Destinul, speranta si drumul spre viata-Pavia,It.

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Soni, imi pare rau de situatia grea prin care treceti , voi toti, cei de acolo......
Ce pot sa fac eu de aici....stii bine ca si eu am probleme cu Alexutu si eu primesc ajutor , tot din partea voastra.....
Sunt alaturi de voi si ma rog , pote se gaseste cineva care sa ajute si acest inger fara aripi, Mihaita.

Haideti fetelor, putin cu putin se aduna...macar pentru a le asigura mancarea de zi cu zi, Soni face si ea ce poate ....dar trebuie luat in calcul ca acesta femeie si-a pus la bataie familia, veniturile familiei ei. Are si ea sotul bolnav, facturi de plata , rate la banci ....si multe alte obligatii si totusi nu il poate abandona pe Mihaita.

Nu cate 5 euro trebuie sa dati, macar cate 1 uro de la fiecare, suntem multe... Daca este nevoie renunt si eu lunar la o cutie de teste pentru Alex si sa adunam si pentru Mihaita. Este pacat ca sa ajuns pana in acest punct cand mai este foarte putin pana la transplant...trebuie tinut in viata .....



http://www.cat.pscomp.ro/yap/
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Soni, eu personal ma tin de cuvant saptamana asta, stiu ca pleaca cineva vineri in Italia si trimit banii asa, am vorbit deja cu Mihaela.

Mai mult, vreau sa te rog sa nu iti pierzi speranta pentru copil, eu am mare incredere in profesionalismul medicilor si stiu ca daca Mihaita are o sansa reala, ei il vor introduce la transplant si vor rezolva cumva si problema cu hemoglobina mica. Din pacate noi nu suntem Dumnezeu si nici un medic nu poate sa dea o garantie. Asa este, sunt foarte multi copii in suferinta, pentru unii medicina moderna nu poate sa faca nimic, pentru altii... doar partial si ti se rupe sufletul cand vezi un pui de om care se uita la tine si stie ca nu are scapare. Poate de aceea sunt putini cei ce au taria de a se implica in astfel de cazuri si de obicei cel satul nu crede celui flamand. Asta este viata din pacate.



Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Mulutumesc Ana de gindul frumos si
altruist.Andries ai dreptate,si inca multa,si poate citeva dintre voi care se implica zi de zi inteleg ce inseamna sa stai pina la unu de noapte sa citesti cu tel linga tine sa stii daca este nevoie sa-l duci la spital ca are hemoragie,intelege ce inseamna ca vrea la munte (100 km ?si vomita pe tine si in masina si nu minca nik toata ziua ,dar suride ca a fost in--Franta intelege ce inseamna cind i-ti spune :"D-na Georgeta,eu va iubesc mult dar vorbiti d-stra cu d-l dr. daca eu ma mai fac bine!!!"Cum sa nu faci tot posiblul ca sa ramina cu amintiri frumoase? Cine stie ce v-a fi miine?Cind am scris ca dau cu capul de peretii mintii nu greseam . Incerc orice min am liber sa-i satisfac micile dorinti,tip:da aia e o manastire? cind mergem sa o vedem ? si cuvintele lui nu-mi ies din minte si cum am timp il duc la plimbare!Stiu ca mediciii nu pot face imposibilul, (am unu in casa ) dar daca m-am retras de la medicina in anul trei e pt ca nu voiam sa aud de "clinica pediatrica".Acum incerc ,cu putinul care pot sa fac un ingeras fericit .Cine stie ce-l asteapta!Sper sa traiasca ,prea nenorocita e fam. asta .Una dupa alta. Da d-zeu e mare si cine stie.M-am legat se pare de un caz imposibil" dar o fi mai tare ca peretele unde dau cu capul?
Va puppici si sper sa ne mai auzim.daca nu cu D-zeu inainte .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Soni, ce vesti mai ai?
Ce se mai intampla pe acolo? Medicii ce mai spun?Cum se mai simte Mihaita?
Banuti mai aveti, cum va descurcati?

Mai da-ne si noua vesti...




