o situatie tragica

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Poate ii face cineva si un cont de PayPal,asa o sa puna mai multa lume bani si din afara tari,este mult mai usor si nu platim nici taxe.
Puteti conta si pe mine,daca cunva se muta subiectul la Umanitare va rog sa ma anuntati si pe mine,nu intru in fiecare zi si imi este teama ca nu o sa -l mai gasesc.Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

dragii mei,
cornelia tocmai a plecat de la mine... iarasi, nu stiu cu ce sa incep... situatia este complexa, dar ma gandesc ca daca o luam pe pasi mici, pe bucatele, macar putin putem rezolva

in primul rand, va pun niste poze si niste acte fotografiate aici:
http://photobucket.com/albums/v359/a_lustanciu/cornelia/?sc=1&multi=1&addtype=local&media=image&test=test

situatia corneliei, dupa cum v-am spus, este extrem de grea... stau intr-o casa cu acoperis de carton pe care l-a zburat vantul de saptamana trecuta... aceasta casa nu este a lor, ci a socrilor, care nu au certificat de proprietate pe ea (doar certificta de rol - eu nu stiu ce inseamna asta) - ar avea nevoie de ajutor din partea unui jurist sa faca certificat de proprietate

apoi, cel mai important dintre lucrurile materiale este apa curenta, care trebuie trasa si ii costa 11.000.000 lei vechi

in aceasta casa stau 4 familii (ei, socrii, si 2 cumnati) - familia corneliei sta in 2 camere care trebuie zugravite cu var lavabil (5 milioane)

a spus ca orice ajutor este bine-venit: haine si jucarii pentru fetita, dar si haine pentru ei (ea este de statura medie, iar el este mai inalt si mai solid)

ar mai fi important daca sotul si-ar gasi de lucru: a lucrat 18 ani cu carte de munca iar acum lucreaza ca zilier: zugrav
nici ea nu are de lucru: a spsu ca nu are cand sa isi ia de lucru, pentru ca pana la ora 10 o duce pe fata la centru unde lucreaza cu ea asistentele, iar la 2 trebuie sa o ia inapoi - deci singura slujba pe care si-ar permite-o ar fi de la 10-14, de exemplu menajera - a mai lucrat ca menajera chiar la firme, dar in tura de noapte, pana cand si-a dat seama ca nu mai rezista

ea insasi spune ca nu stie daca este sau nu bolnava: dulciurile si grasimile ii fac foarte rau (eu fac legatura si cu mama ei care e bolnava de diabet) - dar ea nu are curaj sa isi faca analizele!
a spus ca nu doarme noaptea, ca are depresii cumplite... era slaba si cu cearcane...

a spus ca a umblat pe la toate fundatiile din bucuresti, dar ca nimeni nu a ajutat-o prea mult, doar cu cateva hainute, totusi situatia ei a ramas nerezolvata: casa, apa, datoriile, etc

ma gandesc ca un prim pas, dincolo de banii cu care i-am putea ajuta, ar fi sa le gasim cate un loc de munca - sotul de 1 luna nu mai munceste: e voinic, sanatos, dar sta acasa. ea ar putea lucra 4 ore pe zi, i-ar face bine nu doar material, ci si psihic dupa parerea mea

sunt pur si simplu blocata, nu stiu ce sa mai scriu... au aparut doua article in ziar despre ei, au primit un scaun cu rotile pe care nu il pot folosi pentru ca nu incape in casa cu camere micute! a spus ca incearca sa il vanda dar nu stie unde

o intereseaza orice tratament pe care sa il poata face fetita, a spus ca asta e pe primul plan, ca renunta la tot numai sa o faca macar sa mearga

fetita are creierul calcefiat, pana la 1 an jumate a fost un copil normal, dar apoi faptul ca a avut citomegalovirus in timpul sarcinii a afectat-o ulterior

sotul o ajuta la treburile casei, dar din cand in cand se poatra si mai urat

nici nu mai stiu ce sa scriu... revin


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

io deocamdata incerc sa pricep cum se leaga cateva lucruri in povestea asta:

in aceasta casa stau 4 familii (ei, socrii, si 2 cumnati) - familia corneliei sta in 2 camere care trebuie zugravite cu var lavabil (5 milioane) - deci mai sunt locatari, chiar neamuri, aia cu ce contribuie la renovare? sau i-au impins pe ei la inaintare ca au copil cu probleme?!?

sotul de 1 luna nu mai munceste: e voinic, sanatos, dar sta acasa - sta acasa si ce asteapta? sa se zugraveasca alea 2 camere de la sine? am inteles ca se pricepe... si de unde veni estimatul ala de 5 milioane pt 2 camere de zugravit?? io ma ofer sa-i trimit de aici o cutie de var (lavabil neaparat) ca-i mai ieftin...

