Destinul, speranta si drumul spre viata-Pavia,It.

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Soni, sa stii ca eu intru mereu si citesc si ma rog sa fie bine. Imi doresc din tot sufletul sa fie salvate aceste vieti.
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Buggy,multam si eu ma gindes la bunicii nostri,crede-ma ca inca sint acolo! Abia astept sa ma ntorc si sa megem la ei! Copii nostri sinr binisor. Marian e extenuat total.Mihaita este ---un titirez !A cucerit simpatia tuturor! Eu daca nu il vad o zi ---parca nu sint eu!Azi ,ou cu surprize si ma demoleaza de o saptamina:Cind spalam -----masina!!! e de groaza! miine tre sa-l duc ca luni iar chemio.éoate -daca e bine -duminica il duc la munte.Va pup si bun sfirsit de saptamina1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

si eu ma rog in continuare pentru aceste sufletele si suntem alaturi de voi.pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Stiti ce a devenit pt. mine Mihaita? Lo Zahir de Paulo Coelho!! Daca na-ti citito , cititi-o! E tradusa si la noi. Citez: "Zahir e un gind,care incepe ca o boare de vint ,care abia o simti si ajungi sa fie unicul lucru la care reusesti sa te mai gindesti! Zahir-ul meu ,acum are un nume Mihaita! V-am spus tot.Nu vreau sa va intristez mai mult. Bucurati-va de ceea ce miine va ofera .Stiu ,e greu ,toti am vrea mai mult (si de multe ori nu pt. noi )dar nu urez nimanui sa treaca prin ce trec acesti parinti.Si cei care le stau alaturi zi de zi , cu tot ce fac ,realizeaza ca e o picatura ,intr-un ocean de durere! Orice ar face ,doua cuvinte al unui parinte terminat de boala copilului:"pina cind?" nu valoreaza tot aurul din lume!Ramii ca o statuie ,intepenit si te intrebi :"De ce atita suferinta pe capul acestor suflete care nu au nici o vina ca s-au nascut" Si ,totusi,au o putere de a lupta ,incredibila.Pina cind? Pina ii rapune boala? Ca pe Marian? E absurd dar adevarat. Si atunci,cu sufletul care plinge iti impui sa mergi in vizita ,sa le duci oua cu surprize , cd-uri,sau alte nimicuri ca sa poti sa le ---furi un suris si sa-l furi pe o pelicula fotografica ,(pt. ca miine nu stii dac mai suride)si iti urezi ca luminita aia de bucurie sa nu se stinga in ochii lor! Trist dar adevarat.Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Ieri ,Marain era sa ne lase! de azi noapte e sub morfina ! are dureri peste tot si afta in gura de bea doar apa cu gheata ! Am mers azi dim sa cumpar dulciuri si oua .Am lucrat si acum i-mi iau inima in dinti si ma duc la spital.Azi am vorbit cu el dar a ziz ca i-e rau .Acu 2 min cu mama Lidia zice ca ii e frica sa se uite la el! Ma duc pina acolo! Mihaita e tot acolo in chemio.In seara asta tre sa merg cu tata sa o asteptam pe mama care luni intra in analize si daca nu si nu se incearca autotransplantul.50/50! Cu el v-a sta o prietena de-a mea pina ne intoarcem .Pina acum s-a ocupat mama Lidia de amindoi.Cind ma intorc va dau vesti dar deja ma ingrozesc la ce voi afla si vedea!O sa fiu tare ,promit, dar cind ies o sa urlu sa ma auziti si voi! si am sa incerc daca e cazul sa mai fur un ---suris!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_tzuchi spune:

Soni, desi n-am mai scris demult aici, citesc mereu. Am ramas fara cuvinte la suferinta lui Marian.

Sa le dea Dumnezeu si lui Mihaita si lui Marian multa sanatate si tie multa putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

buna ioana ,buna fetelor ,acum am ajuns acasa am stat 2 ore la spital intre unul si altul au trecut si dupa m-am dus la vreo 50 km s-o pescuiesc pe autostrada pe mama lui Mihaita .Marian sta rau de tot dar morfina il ajuta putin .Mi-a aratat unde e morfina si unde sint vitaminele si unde e glucoza si ca daca are vitamine nu treb sa manince! I-am zis macar dulce .nu multunùmesc a zis mi-a aratat limba :umflata de nici nu iesea din gura .Miine il izoleaza.Mama Lidia e un robot,o epava care se uita la tine si zice :mi-e rau! ce va doare d-na? Nu stiu!s-a apucat automat sa numere centesimi sa-mi dea bani pe cd-----------------!!!!!!!!!!!! Ma uitam la ea cum umbla ca un titirez in jurul patului.Marian vrei suppa,vrei ceai vrei-----nu vrea nimic.Vorbeste singura si spune ca sa ajunga maduva ----Ma gindeam uitindu-ma la ea la proverbul ala f. vechi evreiesc."Fiinca D-zeu nu poate sa aiba grija de toti ,a trimis pe pamint--mamele"!!Doamne ce nu face o mama pt. un copil.E uluitor sacrificiul si puterea de a crede inca ca maduva ajunge ,dar constienta i-mi spunea ."sa speram nu prea tirziu". E groaznic sa simti ca esti necesar dar, in plus ,ca nu poti face nimic mai mult.Voia sa vorbeasca si eu eram acolo s-o ascult dar dintr-o data nu mai spunea nimic si eu nu stiam ce sa spun .Si atunci schimbam camera si ma duceam la Mihaita care si-a revenit ,titirezul ,si in italiana i-mi spunea ca lipseste ceva la jocul din ou !!! E de groza micutul.Zic :ma ,nu lipseste nik fii atent pe instructiuni.Da de ce nu stati cu mine d-stra? eu vreau sa stai cu mine .Zic da elena ce are !Smecherul: pai am onoarea sa stau cu o cintareata noaptea asta!!! (o prietena care cinta muzica populara). Zic ma si pe mama cine o ia ? Tati,ii da-ti masina si gata ! si carnetul de conducere? Ei d-na da e noapte cine il vede !.M-a busit risul cu lacrimi!Pai plingeti? Zic nu ma ustura ochii! pai zii la dottore sa va dea picaturi!L-am pupacit tot si m-am dus sa-l salut pe Marian si am plecat.Nu-mi place morfina aia de loc . Cind am ajuns avea febra 39,9 apoi avea frig 15 min ,dupa iar cald, diaree continua.Ufff.Ma gindesc si la micutul Denis care trece aceeasi drama .Ma gindesc la noi toate care cu gindul,care cu rugaciunile ,care cu ajutorul material fiecare cum poate ne-am adunat sa ajutam niste suflete.Sintem fiinte umane si trebuie sa infrunta 2 probleme mari:una e sa stii cind sa incepi si alta cind sa te opresti.A doua mi se pare cea mai trista!De ce spun asta ? Ma intorc la ideea Zahir,in araba inseamna vizibil,prezent,nu trece neobservat.Ceva sau cineva odata ce a stabilit un contact,incepe incet incet sa ne ocupe gindul pina cind nu reusim sa ne concentram pe nimic altceva .Este cine condidera asta ceva sfint su cine zice ca e nebunie curata.Orice ar fi, si oricit de greu este (pt.mine vorbesc )linistea sufleteasca pe care o ai (chiar dac treb .sa pierzi) ca ai stat alaturi de cineva care avea nevoie de tine in mom . grele este greu de descris in cuvinte .Scuzati-ma sper ca nu v-am plictisit cu povestile mele.daca nu ma opresc scriu un roman .Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

of soni sa speram ca vestile care ni le vei da sa fie bune.
saracu marian trebuie sa reziste in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Sper din suflet sa nu se intample ceva rau cu Marian
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Buna Bugyy,buna fetelolor e 23.30 acum am vorbit cu mama marian .Control la 2-3 ore . e isolat ,i-au bagat cateter si a urinat1l si 300gr urina !! se bolcase saracu,si asa are un rinichi doar! Continua cu vitamine ,morfina si glucoza .M-am bucurat ca a asultat cd-urile .Acu d-zeu sa ma ierte nu stiu daca e morfina sau incepe sa-si revina .deocamdata e stabil.Titirezul e cu mama Doina .zi i-am last s se pupaceasca dar tel de control tot l-am dat.Poate ma angajeaja astia de la Vodafone!! E un sress continuu dar mai bine asa decit altceva.Notte! si va multumesc ca macar citind sinteti alturi.Din cind in cind dati bip ca eu mai fac copii si mai trag sus de moral parintii sa stie ca nu sint singuri si ca fiecare face ce poate.Cred ca o sa ajungem printre cei putini care au batut recordul pe forum ca grea lupta am inceput!Si fiecare zi ce trece este un semn de intrebare.Lupta cu timpul si cu ---nervii!da macar la nervi mai punem --zgarda sii mai oprim .Fac haz de necaz da e semn bun .Ai mei inca sint de fier.Pupici

Mergi la inceput