Sezatoarea canadiana (39)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Donia, depinde de copil, de rabdarea lui, de limitele impuse de parinti...Nu exista o varsta perfecta. Dar cred ca inainte de 3-4 ani...nu prea ar avea sens. Nu e utilat nici macar dpdv. fizic pt. a face pian.

Eu o sa fac cu Sofie doar niste lectii preliminare, mai mult sa o obisnuiesc cu statul pe scaun, sa fie rabdatoare, sa-si coordoneze mainile, sa-si alterneze si simultaneizeze (mainile intre ele si mainile cu picioarele - pentru pedala) + miscarile cu degetelele, nimic complicat.

E f important pt. ca isi dezvolta gandirea abstracta, in spatiu, temporala. Si stimuleaza creeativitatea si initiativa.
Un copil care face pian in timp ce citeste notele - proces fff dificil de altfel pt. copii ...tine seama de indicatiile de tempo, de ritm, de nuante, de pozitia corpului si a mainilor, de pedala (piciorus). In plus, daca interpreteaza in public, este nevoit sa-si invinga emotiile, sa se stapaneasca, ceeace e f important pt un junior leader, asa cum ne dorim fiecare din noi.

Dar sa stii ca fiecare copil are ritmul lui, si nici unul nu e mai special decat altul, vorbim doar de personalitati diferite.

Cu Sofie am facut pana acum doar cantecele - canto, stie destul de multe si canta curat. Mai avem de luptat cu emotiile, dar e normal pentru varsta ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Donia,exact.Au spus americanii-Chicago-(ca ei le stie pe toate) ca siropurile de tuse fara ordonanta(cele de pe raft) sunt foarte putin eficace.Sunt un fel de apa de ploaie.Spun ca nu au doza de medicament necesara vindecarii ba mai mult pot agrava tusea ajunganduse pana la tusea "coquelucheuse" (traduceti voi tusea asta montrealeze ca eu una nu stiu).Nu stiu cum se numeste in limba noastra.
Pt. adulti recomanda vaccinul care a fost aprobat nul trecut.Sa nu ma intrebati care ca mi-a scapat
Dar asociatia producatorilor de medicamente contesta cele spuse de americani si afirma ca in fiecare an milioane de persoane se vindeca cu aceste siropuri.
Cam asta am auzit.Concluzia? ...

ira,Banana Republic este un "amarat" de butic.Aici la noi la tzara nu am vazut.Poate la voi la Mtl.sa fie.Nu stiu.camasa pe care o purta Petre la Craciun era de la buticul"" asta.Deasta l-ai vazut tu "barbat bine" si ai zis: "moamaaa!"
Uite aici http://www.bananarepublic.com/browse/home.do
sa te uiti la tzoale nu la preturi

ange,mamica de 2 ori

http://community.webshots.com/user/kamilia123

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Magazin Banana Republic este in Mallul Fairview. Probabil ca o fi si in alte Mall-uri mari. Este divizia scumpa a lui Gap. Gap are 3 divizii ... cea ieftina, Old Navy, Gap (pentru aproape toata lumea) si Banana Republic, pentru cei cu mai multi "verzisori" in portofel . Foarte bune calitativ, dar cam scumpute. A se pandi reducerile .







POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel - [b]27.10.2003


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ange, da, eu sint, prezent la apel! Ce fac copiii? Voi? Prin Laval, bun loc de trait, sa mor daca nu-mi place mai mult decit la Mtl! Oare de ce? Ca pe-o raza de 2 - 3 km fata de unde stau gasesc tot ce vreau, de la chiloti la masini (mai ales masini, asa o concentratie de concesionari pe mp nici ca mi-am imaginat!). Cu toate astea, cumparaturile ramin o durere permanenta de cap, cumparaturile pentru mine... Carrefur Laval ma scoate, literalmente, din minti! E ca Cercle Decarie, stii cind intri, nu sti cind iesi, prea mult trafic pentru nervii mei! Mai am o prietena care da ture saptaminal prin Carrefur si e super intolita, da' eu nu rezist sa umpblu si sa caut... De regula ma duc in Centre D'achat pe 13 si trec in trevista 2 -3 buticuri, dupa care ma car, ca am enervez, vorba Doniei, prea mult de vazut, de ales... si prea putin timp! Si sfirsesc in Winners, unde-i cumpar jucarii lui Atomix, ca acolo chiar ma deprim sa iau cirpa cu cirpa la vazut poate - poate mi se pare ca ceva mi se potriveste...
Donia, cumparaturile astea... parca scriu eu :) Tre sa bem o cafea impreuna (dupa care nu ma omor, hai, spune ca nici tu nu dai in brinci de dragul cafelei si-o sa ajung la concluzia ca sintem infestate de vre-un virus de "Parcul Trandafirilor" :) )
Simonna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:


http://www.cbc.ca/story/science/national/2006/01/09/coughs060109.html

Asta e stirea despre siropuri de tuse...

Multumesc fetelor pt urari, va doresc si voua tot binele din lume!

Despre haine: subiectul meu preferat
Eu trebuie sa ma imbrac business la munca...incerc sa gasesc lucruri dragute si nu asa scumpe iar la magazinele still Banana, Mexx, Tristan&America intru cand sunt reduceri. Mai au haine dragute la The Bay, au destule firme cunoscute acolo dar cel mai mult iau de la Jacobs, H&M, Zara...ehei, pot sa vorbesc in nestire despre asta, ca doar lucrez in centru si Eatons Mall e aproape...
Incaltaminte, aici am si eu probleme, sunt pretentioasa tare. De multe ori am vazut ceva ce-mi placea si am asteptat sa fie in sale si apoi ori nu am mai gasit, ori nu mai erau nr meu

Catalina si Laura (12 ian 2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588" target="_blank">Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ira, multam de sfaturi! Roxana mea are 4 ani si 7 luni si ma gandeam sa faca putin pian la un moment dat, nu performanta, ci sa stie pentru placerea ei (sau a mea?) Ma gandeam ca pe la 5 ani ar trebui sa ma ocup mai serios de cautat dupa prof de pian, dar citind ca ai scris de Sofia, m-am gandit ca poate am intarziat. Acum sunt lamurita.
Simonna, cred ca avem nostalgia Complexului Padina! Acolo era totul mai simplu, nu? Plus vreo trandafirita ceva, ca nici eu nu ma dau in vant dupa cafea, una mica si slaba dimineata e mai mult decat suficienta.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Catalian sa-ti traiasca gazuta mica sa fie sanatoasa si norocoasa!!


Ira eu am o nepotica de 7 anisori care face pian de vreun an si ceva doar o data pe saptamina.Ce vreau eu sa te intreb e daca e ok sa faca doar o data pe saptamina o singura ora?!?mie personal mi se pare putin...oricum pustoaica ma uimeste de cite ori imi cinta sa nu mai zic ce-mi creste inima cind se urca si Ilinca pe scaun si "cinta" si ea cite ceva

Mai am o mare rugaminte la voi mamici de copilasi
a mea gazuta face in curind 2 anisori si avem party de party cu copilasi mai mari si mai mici.Vom fi prea multi ca sa pot intinde masa asa ca m-am gindit sa pregatesc un bufet.Pentru adulti e ok gasesc idei dar la copilasi...n-am absolut nici o ideie faceti-va mila de o mamica care e in mare incurcatura


Emilly cu gaza ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

quote:
Originally posted by Ira

Oana, buna, daca tot te-am prins pe la sezatoare, ai putea sa-mi spui, te rog, daca ai niste informatii despre inscriere la ore de balet ? Inca nu m-am apucat sa caut, dar stiu ca inscrierile pt. toamna la cluburile serioase se fac de primavara. Parca o aveai pe Antonia, sau ma insel ? Te intreb pentru ca locuim relativ in aceeasi zona si pentru ca stiu ca tu esti la curent cu toate cele. Multumesc mult.


