Destinul, speranta si drumul spre viata-Pavia,It.

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Soni, Marian este un baietel de 14 ani din Prahova?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Sint Marian-Eu pe 12 incep transplantul. Vreau sa va rugati pentru mine sa ma intorc sanatos acasa. Va pup dulce!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Sa-ti ajute Dumnezeu, Marian!
Sa crezi cu tot sufletelul tau in El si va fi bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

V-aplacut?L-am lasat pe el sa scrie! Acum au plecat .Rezumat:4-5 pijamale noi ,maieuri,chiloti ,sosete si toate din bumbac 100% care se vor spala si dezinfecta la 90 grade .Mama la fel, tot de bumbac. Am zis sa se gindeasca ce trebuie sa luam de mincare ca vom pregati dinainte totul la gratar si sub vid .Am eu aparat .Ca ea 40 zile nu poate iesi . deci ma duc eu la spital si pun tot in congelator la mine (acu am inteles de ce mi-am luat frigider american ! Treb sa serveasca la ceva ca pt doi era prea mult!!)pe 12incepe ceva f tare ca medicamente care ii vor distruge orice aparare imunitara. Maduva pleaca pe 13 din Germania dim .(sa-i dea sanatate omului) si ajunge aici dupa amiaza si o si pun.necazul e dupa ,Diaree 14 scaune pe zi,stomatita,singe,bucati de flora intestinala care vor iesi etc . I s-a explicat tot azi. Bomba: 6 luni dupa nu poate pleca de aici! Dupa la 3 luni la control!dupa alte trei luni la control si asa o lunga perioada . Da hai sa ne intoarcem azi.Hai sa ne mobilizam.eu de aici am sa scriu la niste ziare,la pov adevarate si tot ce pot face fac . Voi aveti posibilitatea de a interveni pe undeva??? Sintem la inceputul finalului si e nevoie dupa 6 luni de chinuri sa ne mobilizam mai mult decit oricind. Chiar daca v-a fi multa suferinta vreau sa ajungem impreuna sa strigam:VICTORIE!!! Pup si sanatate!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Soni, ce ai rezolvat cu spitalul de aici, mai e valabil?

cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Adrianagi raspund tirziu dar ,da este copilul din Prahova de povestiri adevarate sau acasa cum se cheama il vad mereu si eu cind dau emisiunea.Cicina denis a plecat acasa la timisoara unde e internat de 10 zile,Du-te pe subiectul lui.A postat unchiul. Mihaita e umflat tot ,ieri l-au dus cu salvarea la spital ;sa vedem cum mai sta azi.Sintem cu ochii pe el ca s-a umflat de la cortizon si acu iar i-au schimbat chemio si s-a umflat gitul si il doare burta.El care minca ca un tauras acu abia atinge ceva.Of Doamne!! Va pup.Duminica placuta .cumam noutati mai intru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Pentru ca celelalte fete sa stie despre ce baietel este vorba, postez povestea lui aici. Pe mine m-a impresionat pina la lacrimi...

Din orfelinat pe paturile spitalului
(11 Martie 2006/Jurnalul National)

Marian a fost aruncat in strada de propria mama. O familie prahoveana s-a indurat de el si l-a infiat. Imediat dupa adoptie, copilul a fost suspectat de HIV, apoi a invins o tumora renala. Acum se lupta cu o leucemie in stare avansata.

Copilul de 9 luni, "murdar si amarat, care radea intruna", asa cum si-l aminteste Nicolae Fasole pe Marian cand a semnat actele de adoptie, are acum 14 ani si urmeaza o noua cura de citostatice intr-un spital din Torino. Leucemia il mananca de viu. Mai are doar doua sanse de a trai: un transplant medular de 150.000 de euro la o clinica cu banca de maduva din Germania sau un altul, de 65.000 de euro, in Italia, daca se gaseste donator compatibil.

SUSPECT DE HIV. Nicolae Fasole este un biet strungar dintr-un sat prahovean, iar sotia lui, Lidia, a renuntat la meseria de bucatar-ospatar pentru a deveni ingrijitoarea copilului si insotitoarea lui prin spitale. In ’93, cand s-au hotarat sa-l infieze pe Marian, s-au gandit: "Hai sa-i facem si un test HIV". Testul a iesit pozitiv. "Toti din orfelinat au inceput sa fuga de el, nici mancare nu-i mai dadeau." Cand l-au vazut pe Marian cu "lacramioare in ochi", abandonat si plin de bube, cei doi soti s-au decis: "Fie ce-o fi".

CANCER RENAL. L-au dus pe baietel la spital pentru un nou set de analize. Banuiala de HIV a fost spulberata, in schimb a iesit la iveala o tumora la rinichi. Baiatul a fost indrumat spre Spitalul "Budimex" din Capitala, unde medicii i-au scos rinichiul stang la varsta de 3 ani. A fost supus timp de un an unui tratament cu citostatice, "pe urma si-a revenit", spune Nicolae Fasole.

LEUCEMIE. Doar ca soarta l-a lovit din nou pe Marian, mai puternic. La inceputul clasei I a facut leucemie. Inapoi la "Budimex", si alti trei ani de chimioterapie. "Toata gura ii era distrusa, iar sotia ii facea gargara cu fel de fel de solutii. Copilul a facut stomatita de la citostatice, dadea afara tot ce manca si ii cadea parul." Tratamentul l-a mai intremat pe Marian, dar pentru putin timp. Dupa doi ani, boala a aparut din nou, mult mai agresiva. Baiatul a indurat iarasi chinurile chimioterapiei in spitalul bucurestean pana in urma cu doua luni, cand parintii adoptivi l-au mutat la o clinica din Torino pentru citostatice.

"Marian este acum in remisie si poate sa suporte transplantul. Singurul lui gand este sa se intoarca la scoala", conchide cu lacrimi in ochi tatal sau adoptiv.

Sa-ti ajute Dumnezeu, Marian!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Ieri l-am dus pe Marian la plimbare, la tara asa cum vrea el la un tirg de ardei si gogosari(este singurul loc in Italia unde cresc gogosari mari cit capul) Era multa lume si am fugit cam repede si ne-am oprit la un lac unde stiam ca sint ...crapi! Pina la urma l-am convins pe tip sa ne dea unul 3kg300 si spre seara de azi am sa il duc curatat ca azi a inceput un sac de analize la spital unde e si Mihaita de azi dim ca nu mai sta in picioare , are afta in gura si ii e f rau. Ma tin in contact tel cu tata la fiecare ora. L-a doborit si pe el chemio.! saracutul ce s-aschimbat! Sa speram ca pe la sfirsitul lunii sa intre si el in pregatire (cel putin asa au promis medicii). Sa dea cel de sus sa fie bine. Mai pe seara mai intru sa vad si cum a reactionat marian la terapiile de azi. Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

MIHAITA A PIERDUT AL DOILEA DONATOR!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Offf Ce veste trista"Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!
"http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=1
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput