Destinul, speranta si drumul spre viata-Pavia,It.

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinadil spune:

Iar m-a sunat tatal lui Mihaita .Cineva l-a sunat sa-i zica , ca v-a fi contactat de cineva saptamana viitoare de la Povestiri adevarate .Nu stie cine era persoana care l-a sunat .Are cineva idee??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Soni, bineinteles ca vom continua si ai dreptate spunand ca MIhaita nu are nici o vina. Ghiulten a prezentat situatia asa cum este ea acum. in momentul de fata mie singura problema legata de starea lui Mihaita este statul lui acasa in loc de spital si faptul ca nu mrge la Iasi cu ambulanta. sper sa se modifice lucrurile astea.
de povestiri adevarate nu stiu nimic.
o seara buna tuturor,
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Multumesc fetelor la toate nu va enumar ca mi-e frica sa nu va incurc! Sinteti nemaipomenite .Azi dim am vorbit cu tata care este minunat de generozitatea voastra si de faptul ca l-ati scos din impas cu banii pt iasi. De ce e acasa? fiindca tata ii mesteca mincarea si i-o da si el crede ca e mai bune cea de acasa si nu
.cea de la spital. si dupa un ciclu de citostatice are nevoi sa se reprinda cumva sa reintre in altul. De ce nu merge cu ambulanta? pt ca nu se opreste si copipul vomita mereu .Cu masina cind e rau se mai opreste si ia o gura de aer. deci dac ma gindesc bine ,tot pt. copil o face. Acum ,cind v-a ajunge, voi ruga o mamica din Iasi sa mearga la spital , s-au oferit de la inceput doua dar au copii si Vlad fiind mai liber a fugit el .Acum cu situatia prin care trece....si dac tot avem mamici disponibile ne tin la curent ele.Eu personal am vorbit cu Irina Reisler de la povestiri adevarate dar mi-a zis clar il luam imediat dar tre sa fie la Bucuresti. Am sa incerc, fara sa jignesc, sa vorbesc cu d-a dr daca o vrea sa-i faca trimitere la fundeni doar pt a fi preluat in transmisie .Sper sa reusesc.Si iar e duminica!! eu nu mi am notiunea timpului. Am lucrat si azi si mai tirziu ma duc sa lucrez sa fac rost de bani pt telefoane.va astept cu noutati. Eu tel. miine la o asociatie de parinti care au avut un copil mort ce cancer. Sper sa por vorbi cu presedinta ca cu vive am vorbit dr---ieri era aniversarea mortii fetitei lui si am cerut doar tel . si am facut condolenate . Un gind bun si frumos de departe.Soni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Fetelor sint socata am vorbit cu tata si mi-a zis nite lucruri impresionente .Scuza-tima vi le sun mai tirziu tre sa fug mla ---munca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Intirzii dar n-are iportanta! Am scos nr .de tel postat la inceputul subiectului si am rugat si pa aurelia 1278 sa il scoat pt ca tatal primeste tel. absurde de genul: Ma numesc Irina am citit pe forum povestea si CINE ESTE SARLATANCA AIA DIN ITALIA CARE VREA SA VA AJUTE???. eL DAR :d-tra vreti sa ma ajutati? da ,dar i-mi trebuie documentele aleia!! chestia cu barbatul de la povestiri adevarate o stiri asa ca cine vrea nr. tatalui poate sa il ceara in privat mie ,lui catrinadil, la moderator, si la la alte fete macar sa stim cine cheama. Drept sa spun nu stiu dac sa zimbesc sau sa rid de prostia omenesca.Se pare ca acea DOAMNA nu a citit toate paginile! ca sa vad ca banii ii cheltuiesc eu si ca nu intra in contul meu! O fi o gluma proasta de ---duminica cind oamenii sint veseli! Sper sa surideti si voi ca si mine .Sintem in 7 mil.pe pamint si doamne ajurta nu sintem toti la fel! Dupa -amiaza placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinadil spune:

Soni draga, sigur e o gluma, dar daca tu esti "sarlatanca" atunci si eu sunt tot sarlatanca si restul fetelor ....
Offfffffff ce oameni, daca nu poti face nimic frate macar nu fa rau , ca atat de usor se poate face un rau si atat de greu se repara!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Buna seara fetelor! Intru i sfirsit , dupa 2 zile, si, uff, vad ca mai toata lumea m-a inteles gresit. De cind am postat , mi-am cerut scuze pentru expresia folosita, care de altfel nu-mi apartine , ci exact asa mi-a fost transmisa. As vrea sa tineti cont ca aceasta nu reprezinta parerea mea personala, ci eu am incercat, ca mergind acolo, sa ma interesez de toata situatia si sa aflu cit mai multe date, atit in ceea ce priveste starea lui Mihaita, doctorii care l-au avut in grija si da, ce fel de om este tatal lui.Mi-e asa mi s-a parut corect. Sint un pic dezamagita ca mi-ati sarit in cap, ca poare am sau nu am dreptate in ceea ce-l priveste pe tatal lui Mihaita. Va repet, nu stiu daca este asa sau nu, nu-mi apartine aceasta parere, dar mi s-a parut corect ca, avind si aceasta informatie, sa o transmit mai departe.Si, as vrea sa intelegeti , ca indiferent de personalitatea tatalui sau, Mihaita este un COPIL NEVINOVAT, care din pacate este foarte bolnav si are nevoie de ajutorul nostru.Eu de 2 zile nu ma gindesc decit la el si la ce am putea sa facem noi aici, fetele din Constanta.Nu stiu daca am scris in measjul anterior, insa tatal lui mi-a spus ca doctorii de aici i-au mai dat 3 saptamini, si asta ma sperie cel mai tare.Mi-a spus ca pina la sfirsitul acestei luni trebuia sa fie cu el in Italia, iar doctorita de la Iasi i-ar fi spus ca macar pina la sfirsitul lunii martie sa ajunga in Italia la transplant, daca nu in aprilie ar fi prea tirziu.Asta inseamna ca avem mai putin de 1 luna pentru stringerea acestor bani!
Dupa ce se intoarce de la Iasi, peste 2 saptamini, el are nevoie de o noua transfuzie de singe, si credeti-ma ca de 2 zile spun in dreapta si stinga si rog pe toata lumea sa vina sa doneze singe, ca sa nu mai ajunga in situatia disperata de acum o saptamina.Si m-am gindit pentru ca tatal lui mi-a spus ca Mihaita nu maninca mincarea din spital, pentru ca nu-i place(cui ii place?), atunci cind se va intoarce aici la spital sa-i ducem mincare gatita de acasa si sa facem cu rindul, asta daca vor fi si fetele de aici de acord.Oricum o sa propun si pe topicul mamicilor de la Constanta acest lucru.
Astept idei despre ce as mai putea sa fac. Eu sincer, nu am vrut decit sa fiu cit mai bine informata. Imi cer scuze daca am reactinat gresitsau am jignit fara sa vreau.
Pupici tutror!
Happymumy si Ayla(15.01.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Happymummy esti o dulcica n-are rost sa te scuzi .Impresii de astea si-au facut si la Iasi eu ,nestiind primele zile am bolcat contul(de acord cu tatal care n.a ezitat o secunda ,crede-ma) . Peste tot e asa daca era copil de bani gata sigur asta nu se intimpla dar e un suflet care ma intreaba :da i-mi trimiteti calculatorul? Eu de multe ori ,auzindu-l am impresia ca traieste sa vada jucarica asta pe care i-am pregatit-o!!Si ma bucur crede-ma .I-ii raspund ca il duc la pavia cind vine ca sa-l tin in viata da nu cred ca ajunge .Ai dreptate,lasind deoparte vorbele celor care se baga doar cu nasul fara sa faca nik, daca vrei iti trimit e-mailul care mi l-a trimis d-na dr de la Iasi azi . E infricosator ! deci tatal are dreptate sa urle,sa vorbesca aiurea, sa se certe cu toti.Copilul lui numai bunul D-zeu stie daca o sa aiba zile Nu ma intreba de ce m-am oprit pe acel articol de ziar simteam in mine ceva pe care nu pot explica . Mi se inimpla rar dar nu gresesc si Mihaiata este o noua dovada.Nici cu operatia nu se stie daca rezista pentru ca dupa va face o chemio de 10 ori mai puternica!!!Si eu am auzit multe dar ca si tine am ascultat vocea sufletului! si cred ca asta este cel mai important.Noapte buna mamica dulce si nu-ti fa probleme. Ai vazut ce pesti in fata iau eu ?? Ca de, eu scriu de departe ,si tre sa si am!! dar au confundat Italia cu Irakul! Aici puturi de petrol nu sint si eu nu am un seic ,ca barbat.Mai bine ca nu mai avea nici un put de petrol acum!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Soni,

Eu am facut putinul care mi-a stat in putinta pentru Mihaita. Ma doare sufletul ca nu pot face mai mult, ca altii care pot face sunt plini de indiferenta si egoism....
Nu spun mai multe si parca nici nu-mi mai vine sa intru aici sa citesc, pentru ca nu ma pot opri sa plang.....
Am depus vineri 40 ron in cont pt Mihaita si aceeasi suma am depus-o si pentru Denis si Marian.
Am facut un mail si l-am trimis tuturor prietenilor si cunoscutilor...dar nu stiu, sincer cati dintre ei voi fi reusit sa sensibilizez...
Si cand am fost in week-end la biserica, m-am rugat si pentru acesti copilasi in suferinta. Sa ii ocroteasca Dumnezeu si sa fie langa ei...sa le aline suferinta si sa le dea zile sa se bucure de copilarie si de viata...
Mai mult, nu pot face...si ma doare neputiinta asta.

Va pupic si curaj in continuare in ceea ce faceti.

Denisa, mami lui Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinadil spune:

Buna dimineata fetelor,Gulten , nu te mai scuza caci toate am inteles situatia , Soni , zici ca nu ai put de petrol,dar daca te uiti bine in sufletul tau gasesti mai multe, iar sotul tau nu este seic dar e un adevarat domn.
Zilnic trimit zeci de mailuri la cunoscuti si necunoscuti ,din pacate nici un raspuns, nici macar o injuratura, multora le este frica sa nu fie vre-o teapa , altii s-au saturat de scrisori de genul asta.Saptamana asta incerc sa ajung la Becali cu toate actele pe care le am poate....


Mergi la inceput