http://www.cat.pscomp.ro/yap/
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Buna Ana ,buna fetelor.Lacrimile mele ascunse ca intotdeauna,(nu pling in public) ar putea umple riul care traverseaza Torino:PO asa se numeste)
.Analize mai bune , hemoglobina datorita carnei de cal care e de trei ori mai scumpa ca aia de vaca a crescut,dar azi tata Jan a fost intrpelat de vice primar unde i s-a spus adevarul pe care eu il stiu de mult,dar n-am vorbit.organismul lui Mihaita nu e pregatit pt tarnspalnt pt ca din cauza marilor belele pe care le are nu a facut chemio la timp.Transplant aminat de o luna ! un copil albanez au incercat si sta mai rau ca inaite!Poate trai (d-zeu stie cit) poate muri sau poate avea complicatii uriteDeci ce sa va mai spun ? fetele de la bucuresti au trimis niste bani cind primes anunt,poate mai reusim sa stringem ceva si tottul v-a fi pt transplant.Matian e umflat ca o minge de la chemio.Azi a cazut pe strada intorcindu-se de la spital. Se vede ca nu mai poate .A zis mamai nu mai pot gata!
Eu am maidat sfoara printre cliente dar am adunat 30 euro! pina la 2500 mai sint.O sa tragem cureaua osa vad cindv-a fi ora cumpot sa ajut dar deocamdata asta e situatia!Va pupa >Soni,Mihaita,tata Jan Marian si mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Offf Soni sa speram ca va fi bine si pentru Mihaita.speranta moare ultima.
va pupam pe toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Punct si de la capat! Mihaita a pierdut DONATORUL,care la ultimele analize a iesit ...incompatibil! Asa ca iar se asteapta d-zeu site cit din banca dati internationala de la bruxelles un donator,Of Doamne cite necazuri.Marian sta rau de tot.De trei zile e in isolament si baga singe in el dar are mereu 40-41 febra !!Mihaita e tot la spital sa termine ciclul de chemio .Poate miine sau poimine iese.Sta binisor dar nu mai e copilul care a venit .Chiar daca maninca sa nu fie de deochi!Am primit pt el de la lummy (SUA) 75.98 €.Multumim de ajutor mai ales ca acum devine din ce in ce mai greu.Era prea fruos sa fie si adevarat poate acum dupa ce vine mama ca tre sa vina urgent sa-i ia si ei analize incearca cu autotransplantul.Va tin la curent. Multa sanatate si o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Soni, ce vesti ne mai dai? Sunt un pic mai bune...???
Sa dea Dumnezeu sa fie bine....ne rugam pentru asta...mai mult deca sa ne rugam si sa mai depunem banuti, ne pare rau ca nu putem ajuta...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Buna Denis ,buna tuturor! Eu ma simt ca o barca pneumatica ,in mijlocul furtuniulor!!! Acu e soare, acu e furtuna si ma intreb singura :"daca explodeaza ,ce fac?" Marian ne-a bagat in toti sperietii dardoua zile a stat afara (5 cu 41 de febra).miine iar chemio si puternica nu gluma! bietul copil nu stiu cit mai rezista . Msedicii spun ca trebuie ca dac recade e èt ---ultima oara asa ca treb sa reziste.Mihaita e mai binisor. zi am tradus toate instructiunile cu medicarea cateterului ca tata intelege pina la un anumit punct si mai tirziu i le dic. Mama tre sa vina chemata de medici pt analize (deci trei la cheltuieli) am inteles ca tre sa apara sapt viitoare .In rest se traieste cu speranta ,zi de zi ca v-a apare un donator .Dar din punct de vedere psihologic e----masacrant! Numai cine a trecut sau trece prin asa ceva poate intelege .Cind suna telefonul ----te racesiti si dupa te ia trnspiratia (in afara de caldul de afara)! Va pup si va tin la curent. Scuzati :am dat lui tata jan 75.98€ de la lummy (sua) si cei 30 de la mine . am un cec de la posta de la Andries 100€,ninaB 50€, catrinadil 100€: total 250 €(multumim si va pupam) pentru Mihaita pe care trebuie sa-i scot de la posta .Ma duc miine sa-i scot ca am avut de lucru. Cind mai puteti mai da-ti un semn de viata .Ne bucurm si-l citim impreun (eu ,tata Jan si Mihaita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Seara buna ! Azi am stat 2 ore sa iau banii lui tata Jan ca era ultima zi de platit taxa pe case!!! Numai bine ca are de luat medicamente din care unul anti cancer costa doar 149!!! e in afara de spital si treb sa le plateasca!Azi i.am dus lui Mihaita un joculet de booling de plastic.Am ris si eu si el ca era pe pietre sii sarea mingiuta si a zis facem ca la noi! zic: cum? a aruncat-o ca la handbal sa doboare pionii ai si ne-am apucat de ris. E fantastic copilul asta cita vointa are !!! Marian insa e rau de tot daca nu ne rugam sa ajunga maduva aia e trist dar adevarat.Am vorbit cu mama Lidia nu mai are nici rugaciuni ,nici lacrimi!As vrea sa va dau vesti bune dar.---asta este ! E ingrozitoare asteptarea asta.Si nici macar nu stii la ce sa te astepti si mai ales cit astepti. De ce spun asta .Mi sint printre altii 2 fetite rusoaice la care una da maduva la alta.Au trecut 7 luni de la primul transplant si cea care a primit e mai rau ca inainte !Peste putin al doilea! deci...capul sus si incredere ca v-a fi bine .Doamne ajuta!Sanatate tuturor

Mergi la inceput