o situatie tragica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Ar trebui sa me mobilizam sa facem ceva pe termen lung, organizat si legal.

De fiecare data cind se aduna bani se duc concret pe un caz sau altul. O facem din inima si cu dragoste.
Ar trebui sa facem o fundatie legala de ajutor gen "non profit" fundatie care este scuzata de taxe de guvern. Fiind ceva legal presupun ca si donatorii din Romania vor avea credite cind vor face taxele anuale. Se vor gasi mai usor si sponsori, firme care vor dori sa ajute...
Sa donam bani care sa intre intr-un cont de investitii ca banii sa poata creste, iar roadele, interesul, sa fie folosite lunar in cazuri umanitare.
Aceasta organizatie va trebui sa opereze ca un business. Cu buget, proiectie pe urmatorii ani, marketing si toate alea...
Sa se organizeze campanii de stringere a fondurilor la nivel de oras, judetean sau national. Idei de marketing putem adopta de la alte agentii de acest fel din strainatate (gen "breast cancer", "UNICEF", "red cross").

Nu stiu legile in Romania asa ca nu pot da sfaturi despre infiintarea unei agentii "non profit". Poate altii sint in masura sa ajute cu sfaturi profesionale.

Eu ma ofer sa contribui cu bani.

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Gandacelu, presupun ca doamna in cauza nu are un cont bancar...
Ar putea deschide unul?
Cum poate fi verificata situatia lor? Si daca este reala (te rog, nu te supara, nu vreau sa te jignesc dar, din pacate, nu te cunosc personal), cine ne poate garanta ca banii primiti nu se vor duce pe "alte cele"?
Imi cer iertare ca sunt asa directa, dar trebuie sa ajutam si sa fim practici in acelasi timp.
Multumesc.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Gandacelule, eu as avea o propunere. Te poti implica tu, direct, in acest caz? Strangere de fonduri si altele? Te rog, nu te supara pe mine ca te-am propus, eu am incredere in tine. Si inca ceva: cu primii bani stransi sa se cumpere medicamentele necesare fetitei si sa se realizeze conectarea casei la apa. Apoi mai vedem.
Cand incepeti colectarea de fonduri, contati si pe mine.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

multumesc tuturor

cred ca cel mai bine din toate punctele de vedere ar fi sa facem o fundatie

eu ma implic! mai este cineva cu mine? oricine are informatii despre ce se poate face ne-ar da un ajutor important! eu ma pot ocupa de strangere de fonduri, inclusiv proiecte!

cred ca ar fi utila si o fundatie existenta deja... nu stiu, nu stiu nimic in domeniul asta... ca sa nu mai pierdem vreme cu hartiile

inca o data va multumesc tuturor - o sa o sun in seara asta si o voi invita maine pe la mine pe Doamna Cornelia... macar sa o cunosc direct

ma voi duce si in vizita la ea, oricine vrea sa vina sa verifice e bine-venit

cred ca daca stau intr-o casa amarata este suficient pentru a le descrie situatia? nu stiu, eu m-as implica, dar nu vreau sa zica nimeni nimic, asta mi-ar mai lipsi, deci nemaifiind implicata atat de direct in asa ceva, nu stiu exact ce sa verific...

deocamdata o sa ii cer acte si poate in we trec pe la ea - deja mi-a propus cineva sa ma ia cu masina:)


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

cred ca banii pot fi verificati prin facturile aferente - adica faptul ca au fost cheltuiti pe ce trebuie

eu personal as vrea sa ma implic trup si suflet, din pacate nu am habar ce inseamna infiintarea unei astfel de fundatii si ce prsupune ea - de asta am spus ca o fundatie care ar exista deja ne-ar scuti de multa bataie de cap

nu ar fi mai bine, pentru ca tot sunt atatea actiuni pe DC, sa se infiinteze o fundatie a forumului?

este doar o sugestie, sper ca nu supar pe nimeni!


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

gandacel - toate cazurile speciale se posteaza pe forumul de Umanitare - cu respectarea conditiilor acelui forum.

multumesc pentru intelegere.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

da, mirela, maine voi avea toate actele - tocmai de aceea nu am scris nici adresa dansei!

sper ca nu am facut o gafa - o sun in seara asta si ii cer toate detaliile!

numai bine!


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Mi-ar face placere sa o ajut si astept sa imi spuneti cum ma inscriu si eu cu sprijin si tot ce trebuie pt o fundatie daca vreti ma pot interesa mai ales ca eu infiintez firme.



Danina Diana - strengarita familiei
Paula-DianaNoi
DIDIUTZA
PETRCERE PAULA DIANA 1 ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by gandacelu

multumesc tuturorcred ca cel mai bine din toate punctele de vedere ar fi sa facem o fundatieeu ma implic! mai este cineva cu mine? oricine are informatii despre ce se poate face ne-ar da un ajutor important! eu ma pot ocupa de strangere de fonduri, inclusiv proiecte!cred ca ar fi utila si o fundatie existenta deja... nu stiu, nu stiu nimic in domeniul asta... ca sa nu mai pierdem vreme cu hartiileinca o data va multumesc tuturor - o sa o sun in seara asta si o voi invita maine pe la mine pe Doamna Cornelia... macar sa o cunosc directma voi duce si in vizita la ea, oricine vrea sa vina sa verifice e bine-venitcred ca daca stau intr-o casa amarata este suficient pentru a le descrie situatia? nu stiu, eu m-as implica, dar nu vreau sa zica nimeni nimic, asta mi-ar mai lipsi, deci nemaifiind implicata atat de direct in asa ceva, nu stiu exact ce sa verific...deocamdata o sa ii cer acte si poate in we trec pe la ea - deja mi-a propus cineva sa ma ia cu masina:)

mami de ileana si ioachim


Gandacel,din cate stiu eu ,infiintarea unei fundatii necesita foarte multi bani.Stiu asta fiindca parintele de la noi de la parohie a vrut sa infiinteze una,dar nu a dispus de fondurile necesare infiintarii.O asociatie non-profit e mai usor si mai ieftin de infiintat,doar ca am inteles ca pe fundatie se pot face mai multe lucruri.Din pacate,nu stiu foarte multe amanunte :(Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

ce am mai facut intre timp:
-am scris la revista sa intreb daca au publicat sau nu acel articol si daca au luat legatura cu primarul
-am sunat-o pe nasa mea care a promis ca va intra aici si va scrie si ea: mi-a zis ca o cunoaste pe Cornelia si pe fetita ei, ca intr-adevar sunt intr-o situatie grea, mai grea decat mi-a povestit la telefon...
-am sunat-o pe Cornelia, va veni maine dimineata pe la mine cu actele si pozele fetitei, s-a bucurat foarte tare, nu-i venea sa creada cand a auzit ca sunt persoane care vor sa o ajute...

deci, mai vorbim maine!
numai bine tuturor... ce sa mai zic?... nu mai zic nimic:((


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput