Sezatoarea canadiana (39)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Hey
AMR 5 luni!!! Zilele astea mergem sa ne rezervam bilete de avion. Am avut vizita medicala pe 3 ianuarie... vrem sa plecam spre Canada pe la mijlocul lui iunie. Sper sa ne vina vizele pana atunci. Voi ce ziceti??
In consecinta, primim orice sfaturi. MI-ar ajuta enorm daca ati povesti din experientele voastre de inceput. Orice chestie marunta ar fi in ajutorul nostru.
As avea si niste intrebari (pentru inceput):
1. V-ati incadrat cu bagajele la avion? sau ati trimis si pachete?
2. V-ati adus ceva aparatura electronica de acasa? Calculatoare? Laptop?
3. A trimis cineva mobila? Merita?? Sau gasesti calitate si pret bun si acolo?
4. Se gasesc video player-e in Canada? Aici nu se mai gasesc si al nostru s-a stricat. Avem o gramada de casete pe care nu le pot arunca... deci mi-as lua altul nou.
5. Noi mergem in Montreal. Cum e cu alocatia copiilor. Am unul de 15 si altul de 3 ani. Primesc amandoi alocatie? Cat? ce tre' sa fac pentru asta?
Acu ma retrag si astept cuminte raspunsuri si povesti. Sunt foarte entuziasmata de schimbare si abia astept luna iunie. Si voi ati fost la fel??? V-a fost frica?
Numai bine,
Mamamariana

3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazea spune:

Salut fetelor!V-am citit cu mult interes si uite ca am zis sa ma alatur si eu la sezatoare.Santem si noi pe punctul de a veni peste 2-3 luni la Montreal.Asteptam viza.Sant mama unui baietel de 2ani si sase luni.Ne gandim sa ne stabilim in Rosemont,astept pareri despre zona si nu numai.In tara am terminat Textile,ce voi face acolo inca nu stiu...probabil altceva,vom ajunge si vom vedea si aici astept ceva sugestii de la voi.Ma bucur ca v-am gasit si va doresc ceea ce mi-as dori si mie :Tot binele din lume si multa sanatate bebeilor cred e cel mai impotant lucru sa ne fie piticii sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Mariana sa veniti cu bine, sa pasiti cu dreptul in Canada si sa va ajute dumnezeu in tot ce veti face.

Eu nu pot sa=ti dau prea multe sfaturi pentru ca sunt in Toronto si am venit cam de mult, acum 5 ani. Lucrurile difera dar am vrut doar sa-ti urez numai bine in cotitura asta a vietii voastre.


Caro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Ange,

...multumesc mult pentru raspunsul cu recomandata, trecuse o saptamana si ma speriasem...deci mai am de asteptat putin...mai ales ca de la Toronto si pana unde sta sotul meu sunt peste 100 de km...de le-as vedea ajunse odata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Mamamariana,

...bune intrebari, si eu sper in plecare in iunie iulie,nu stiu cum e cu firmele de transport separat, pe vapor, unde le contactezi, care-s mai ieftine...ce sa iau de aici acu, ce sa iau mai tarziu...

Si, fetelor, daca vrem sa luam un animal, o pisica, cum facem? Se pare ca sub 5 kg poti s-o iei in avion,dar nu vad unde sa aiba loc cusca acolo...iar daca e mai mare, in cala, si cred ca e groaznic...s-ar putea sa iau si eu un motan din ai mei, costa jumatate de bilet, ii trebuie carnet de sanatate de la medic,cusca, aveti idee de asa ceva??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Irina,

Multumim de invitatie, dar noi de miine incepem cursul de patinaj la CEPSUM, deci timp de 10 saptamini avem ocupate duminicile dimineata. In plus anunta -15, nu prea o sa fie vreme de iesit afara.
La sfirsutul lui ianuarie va incepe "La fête des Neiges de Montréal" in parcul Jean-Drapeau si dureaza 4 weekend-uri, noi am fost anul trecut si este f.frumos. Atunci am mers si prima oara cu sania trasa de ciini. Lui Antonia i-a placut f.mult. Poate mergem impreuna.
Pentru detalii: http://www.fetedesneiges.com/fr
Mult noroc lui Sofia la noua gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Mamamariana, te asteptam cu drag in Canada ! Daca vii la Mtl o sa ne cunoastem sigur !!!

Noi ne-am incadrat cu bagajele la avion, dar nici nu am adus mare lucru. Bani, carti, haine, ceva vesela, nici nu-mi mai amintesc. Am avut si noroc aici ...de persoane extraordinare care ne-au ajutat enorm.

Calculator sau laptop... daca au loc in bagaje, adu-le. Din vanzari si recumparari pierzi si bani, si timp.

Bineinteles ca mobila se gaseste, de toate felurile si preturile. Eu cred ca nu merita transportata, se strica, disloca, la o mutare asa de mare, si, in plus, pretul transportului este enorm.

Alocatia in Qc este de 500 $ de copil. Voi veti avea 1000, la 2 copii, dar banii nu vin simultan, unii vin la 1 luna, altii la 3 luni in sume cumulate, insa vin intotdeauna si la date fixe. Daca veti avea venituri de peste 30 sau 35 mii $ pe an, alocatia va incepe sa scada. Actele pentru alocatie vi se vor da la aeroport, sunt foarte organizati cei de la emigrari. Sa treceti peste toate emotiile de nou veniti si sa ascultati cu atentie ce va vor zice ofiterii de emigrare, ca am impresia ca va dau si niste formulare de impozite, sau nu mai stiu, dar in orice caz, e vorba de ceva bani.


Sfatul meu este sa nu cumparati nimic in plus din Thailanda, sau Ro. Aici sunt de toate, de calitate foarte buna, si nu merita adus ceva decat daca le aveti deja cumparate.

De video nu stiu nimic.


Bafta si tin pumnii, sa aveti o emigrare cu noroc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by oanagabriela

Irina,

Multumim de invitatie, dar noi de miine incepem cursul de patinaj la CEPSUM, deci timp de 10 saptamini avem ocupate duminicile dimineata. In plus anunta -15, nu prea o sa fie vreme de iesit afara.
La sfirsutul lui ianuarie va incepe "La fête des Neiges de Montréal" in parcul Jean-Drapeau si dureaza 4 weekend-uri, noi am fost anul trecut si este f.frumos. Atunci am mers si prima oara cu sania trasa de ciini. Lui Antonia i-a placut f.mult. Poate mergem impreuna.
Pentru detalii: http://www.fetedesneiges.com/fr
Mult noroc lui Sofia la noua gradinita.

Oana, mama lui Antonia



Merci, venim, cum sa nu, tinem legatura .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Eu parca stiam ca alocatia scade odata cu virsta copilului.Nu cred ca la 15 ani inca i se mai da 400$ pe luna, ca parca asa iese nu, 166 de la Quebec si vreo 240 de la federal.

ok Ira daca tot suntem cu sarbatoritele in casa cam pe la aceiasi data nu ne dam si ceva idei culinare? azi am fost prin magazine sa ma uit dupa ceva special pentru copilasi, am gasit niste mini pizza printre altele si sunt curioasa cum o fi.In rest cred ca voi lua la greu pateuri cu spanac si brinza din Costco, mai fac un boeuf si tortul si ....mai astept idei.

gazea eu nu cunosc zona cu pricina...sa aveti bafta si sa ajungeti cu bine!

Mariana se gasesc video player doar ca e o mica problema, nu citesc casetele europene, dar cum aici totusi gasesti de toate exista si video multi sistem care citeste tot ce misca doar ca e usor scump, vreo 500$.Si noi am adus cu noi vreo 10 casete video din Ro, casete de suflet si uite ca dupa 2 ani jumate n-am reusit sa achizitionam video cu pricina si nici sa le transformam sa le putem vedea la un video normal de aici.
Noi am adus cu noi 2 laptop-uri, robot de bucatarie si expreso de cafea.Inca le folosim si chiar am scutit ceva bani la inceput.Chiar daca sunt pe 220V le folosim la priza de la aragaz.

Despre mobila, parerea mea e ca intai sa te interesezi cit te costa un trasport.
Numai bine!!



Emilly cu gaza ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

oanagabriela,Antonia merge la scoala la "marie de france"?erau cat pe aci ca fetele noastre sa fie colege.Cum este?
hai sa ne intalnim cu ele in parcul"jean drapeau".ce zici?

ira,oana,simona,montrealeze haideti la un sanius cu mic cu mare.Ar fi o idee.Semnati?

mamamariana,eu daca as fi sa emigrez din nou in Canada nu as cheltui nici macar un leu in Ro.,as pune banii la "ciorap" si as veni cu ei aici.credema ca gasesti aici si pe naiba.ORICE.
Bafta multa!

arinna,scumpa de tine ce sufletista esti!motanul nu-l poti lua cu tine in avion.va merge la cala dar nu va suferi pana la Mtl.Poti sa mergi cu el la veterinar si-ti va prescrie ceva somnifere pt. el.Cica exista.Asa au venit niste romnai cu cainele aici.A facut animalul un dodo de 11 ore de nu a stiut de el.Cred ca e bine.nu stiu.Suna si tu la un cabinet veterinar.

simon,bun regasit zau de stiam ca stai in Laval.Nu stiu de ce traiam cu impresia ca sunteti in Mtl. Aici e tareee frumos.Nu ca stau eu ci o spune toata lumea care trece prin Laval.Pana cand si Ira care este super pretentioasa a spus ca e tare frumos la tzara la noi.
Noi suntem bine.Colegul cu munca.Maia mea este clasa 1.Robert se apropie de 3 ani si eu imbatranesc...
Daca se hotaraste primavara sa vina poate ne vedem

ange,mamica de 2 ori

http://community.webshots.com/user/kamilia123

Mergi la inceput