Destinul, speranta si drumul spre viata-Pavia,It.

Destinul, speranta si drumul spre viata-Pavia,It. | Autor: soni

Link direct la acest mesaj

Subsemnata Georgeta Timofti (aveti datele mele pe mail, inclusiv copii scanate dupa acte) i-mi asum responsabilitatea acestui caz si confirm cu acte veridicitatea lui.
Daca mai este nevoie de completari astept un semn.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

"Singura solutie pentru Mihai Vasilica Ababei este un transplant de maduva, fara de care acesta nu are sanse prea multe de supravietuire La sfârsitul saptamânii trecute, boala lui Mihaita a revenit

Inevitabilul s-a produs în cazul unui baietelului de numai zece ani, bolnav de cancer ganglionar: Mihaita a facut o criza si a ajuns în stare grava la spital. În urma cu aproximativ doua saptamâni, conf. dr. Ingrid Miron, sef Sectie Hemato-Oncopediatrie din cadrul Spitalului Sf. Maria, afirma ca singura solutie pentru Mihai Vasilica Ababei este un transplant de maduva, fara de care acesta nu are sanse prea multe de supravietuire. Operatia costa însa enorm, aproximativ 100 mii Euro, si poate fi efectuata numai într-o clinica de specialitate. "Mihaita este un copilas care a venit din Constanta. Parintii acestuia au venit cu el în Iasi pentru ca prezenta la stinghia piciorului stâng câtiva ganglioni mari iar biopsia a relevat diagnosticul de cancer ganglionar. Aceasta afectiune a fost tratata cu chimioterapie un an de zile. A mers foarte bine, dar a recazut si au aparut alte formatiuni ganglionare la nivelul toracelui, sub piele, alcatuite tot din celule canceroase. S-a continuat tratamentul si s-a constatat o îmbunatatire. Dar este o chestiune de numai câteva luni sa nu recada. Astfel, trebuie pus în contiunare sub tratament special foarte intens, care trebuie urmat de un transplant de maduva, ce trebuie efectuat în strainatate. S-a întocmit un dosar care a fost trimis la Ministerul Sanatatii, cu motivele pentru care este atât de necesar acest transplant, al carui cost ajunge la aproximativ 100 Euro. Acesta poate fi efectuat chiar si în Ungaria, numai sa existe dovada banilor", a declarat conf. dr. Ingrid Miron. Ceea ce medicul prevedea la data respectiva s-a întâmplat. La sfârsitul saptamânii trecute, boala lui Mihaita a recazut. "Ne-am speriat foarte tare când Mihaita a facut din nou o criza. L-am dus imediat la spitalul de copii din Constanta. În momentul în care am ajuns acolo, copilul meu era plin de sânge din cauza ca avea hemoragie. Medicii ne-au trimis de urgenta la Iasi iar autoritatile locale ne-au pus la dispozitie ambulanta SMURD din Constanta, pentru ca era nevoie sa ajungem cât mai repede si din cauza ca nu mai avem nici un leu. Nu îmi este rusine sa spun ca nu ne mai descurcam, ca nu mai avem bani pentru nimic. Acum trebuia sa ma fi dus cu o adresa catre o clinica din strainatate sa mi-o traduca, la un cabinet de traduceri, dar cu ce? Sa nu mai povestesc de banii pentru transplant. Nu stiu ce o sa facem. Aveti în fata un om disperat", a spus Jane Ababei, tatal copilului."

articol scris de Diana Lita, preluat din ziarul Ziua de Iasi

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Fata lui Jackie Chan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Draga Soni ....crezi ca nu ar fi bine sa concepem o pagina de internet ptr Mihai? Eu as putea sa fac una simpluta si sa o postam pe net ..O sa iti dau Buzz pe Yahoo! mai pe seara sa vedem ce ar trebui sa punem in ea...Doamne ajuta si multtt succes in campanie!

Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!
Alessia, www.babiesonline.com/babies/m/manneke/" target="_blank">Benny (02.03.05) si www.babiesonline.com/babies/s/sebypiano" target="_blank">Sebi (16.01.98)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69136" target="_blank">Sa redam SPERANTA SI COPILARIA lui Denis!




Specialii 2005 , Poze de pitici voinici

"Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic". - Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Va scriu f. emotionta,dr si cu unod in git am infata poza lui Mihaita cu care am vorbit ciNd era in salvare care il ducea acasa . de doua zile starea s-a inrautatit.Face febra si a pierdut 4 dintisoti si se clatina alti doi , nu mai reuseste sa degluteze. Am primit de la d-na dr conf. Miron email ca prof de la pavia apreciaza costul la aprox 40000 eura si sunt de acord amindoi cum va trebui facuta interventia. Tatal saracu a facut o trasmisiune pe un post local si au adunat 150 ron ! e un inceput. Diagnosticul este LINFOM MALIGN NON-HODGKIN STADIUL IV!!! in tratament chemioterapic. Ce sa va spun ca este poate ---ultimul vagon in care s-a urcat mihaita din trenul care pote ii v-a reda viata? In cazul lui totul este "poate"! stadiu IV e grav si nu stiu dac mai exista si V depinde de boala.S-a rezolvat cu banca. va dau conturile:
RAIFFEISEN BANK Constanta
SWIFT: RZBRROBU

RON: RO50RZBR0000060007178948
USD :RO55RZBR0000060007178955
Euro:RO80RZBR0000060004550096


Titult ABABEI JAN sat Dorobantu, com Nicolae Balcescu Jud, Constanta. Tel. 0727/816886
Sint in posesul decaratiei tatalui ca aceste conturi sint blocate pina la stringerea sumei necesare.
Eu am sa incerc sa dau de prof . de la Pavia si sa vedem daca pa le jumatea sumei ni-l accepta sa inceapa si restul dupa.
Vreau un sfat de la voi : pentru cele din afara tarii cum e mai usor de adunat banuti fara sa se cheltuie sume irezonabile? Daca ginditi ca e mai usor sa-i adun eu aici , va rog sa mi-o comunicati. Voi fi punctuala cu orice ajunge daca
tot treb sa vina aici si ii voi duce personal sau prin transfer bancar sa fie o dovada la---Pavia!

Hai sa speram ca nu e prea tirziu! Doamne Ajuta !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firaflor spune:

Draga Soni,
Sunt sigura ca ai impresionat foarte multa lume cu acest strigat al tau pentru ajutorarea inca unui sufletel. Fetelor, daca este nevoie va pot spune cateva ceva despre Soni. Este singurul OM din Torino care a venit in ajutorul lui VIRGILIU. Va mai amintiti nu despre subiectul "O speranta pe nume Virgiliu"? A fost inchis. Pe Virgiliu l-a ajutat foarte mult. ESTE UN ROMAN ADEVARAT. Sunt sigura ca il va ajuta si pe MIHAI, asa cum a ajutat foarte multe persoane fie ei copii sau oameni adulti pe care destinul i-a trimis in calea ei. Noi nu am reusit sa-i multumim in deajuns pentru tot ce a facut pentru Virgiliu, dar ne rugam la Dumnezeu sa-i dea sanatate si putere. Micutul nostru acum este bine. Este acasa. Urmeaza sa mergem in martie cu el la un prim control. Daca totul va decurge ca si pana acum in sase luni poate fi declarat VINDECAT si scos din evidenta. Este foarte greu sa astepti atat, dar faptul ca el zi de zi ne ofera ceva nou, comportamentul fiind ca si al unui copil fara probleme ne da multe sperante.
Soni, noi ne vom vedea in martie sigur. Ma voi duce si eu la banca si daca voi putea sa va ofer si alt ajutor, o voi face.
DUMNEZEU SA-L AJUTE PE MIHAI si sa-i dea putere sa reziste sa poata ajunge la tine.
SA AVEM INCREDERE IN DUMNEZEU SI IN SONI.
FETELOR, mama lui Virgiliu - Mihaela si matusa lui - Florentina, va imbratiseaza cu multa dragoste si recunostinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_72 spune:

soni, ai intrebat cum e mai putin costisitor sa se stranga banii.
Cel mai bine ar fii ca fetele din europa sa numai trimita banii in Romania si din romania sa plece in Italia. Se vor pierde niste comisioane(destul de mari). Cel mai bine ar fi cele din europa sa iti trimita tie in cont sau in plic(asa cum a facut draga de vikinga pt noi). Asa se vor economisii ceva banuti.
Pt banii din contul din romania nu se vor percepe comisioane, daca acest cont este deschis ca si cont umanitar.Nici la transferul international nu ii vor percepe comisioane, asta numai in cazul in care se trimit bani din el in alta tara nu si invers.

Succes si multa sanatate

PS pupici firaflor

Cosmina, matusa Sabinei

http://sabinac.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Fetelor , sint f. trista . Baietell sta rau de tot . De doua zile nu maninca.Aseara ca sa pot vorbi putin cu el a treuit sa insist mult.L-am intrebat ce-si doreste.Mi-a zis sa nu-l mai doara nimic si ---o masinuta mai mare sa o conduca el! Nu afost usor sa-i explic ca celemasinuti costa mult si ca sint pt copii mai mici! dar i-m zis ca ii promit ca daca il asculta pe tat si maninca cite putin cind vine aici o sa gaseasca un pc!!! dintr-o data s-a trezit parca si a zis .sarumiinaa!! Eu il pregatisem pt baietelul de la iasi de 15 ani care din pacate boala nu l-a iertat. O sa va intrebati poate dece titlul asa serios: destinul e ca eu am citit despr el (poate) speranta i-au dat-o medicii si trenul spre viata hir si ultimul vagon poate il va prinde cu ajutorul nostru!! Cine stie ! Stiu ca e greu pentru fiecare (si eu muncesc ) dar cu cit de putin putem haideti sa incepem sa ii dam o speranta! Incep tot eu :50 E€ sa fiu prima. Asta e munca mea de azi. Cine renunta la un tratament (sint cosmeticiana pt. cine nu stie ) in favoarea lui Mihaita? Sper din suflet sa prinda acel tren in timp. Va pup .Soni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danna_36 spune:

Soni, ma bucur sa te regasesc aici, gata de lupta pentru inca o viata.
Nu esti singura. Ma alatur si eu acestei actiuni, cu speranta ca acest copil va ajunge in Italia pentru interventie. Un site al lui, cum spunea Alessia, ar fi foarte bine venit. Poate si un bazar, cum s-a facut pentru Alex si pentru alti copii?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinadil spune:

Nu cred ca mai avem timp pentru bazar, e destul de urgent , Mihaita trebuie operat urgent . Poate la Povestiri adevarate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

FETELOR IL PERDEM PA MIHAITA !!!! de aseara e la spital constanta cu hemoregie si sitalul N-ARE SINGEEE!!! Ce facem?????? Am dat tel peste tel dar azi e duminica .Tatal nu mai are glas. Pige de continuuu!!!! INVATATI-MA CE SA FAC ? NU VREAU SA MOARA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinadil spune:

Situatia e chiar disperata, am vorbit cu Soni si cu tatal lui Mihaita, copilul e legat la aparate si are nevoie de sange , Soni a vorbit la OTV , ei au o echipa in constanta dar trebuie platit contractul de emisie 5500Euro, si nu sunt nici banii astia,si nici nu se poate sa plateasca din donatii , cine il poate ajuta pe Mihaita??? Cine??Un imprumut pentru o perioada scurta cred ca ar rezolva situatia .Garantez si eu pentru imprumut , garanteaza si soni!! Nu-l lasati pe Mihaita!!!.


Mergi la inceput