O sa incep si pianul cu Sofia de la toamna, ca o sa aiba 3 ani jumatate, si vreau sa faca si balet, ii place mult sa danseze. Sper sa fiu mai libera, ca prefer sa am 3 servicii la timp plin decat scoala 6 cursuri. Ar fi mult mai putin solicitant.

Sara buna !




Pentru balet am facut investigatii anul trecut, dar nu am inscris-o pentru ca noi am plecat o luna in vacanta pe 15 sept si pierdea prea multe lectii. Eu ma gasit 2 locuri interesante: Academia de dans din Outermont (gasesti toate detaliile pe situl orasului Outremont), au cursuri pentru toate nivelurile. Un alt loc care pare interesant este: http://www.danse-louiselapierre.qc.ca/danse.html, dar este putin mai departe, pe rue Mont-Royal.
Noi vom rezolva anul viitor, are cursuri de balet la scoala ei, ca activitate extra-scolara, si deci nu va mai trebui sa mai alergam si simbata sau duminica. Mai poate face si pian, teatru, sah, fotbal, engleza si multe altele. Noi o vom incrie la o singura activitate pe trimestru, noua ni se pare suficient.
De exemplu duminica incepem cursul de patinaj la CEPSUM, sintem la al treilea an. Apropo, merita sa te uiti si pe situl lui CEPSUM, au f.multe activitati pentru copii, si nu este departe.
Pe curind la o partida de sanius...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Va amintiti discutia despre emisiunea romani in Canada de pe tvr international ?
http://www.tvr.ro/webcast/inregistrari.php#6

o gasiti inregistrata aici la migratie 21 !

Spor la vizionat !

Apropo, as dori sa fac racituri din curcan, am o animala in congelator, ce as mai putea face din el, in afara de curcan umplut la tava ?

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Oana, daca ai chef de sanius duminica (desi vad c-a venit primavara, au fost 8 grade, s-a topit tot) ne putem vedea in parcul Joyce - Outremont, duminica dimineata. Daca nu mai rezista zapada....nu stiu.

CEPSUM de la Université de Montreal ? Ce chestie, cred ca o sa am timp de Cepsum dupa ce voi absolvi facultatea, ca inainte....nici o sansa , n-am timp nici sa mor. Merci oricum de sfaturi, sunt foarte utile, o sa cercetez tot si cat mai rapid, sa nu ratez inscrierea de la toamna !

Emmily, 1 data pe saptamana este suficient. Suficient pentru a capata o minima cultura teoretica muzicala si suficient pentru cineva care face asta din placere.

Noi suntem asa de fericiti, am schimbat gradi, am gasit un CPE pentru Sofia, o gradinita nou-noutza si frumoasaaaaaaaaaaaaaa, si cu o educatoare finuta, saritoare si echilibrata - tot québécoise, o sa-mi invete Sofie franceza ca la ea acasa !!!....fac fel de fel de activitati, nu mai pot de emotie pentru ea. Deja azi a alergat-o mari-ul prin toata gradinita ca sa vina acasa si ea....nu si nu, voia sa se culce acolo ! Si din fericire tot 7$ pe zi, manca-i-ar mama de québécoisi dragalasi. Vive le PQ et le Québec libre , adica... (pourtant, c'est inutile de donner plus d'explications, la traduction serait, peut-être....Banana Republic ?) - drepturile de autor vor fi platite, se stie cine, ce, cui.

In curand - 1 feb - va face Sofie 3 ani, doamne, ce emotii, si ce repede trece timpul ! Si io am vreo 3 kile de carti de citit pana luni, ooooof si iarasi of, asta ca sa nu ma pot bucura pe deplin !


Un weekend de vis tuturor, dragi canadieni si pretini !

Mergi la inceput