Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Sunt scobitori care tin samburele sa stea doar cu fundul in apa si sa nu se scufunde. Cand scade apa completez. Asa am citit pe net ca se face, spalat bine cu apa de toate urmele de fruct, sters cu servetelul si pus in pahar, cam intr-o luna ar trebui sa se vada mustatile de radacina in fund.
Initial am vrut sa fac cu un ananas, se poate creste din frunzele alea din motz:)))

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Super ideea!
Sa ne spui cand incolteste, sa sarbatorim!!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

Salutari gradinarese!
Nush cum se face da' de cand bantui io pe-aci nu v-am vazut.Acum ma bucur ca v-am descoperit.
Si mie-mi plac florile nespus de mult si am avut ca si voi experiente placute dar si neplacute.
Durerea mea e ca vara am balconul plin de flori, dar cand vine iarna pierd multe dintre ele.
Acum am trandafir japonez, ficusi(2), violete(care merg super la fereastra in bucatarie-toata iarna au avut flori),sabiute.
Mai am flori carora nu le stiu denumirea.Sau ma rog, stiu denumirea populara.
De ex. am reusit asta vara sa prind plaman(abia din a 3-a incercare).A crescut f. repede si toata vara a stat inflorit.Asta toamna l-am bagat in casa.In 2 zile, i-au cazut aproape toate fronzele.Asa ca l-am scos pe balcon, si toata iarna a stat acolo.Nu i-au mai cazut frunzele,ba chiar i-au mai dat 2-3.
Mai am 3 crini(de cativa ani) dar nu au inflorit niciodata.Nici frunze in plus nu le-au crescut.Pur si simplu stagneaza.Mi-ar fi de ajutor ceva sfaturi.
Si daca imi putetzi spune voi ce ingrasamant folositi?
Mai caut pe aici sa vad ce denumiri mai au, pt ca mai am flori dar nu stiu cum le spune

Din ce-am citit aici, cum va ingrijiti voi florile, ma mir ca ale mele au mai rezistat.Dar promit ca imi iau revansa




Georgiana-mami de Stefania(2 ani-sic!)

Ia uite si poze:http://photos.yahoo.com/georgianaradut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Georgiana, fa-ti un album cu flori si poate identificam ce sunt.


Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:


Buna seara.
Pana sa ajung sa fac fotofrafii florilor mele, am tras un oki pe egradini.Asa am descoperit cateva dintre florile mele.
Asadar am Kalanchoe(roz/galben) pe care le-am tinut toata iarna pe balcon si au inflorit si le-a mers super.Si acum sunt inflorite.
Am mai avut Chlorophytum, dar am pierdut-o.Partea buna e ca mai are mama la tara si mai pot lua de la ea.

Adi 2003 m-am uitat in albumele tale si am mai descoperit niste flori pe care le am.Am floarea care apare in albumul Ianuarie 2005.Stiu ca se cheama Craciunicasau Craciunel.Despre asta chiar as dori ceva detalii pt ca am mai avut dar nu mi-a inflorit niciodata.Acum am primit-o de 8 martie de la o prietena si e f. tanara asa ca vreu sa ma ocup din timp de ea.
De asemenea am mai avut Hoya.Chir mi-a inflorit(si nu stiam ca infloreste si inca atat de frumos).Stiu sigur ca mai are mama la tara.Am sa pun din nou.
Si am mai vazut o floare in albumul din Septembrie 2005(poza 2) pe care o am si eu.Nu stiu cum se numeste, nu stiam nici macar ca infloreste.Si asta si-a petrecut iarna pe balcon.
Cam atat deocamdata.
Mai am flori dar inca neidentificate.Sper sa ajung sa le fac poze.


Georgiana-mami de Stefania(2 ani-sic!)

Ia uite si poze:http://photos.yahoo.com/georgianaradut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Aceasta este schlumbergera. I se mai spune popular "craciunita" sau "nu ma deranja". Denumirea provine de la momentul infloririi si de la faptul ca nu-i plac mutarile.
Eu am tinut-o tot anul in acelasi loc pe un balcon inchis si mi-a inflorit in fiecare an.(o tura de flori). Numai ca la mine inflorirea s-a produs mai tarziu, febr-martie, din cauza temperaturii mai scazute.
Cand incepe sa faca boboci, nu trebuie sa-i schimbi locul sub nici o forma. Altfel te vei alege cu boboci cazuti.
Sunt si plante care infloresc de 2 ori pe an, dupa cum am vazut pe la cunoscutii mei.Nu o ud foarte des, decat dupa ce pamantul incepe sa se usuce la suprafata.



Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

deci denumirea e buna
nu stiam insa ca nu trebuie mutata
pe cea dinainte o aveam de la mama.deci am mutat-o clar
mersic pentru sfaturi

hai ca usor usor le identific pe toate

apropos, ai niste flori superbe!!!

Georgiana-mami de Stefania(2 ani-sic!)

Ia uite si poze:http://photos.yahoo.com/georgianaradut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUIZAM spune:

Buna gradinareselor!

Ma fascineaza si pe mine lumea plantelor.
Am o intrebare la voi. Stiti cumva cum se "resusciteaza" o planta numita Stephanotis?

Despre Kalanchoe as vrea sa va spun ca a crescut foarte mare dar nu infloreste deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Schimbare pamant violete de Parma"
postat de Leah, 04/01/2006, 10:16:13


Buna, dragilor si la multi ani!

