Destinul, speranta si drumul spre viata-Pavia,It.

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Am fost la spital. Cind a iesit mama Lidia am luat-o in brate si am invirtit-o si plingeam amindoua.ANALIZE BUNE. Chemio f . puternica a blocat intestinul .Rinichiul e bine , ficat a fel .Scos morfina .Doctorul optimist. Sapt viitoare vin de la laborator sa puna la cale posib de a avea maduva chiar dac nu 100 %.Razboiul e inca lung dar se iese si din tunelul asta.Cu pasi mici ,dar spre bine . Peste piutin insa iar chemio la 75 % dar-- asta e .Nu se poate inttrerupe acum .Dupa juma de ora ne-au mincat tintarii de o sa ne scarpinam o saptamina .da ce mai conteaza. Dupa o saptamina de tensiune parca sint-- un fluturas!!! Abia astept sa-l duc undeva nu prea departe de Torino unde este construita (la munte-visul lui) in marim naturala grota de la Lourdes (Franta) unde este o sfinta facatoare de minuni. Asta e copie dar poate vegheaza si pe aici .
Mihaita e titirezul din totdeauna cind nu face chemio si are analizele chir prea mari.asta e pui de tauras ,fetelor nu gluma si istet foc.(citeodata prea mult dar trecem peste).Marian si mama mai ales mama e fericita ca scrieti si ca intrebati de Marian .A zis sa v-a salut si s-a recrezut in multe.O ajuta mult si foile imprimate de la voi.Greu,dar in sfirsit a inteles ca e singura dar----- nu e singura si e tare mindra .Acu am intirziat si ma intreba ce:Ce spun fetele?!Waw ce bine imi pare ca poate a inteles ca si o vorba spusa sau citita cind e nevoie ajuta.Si cind vede ca scrieti de pretutindeni se lumineaza .II este f. greu dar nu cere nik si nu se lamenteaza decit daca Marian nu sta bine .Intinde banutii ca pe guma si numai pt marian .E un fulg pe linga cum era cind a venit dar azi radia. Poate da domnul sa se bucure intr-un sfirsit de puiul asta care o duce la pimbare fara voia lui ,de 13 ani numai prin spitale!Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Doamne feteleor nu mai inteleg nimic! TREBUIA SA FIE BINE! mDA. aSA DE BINE E CA DE DOUA ZILE ERAU IAR DE TOT .S-a rintors morfina ,mai mare cant,si nimeni nu spune ce se intimpla Are apa si la plamini si burta sta sa plesnesca .Ori medicii stiu si nu vor sa spuna ori nici ei nu mai stiu ce se intimpla.L-au cintarit .Cum sa aiba 50 kg cind el avea 44 imbracat si mai ales ca sint aproape trei sapt ca nu minca nimic? Apa din el ,dar de nu urineaza? doarme tot timpul .Azi a venit si chirurgul .S-a uitat si a plecat .Oare ce se intimpla?Cred ca raza de soare care a intrat in tunel pt citeva ore era ca Marian sa surida putin. Dar a plecat din nou si noi am recazut in dubii mai mari decit inainte.Azi trebuia sa ies putin din casa .Mi-a pierit cheful. Iar am de venit telefonista.Crismir bine ai venit printre noi .Scuza-ma ca nu ti-am dat bun venitul mai devreme dar uite si tu ce situtie de cosmar.Temperatura mare iar , doctori care zic ca e bine ,da ce e bine stiu numai ei .Mai pe seara dac am vesti ,va tin la curent. Ce mult voiam sa va dau vesti bune dar--am ajuns si eu sa spun fac-se voia celui de sus chiar dac nu prea o am cu biserica in sensul ca nu frecventez dar in felul meu ma rog sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Sper din tot sufletul sa fie bine din nou...Mama lui Marian trebuie sa lupte pana la capat si toata lumea de altfel cu toata puterea. Ii doresc multa credinta si multe ganduri bune cu care sa se innarmeze in perioada asta de cosmar
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Buna tuturor,nici nu stiu cum sa va dau vestea asta .Azi la prinz medicii spuneau ca daca nu scade burtica or sa scoata apa cu siringa (tip ascita- se face in gen de la ficat ) Acu doua ore ma chema mama Lidia sa-mi spuna ca -- au gasit MADUVA IN GERMANIA LA 85% am crezut ca lesin . Ea nu-i venea sa creda.de spt trecuta dr spunea lui Marian poate i-ti dau o veste buna ,dar se pare ca treb sa fie sigur .E disponibila la incep sept. Si Marian a devenit mai vioi suride , si parca e altul chiar daca pare anoresic.Saracul abia astept sa iasa din starea asta si din spital .S-ar putea sa nu mai fac chemio tare decit putin . Eu sint cam pierduta in univers ca am mai dat o data vestea pt Mihaita si apoi a cazut dar sper din suflet sa fie bine.Joi vom sti si analizele mamei lui Mihaita .sanse 20/1000 nu la suta dar.. Va amintiti ca va povesteam de un baietel din iasi cunoscut aici? mama lui e compatibila 85%! Sapt viitoare transplantul. Fiecare cu norocul lui. Voi ce faceti ? va pregatiti de vacanta? Va urez zile placute si distrati-va si pt. mine .pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Soni sa it6i de-a Dumnezeu sanatate si putere!

ma bucur ca Marian are o speranta si Doamne ajuta sa fie bine!
nu i-au pus tub e dren pentru apa de la plamani? ce este de fapt, o pleurezie? e infectioasa? a facut dializa?


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Danielac ,multumesc ca esti alatuti ca de altfel toate care nu scriu dar citesc. trecut noaptea bine .De ieri i-au pus un antibiotic la mina ca se pare ca avea si infectie la cateterimul de la inima,:de ieri nu a mai facut febra si vestea asta parca il aduce la viata ,urineaza cu cateter si medicamente dar acu 10 min mama zicea ca se mai desumfla acu astepta vizita .Era si ea mai su de moral dar acu zice :oare nu se razgindeste cel din germania? Saraca .Am zis sa stea linistita si sa-l scoatem acum din spital.Medicii nu dau sperante aiurea.Tata Jan cind iam dat vestea ieri a inceput sa tremure de bucurie si nu mai avea glas. Va las astept si eu vizita --- de acasa. daca stiu ceva va tin la curent .Mama Mihaita de la umiditatea de aici s-a blocat putin cu spinarea dar am fost si i-am amestecat doua injectii si e mai bine si sefu i-a dt un trat antiinflamator 2 pe zi sper sa se reprinda. Acum sint la spital la medicatia cateterului. II aud mai tirziu. Sanatate tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_tzuchi spune:

Soni,

Sa dea Dumnezeu ca totul sa fie bine pt Mihaita si Marian! Chiar daca nu mai scriu asa des, citesc mereu si ma rog in continuare pt ei!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

ma duc la ora asta la spital .aici e 21 35 cind m intorc dau vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

m-am intors dupa o ora jumate .SOCATA:Ceea ce mi-a povestit fiinta asta e greu de crezut dar sint sigura ca e adevarat.Numai la noi ACASA se pot intimpla lucruri din astea!La Protectia copilului sa i se spuna :"L-ai luat descurca-te!dupa zeci de ani de cancer si spitalizari documentate la Bucuresti!" Acum ca tatal a fost aici o saptamina (acu o luna) s-a reintors sa cerara ajutorul (are 4 mil pe luna )si i-au spus :"Cum stim noi ca e in Italia si apoi noi treb sa-i ajutam pe cei de aici!!! " E strigator la cer!!! Daca il lasau la orfelinat traia?? Macar fiinta asta sta de 14 ani cu el in spital si vrea dor sa traiasca! E posibil ca nimeni nu o poate ajuta??? Stiti cum o duce de 5 luni d zile??? Cu 2000 € care au ramasde la povestiri adevarate ! E pe geanta ; a ajuns jumate de cind a venit

aici dar nici nu cere nik la nimeni!azi a zis ca se urca pe spital si se aruca de acolo ca nu v-a intelege niciodata de ce au dus-o a televizor-s-o amarasca si mai mult?NIMENI in afara de cei 3000€ si 800$ din care jumate i-au cheltuit sa trimita doc si scrisori in lume nu i-a mai ajutat cu nimic. Se intreaba cei care au doc ce au facut cu ele! Corect.Nu toti sint cum ar trebui sa fie . Am rams in tacere o ora sa o ascult . E prima oara cind i-si spune oful.I-mi venea sa pling cind zicea ca ar vrea sa-l vada pe Marian ca fuge ca Mihaita !Dar s-au implinit 2 luni de cind nu iese din spital si ca nu mai poate sa-l vada suferind asa.Azi iar TAC la plamini.Fetelor , am nevoie de ajutorul vostru. Pe PM din Spania am primit mesaj ca voi primi nise bani .Toti spun tu stii care e situatia fa cum crezi.Nu este usor.Eu as da 70% ui Marian in acest moment dramatic.Dar nu vreau sa gresescMihaita mai are mici ajutoare de la nasi si cunostinte ,mici dar sint.Marian de la nimeni.Am de gind sa scriu la Povestiri adevarate poate cineva i-si aminteste de el ca de fiecare data ca vad emisiunea vad si chipul lui. E posibil ca nimeni nu il poate ajuta acu ca e la un pas de mal? da-ti-mi un sfat va rog din suflet.Singura pot sa-i asigur mincarea dar restul? Medicamente ,o haina , si ce mai are nevoie El nu mama lui, de unde?
Cind e la spital asigura spitalul dar cind e in afara de unde?
Dorksev,un baiat inimos din Spania a trimis niste bani .Miine ma duc sa-i iau.Cum sa fac sa fie bine??? E prima oara cind va cer ajutorul! Inima se imparte in doua dar-- acum trage spre bietul de Marian care nu manica de o luna decit glucoza si morfina si vitamine! Stiu ca o sa ma ajutati sa ies din acest impas. Astept miine sa-mi raspundeti sa stiu ce sa fac cu acesti bani.Si cind te gindesti ca vrei sa ajuti pe cea care te-a acuzat ca furi banii de pe internet----am spus tot. Da nu sint suparata .E doar o fiinta disperata care a inteles multe mai ales aceste doua saptamini cind am fost singura car la doua ore telefona ! a zis faceti cum credeti! Fetelor ,cum fac??? Sintem multe si o mare familie eu pot gresi dar un sfat il accept.Sint o finta ca oricare si sint constienta ca nu trebuie sa te implici mai mault decit cere cazul dar sa nu credeti ca e usor.Aluneci fara sa vrei si cind constientizezi---e prea tirziu .va astept cu o parere dac nu mai mult.Nu ma lasati singura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorkserv spune:

buna,
nu vroiam sa ma implic dar vad ca esti in impas :) daca se poate zice asa. sfatul meu e sa faci cum ai zis tu 70% pt cel care are nevoie mai mult acum si alti 30% pentru celalalt. eu de pe 29 pana pe 7 o sa fiu plecat dar dupa aia revin. citesc forumul pe fiecare noapte si incerc sa ajut cum pot.. sper ca dupa 7 sa reusesc sa iti mai trimit o transa si atunci poti echivala sau poti proceda la fel, sa oferi la cel care are mai multa nevoie momentan fara nici o suparare, pentru ca asa mi se pare corect, tu esti acolo si din cauza asta am zis, pentru ca tu stii foarte bine care e situatia si care are nevoie mai mult. sa dea Dumnezeu sa fie totul bine, si sa fiu sanatos si sper ca peste 2 saptamani sa iti mai pot trimite inca odata.
sanatate multa

Mergi la inceput