Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Stiti cumva daca Kalanchoe si Crasulla se pot inmulti prin lastari pusi direct in pamant sau e mai bine sa le pun intai in apa pana le dau radacini?


Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geba2001 spune:

Salutare, fetelor !
Sora mea si-a cumparat de curand o Yucca (cred ca asa se scrie corect) si i se inmultesc frunzele pe zi ce trece - ii tot iese cate o frunza la cateva zile.
E un lucru bun sau rau asta?
Tb sa le lase asa sau tb sa rupa frunzele mai vechi?
Nu stim nimic despre aceasta planta, asa ca orice informatie si sfat ar fi binevenite.
Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Stiti cumva daca Kalanchoe si Crasulla se pot inmulti prin lastari pusi direct in pamant sau e mai bine sa le pun intai in apa pana le dau radacini?


Daniella, mama lu'Alexis



Eu le-am inmultit (cand am avut) prin lastari (sau cate o frunza, la Kalanchoe) pusi in apa, pana le-au dat radacini.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

daniella poti intra pe www.egradini.ro si gasesti acolo ceva informatzii

la fel si tu geba



Georgiana-mami de Stefania(2 ani-sic!)

Ia uite si poze:http://photos.yahoo.com/georgianaradut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Geba, e lucru bun:))) Ce fel de model de yucca are ca-s mai multe. Banuiesc ca elephantipes ca asta e cel mai popular cum e si poza aia de pe egradini.ro
Eu am indepartat frunzele galbene de dedesubt ca se vedeau urat dar nu e musai ca am vazut poze pe net cu cei care cresc afara si pe alea nu sta nimeni sa le indeparteze.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Salut gradinarii de apartament!!!
Am cumparat luna trecuta o frumusete de Cyclame. Era inflorita dar acum a inceput sa se ofileasca florile si o data cu ele se ofilesc si frunzele. Ca ma fac???Am mai avut una si am pierdut-o , sa ofilit si .... .Mi-e foarte draga si nu vreau sa o pierd.
Sfatiuti-na , ajutati-ma , va rooog.

Un drum luuung incepe cu ...un pas !!!


copilutz'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Spune-mi unde tii Cyclamena.
Eu am doua ghivece, unul din decembrie 2005, unul din febr.2006 si le tin pe balconul inchis, udate doar in farfurioara. Atentie dupa 5 minute de la udare nu lasa apa in farfurioara.
N-am avut probleme cu acestea care si acum au flori.
O vecina are cyclamena roz si a tinut-o in camera, la caldura. A ramas fara frunze si cu flori aplecate.


Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Ziua buna fetele.Si mie imi plac la nebunie florile.Acuma am descperit acest "club" si e super

quote:
Originally posted by geba2001

Salutare, fetelor !
Sora mea si-a cumparat de curand o Yucca (cred ca asa se scrie corect) si i se inmultesc frunzele pe zi ce trece - ii tot iese cate o frunza la cateva zile.
E un lucru bun sau rau asta?
Tb sa le lase asa sau tb sa rupa frunzele mai vechi?
Nu stim nimic despre aceasta planta, asa ca orice informatie si sfat ar fi binevenite.
Multumesc frumos!





Si eu am o Yucca Elephanties si nu ii rup frunzele, asa creste ea, se face o "tufa" mare
Chiar am vvazut zilele astea undeva una mai "batrana" si aveaaaao tufaaaa, si era asa de superbaaaaaa
Sa va traiasca



www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia

SITE AMALIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geba2001 spune:

Multumesc frumos pt toate sfaturile. O sa i le transmit surioarei mele si poate o conving sa ne devina partenera de discutie...
Sa ne traiasca florile si sa ne umple viata de bucurie si culoare !
Cu mult drag, Geta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Buna dimineata!

Eu am scapat de majoritatea "parazitilor" - niste "gandacei" albi si vioi din pamantul de la flori cu ... Frontline ("imprumutat" de la caine).
Bambusii "norocosi" i-am pus direct in pamant si acum (dupa un an) au deja, cu tot cu tulpina si frunze, cam 1.5m.
Revin cu ceva poze de flori!
Pup,

Diana

Mergi la inceput