gandacelu - nu te supara, te rog, nu pun la indoiala mila ta pentru niste amarati, dar sunt de principiul ca oamenii trebuie sa se mai ajute si singuri si mai ales am senzatia necomfortabila ca se abuzeaza de sensibilitatea ta... si a altora...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

draga mea, sa nu crezi ca nu m-am gandit la discutia pe care am avut-o astazi... si crede-ma ca m-am intristat dandu-mi seama cat de neputinciosi suntem cand vrem sa oferim ajutorul cuiva care nu poate (nu cred ca nu vrea) sa se ajute singur... sunt niste oameni simpli, nu au nici 12 clase, sunt sigura ca gandesc ALTFEL decat noi... nu stiu sa isi faca o lista de prioritati... poate necazul prin care trec ii paralizeaza... cornelia mi-a spus ca are niste depresii foarte puternice... practic nimic nu e stabil in viata ei... si atunci, cum sa ii ajuti? cu ce? ce sa faci mai intai?... nu stiu, ma simt practic neputincioasa... o hainuta si o jucarie se pot strange, dar asta nu le va rezolva problema - i-am si spus exact acesleasi lucruri: trebuie sa se ajute singuri, ajutorul nostru nu poate fi decat momentan, si asta nu le va rezolva situatia de nici un fel:(

ceilalti membri ai familiei nu sunt in relatii bune cu ei... ii marginalizeaza din cauza fetitei bolnave... pe care cornelia o iubeste extrem de mult, ar fi in stare sa renunte la totul pentru ea

eu nu cred ca sunt impostori, sunt doar dezorganizati, deprimati... nu le spune nimeni ce ar putea sa faca, cum sa faca pentru a iesi din gaura asta neagra... si apoi, cum ar putea sa iasa? unde sa se duca?!...

poate nu unii nu ii pot ajuta cu bani, dar pentru ei si o informatie e pretioasa... poate cineva are nevoie de o menajera! poate cineva poate angaja un muncitor, pe eugen - orice mic gest, orice mica informatie, poate si un sfat, un cuvant bun ii poate urni din locul in care s-au intepenit

sa stii ca am primit cateva mesaje care spuneau cam aceleasi lucruri ca si tine... eu cred ca trebuie sa se puna cineva in situatia ei, sa empatizeze cu ea ca sa o inteleaga... copil bolnav, nu sprijin de la familie, stai intr-o casa care nu e a ta si care-ti cade in cap... nu ai bani de mancare, nu mai zic de medicamente... o disperare perpetua... si nici o scapare... repet, poate nu doar prin bani puteti ajuta... mai ganditi-va...

va multumesc!


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Gandacelu', n-am inteles exact unde stau...daca stau in Bucuresti, ar putea veni la mine o zi pe saptamana, cateva ore, sa ma mai ajute la treburiel casei, in principal sa-mi mai calce...eu nu mai fac fata si voiam sa-mi caut pe cineva.Sa vina sambata,de pilda. Ce zici? Bineinteles ca as plati-o si n-a trebui sa vina decat vreo 2 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Buna ! Tocmai voiam sa intreb si eu in ce zona sta familia .Sotul meu e plecat cam de 2 ori pe saptamana cate 25 de ore asa ca mama ar putea veni cu fetita sa doarma la mine si sa-i faca acele bai de plante si sa nu scoata copilul ud afara .Plus de asta , mai am ceva lucrusoare de la Alexa mea care are 9 ani si e o lungana As putea sa-i dau chiar si o gecuta si cateva jucarioare .Nu pot ajuta cu foarte multe pentru ca nu am prea multe posibilitati materiale dar , cu cat pot , o fac .
In camera Alexei e pat dublu si ar putea dormi ele acolo si eu cu fata mea in sufragerie .
Daca se poate , as vrea sa primesc mai multe date pe adresa nickysweet4u@yahoo.com sau la tel 0742868939 .
Va multumesc mult !

Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

buna, am incercat sa va raspund dar nu stiu de ce nu s-a trimis mesajul, asa ca voi fi scurta: cornelia locuieste in bucuresti, in NV

este minunat... inca o data este minunat ca se poate face ceva, ca putem schimba macar un mm din viata amarata a acestor persoane... Laura, nu stiu daca e nevoie neaparat sa vina pana la tine, mai util ar fi daca i-am rezolva cu apa curenta la ea acasa... iarasi, nu cred ca e bine sa iti dai telefonul pe net, iti poti edita mesajul prin butonasul care arata o hartie scrisa deasupra mesajului tau

va imbratisez! incet... incet... se misca ceva:)


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Gandacelu , multumesc pentru mesaj ! Stai linistita in privinta numarului de tel ca cine are chef de glume va lua cea mai mare tzeapa din viata lui/ei .
Trebuie facut ceva sa ajutam copilita aia .
Nu stiu ce inseamna NV .Sunt blonda , hihihi .

Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

blond-o inseamna in nord-vest, in zona soseaua chitilei, acum a fost suficient de clar?

:)


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Oaleuuuuuuuuuuuuuuu ce departe e ! Oricum , oferta mea e valabila , macar pana isi vor trage apa .

Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm

Mergi la inceput