti si pe mine!
Multumesc!

14
I wish I were an angel...

Poze diverse
Poze cu bebe
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20720;104/st/20060918/dt/7/k/6d15/preg.png
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev260pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Gandacelu intai imi cer scuze ca intru pe subiectul tau, insa postarea mea nu este complet oof topic. Ceea ce ai descris tu, regasesc in paginile revistei Formula As aproape in fiecare saptamana...sunt pur si simplu ingrozita cata saracie este in tara asta...si ca unii sunt la limita. Eu as avea o propunere...sa ne coordonam cumva, sa strangem bani si sa donam mai multor familii...eu am mai trimis banuti pe ici pe colo, insa as avea si haine si alte lucruri pe care le-as da cu placere. Insa niciodata nu ma organizez sa pun un pachet...stiu, o sa ziceti ca suna aiurea si nu-mi propun cu adevarat dar am un program complet idiot de lucru. Insa daca ne adunam mai multi si ne organizam avem mai multe sanse de reusita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

alex, iti multumesc! dar asteptati putin, nici macar eu nu am apucat sa ii dau bani, abia am vorbit acum o ora cu ea la telefon si as vrea ca totul sa fie "cu acte in regula", tocmai pentru a nu mai fi vreo problema sau vreo discutie.

cu ocazia asta, draga mea, te felicit pentru sarcina! sa iti dea Domnul tot binele un pui sanatos si cuminte si frumos ca voi


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

poate afli cum arata mama fetitei, cred ca si ea trebuie ajutata cu haine.
sa-mi spui cat de repede afli.




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

iarina, excelenta idee! chiar la asta ma gandeam si eu cand scriam: atatea si atatea cazuri, mai auzim de cate unul si ne ingrozim... dar cate raman nerezolvate?!!! nu ca am putea sa schimbam lumea... dar daca ar exitsa un ONG... am obtine niste fonduri ceva... eu chiar am ramas fara job si caut de cateva zile un astfel de ong sa ma angajez... pe DC nu s-a facut nimic? parca au fost discutii... daca se va face, sau daca este, in orice caz, eu m-as implica. am lucrat in cadrul proiectelor phare si as putea strange niste fonduri... dar nu singura...

orice idee e bine-venita! si orice gand bun!... dar nu sunt suficiente!

oooooooof


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:

ASTFEL DE POVESTI EXISTA SI E GROAZNIC CA NU-I PUTEM AJUTA PE TOTI.

Mi se pare super ideea Irinei sa ne ajute o organizatie sau cineva care dispune de mai mult timp pentru a colecta haine sau bani.
Tuturor ni se intimpla sa raminem cu haine mici sau care nu ne mai plac si care pot fi de ajutor altcuiva.

Ma intereseaza si pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

am gasit si raspunsul de la revista, din 6 decembrie 2005:

Stimata doamna,
vom publica scrisoarea duneavoastra si vom aduce problema si in atentia domnului primar Chiliman. Speram sa va fim de ajutor. Sarbatori fericite!

nu stiu daca s-a publicat sau daca au anuntat primarul, cel mai bine o sa scriu si eu la acea adresa sa vad ca mi se va raspunde!


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Gandacel, multumesc pentru urari.
Stiu ca abia ce ai vorbit si tu cu mama fetitei, dar mai stiu ca acest caz nu va ramane asa si de aceea te-am rugat sa-mi spui cand va exista un cont pentru fetita, ca sa stii ca poti conta si pe mine.

14
I wish I were an angel...

Poze diverse
Poze cu bebe
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20720;104/st/20060918/dt/7/k/6d15/preg.png
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev260pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Gandacelu nici nu m-am gandit ca ar trebui sa te ocupi tu...INSa haideti sa ne organizam cumva, poate exista mamici si fete cu mai mult timp liber care ar putea colecta hainutele. Chestia este ca ne-ar trebui un pic de spatiu...un garaj ar fi bun, unde sa strangem toate hainutele si de acolo sa facem pachete si sa le trimitem celor necajiti. Ideea nu este ca cele cu mai mult timp liber sa alerge prin tot Bucurestiul sa stranga pachetele ci ca noi sa ne gasim un pic de timp sa ducem aceste pachete la un "centru de colectare" si de acolo, "voluntarele" sa le poate tria, impacheta si trimite....sa ne gasim un sediu la care sa platim chirie nu cred ca am reusi (sunt niste chirii fantastice in Bucuresti), insa daca are cineva un garaj curat, unde sa ne putem misca cat de cat, ar fi dragut, ce ziceti? Bineinteles ca putem strange si banuti. Fiecare dintre noi ar putea identifica noi cazuri si tot asa. Eu in we as avea mai mult timp, in timpul saptamanii muncesc de dimineata pana aseara, acum am pur si simplu liber, de aia am timp de DC. Astept si alte idei.Pupici


Mergi la inceput