Am si eu cateva intrebari banale legate de schimbatul pamantului la flori. Am niste violete africane (aka violete de Parma) la care s-a facut pamantul urat de tot deasupra, cu aspect albicios si calcaros. Plus ca imi da impresia ca imi sufoca plantele, ca nu se aeriseste pamantul deloc, degeaba il mai afan eu cu o grebla mica…
Vreau sa schimb pamantul si as avea nevoie de cateva sfaturi:
1. Ce fel de pamant sa cumpar? Am luat din acela de zece mii punga de la florarie si e groaznic, exista vreunul mai bun?
2. E vreun pericol pt flori daca le schimb pamantul in perioada asta?
3. Este indicat sa curat de tot planta de pamantul vechi si sa o replantez sau mai las ceva din cel vechi?
4. Ce fel de apa sa folosesc? Oare e apa de la chiuveta prea calcaroasa si sa o fierb mai intai?
5. E bine sau nu sa pun ingrasamant in perioada asta a anului?

Leah



raspuns postat de cristiama, 04/01/2006, 16:13:36

Leah,

Vad ca esti din Bucuresti, gasesti pamant la Metro, Selgros, Praktiker. Sunt pungi mari si scrie pe ele pt ce sunt. Atentie sunt si unele f scumpe.

Eu cumpar o punga de acolo si o combin cu cea de la Florarie, altfel mi se pare prea "gras" pamantul.

- as zice sa le schimbi linistita, teoretic tb schimbate toamna si primavara da eu le schimb oricum si le merge super.

- NUUU sigur ca nu o sa curati radacina de pamant, ai putea sa omori biata plantuta. Scoti radacina cu pamant in jurul ei, pui intr-un ghiveci un pic de pietris, un pic de nisip, pamantul nou si la sfarsit plantuta.
Nu folosi ghivece mari pt violete, o sa faca multe frunze si nu mai infloresc.

- ideal ar fi apa de ploaie, da de unde atat? Asa ca apa normala

- sigur ca e bine sa le pui ingrasamant, pe sticla de ingrasamant scrie cat de des se pune vara, respectiv iarna, iarna cam o data pe luna.
Sa nu faceti ca soacra mea care le punea ingrasamant zilnic si nu stia ce au plantele de mor.

Ca sa scapi de aspectul albicios ai putea sapa pamantul mai adanc.
Vezi ca violetele fac pui, asa ca poate iti ies doua ghivece, o sa vezi cand o scoti din pamant ca se vad mai multe buchetele.

Succes si sa-ti infloreasca frumos florile!

cristiama



raspuns postat de adi2003, 04/01/2006, 20:47:46

Eu pentru violete folosesc amestec de turba universala Florimo. Daca ai putea sa fierbi apa, apoi racita sa o administrezi ar fi si mai bine.
Dar nu folosi apa direct de la robinet. Pastreaz-o intr-o sticla macar o zi. Daca ai un recipient cu gura mai larga, fara dop, in care sa tii apa de pe o zi pe alta, ar fi ideal.



raspuns postat de IoanaM, 04/01/2006, 22:45:08

Leah, iti propun ca atunci cand mergi sa cumperi pamant sa pui mana pe punga, si sa incerci sa "pipai" continutul. Trebuie sa fie usor, si faramicios, nu are voie sa fie adunat sub forma de bulgari.
Violetele au nevoie de un pamant reavan, pentru ca au radacini foarte fine.
Legat de apa, subscriu celor scrise de Simina, e bine sa lasi apa o zi in sticla (bine ar fi sa aiba gura larga) pentru a se evapora clorul.
Poti sa schimbi pamantul si acum, nu se intampla nimic rau. Iar legat de ingrasaminte, sa le pui cam o data pe luna, dar in doza redusa la jumatate, fata de cea indicata pe ambalaj. Mult succes iti doresc, si sa ne pui si poze!

In album vezi poze cu violetele mele:

http://community.webshots.com/user/imester



raspuns postat de monagan, 07/01/2006, 13:30:28

eu am schimbat pamantul la violete doar 1 data, pamant cumparat de la Metro.
Dar eu stiu ca numai primavara e bine sa faci aceasta operatie la flori, asa ca in perioada de iarna, eu le las in pace. De udat le ud cu apa direct de la robinet si deasupra, NU in farfurie (am grija sa nu le ud frunzele). Le pun ingrasamant, vara = 1 data/luna., iarna=1 data/sapt.Ca sa infloreasca, rup frunzele din mijlocul plantei.
Pacat ca nu pot sa va pun poze. Ah si inca ceva...nu le prea schimb locul(ca nu le place).

MG



raspuns postat de adi2003, 07/01/2006, 13:49:27

De ce le administrezi mai des ingrasamant iarna decat vara?
Eu iarna nu le pun ingrasamnat lichid, iar vara, o data la 2-3 saptamani.

Florile mele



raspuns postat de daniella4, 08/01/2006, 15:31:36

De acord cu Adi in privinta ingrasamintelor puse iarna. Cel putin din ce am citit si eu pe ici, pe colo, cam toate plantele intra intr-o oarecare stare de repaus iarna, de aceea le si udam mai putin, iar pusul ingrasamintelor le "trezeste"



raspuns postat de IoanaM, 08/01/2006, 20:29:09

Monagan
Frunzele din mijloc nu se rup! Te alegi cu o rozeta mai mult decat inestetica! Trebuie rupte frunzele din exteriorul rozetei!
E adevarat ca schimbatul pamantului e bine sa il faci primavara sau toamna, dar daca se face iarna, nu se intampla nimic rau, va garantez asta. Ingrasamintele se pun mai rar iarna, o data pe luna, vara o data la doua saptamani.
Cu udatul cu apa de la robinet nu sunt de acord! Trebuie neaparat lasata sa respire, cel putin cateva ore.

Violetele mele

http://community.webshots.com/user/imester

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "daunatori plante"
postat de nounou, 20/10/2005, 22:59:53


Va rog foarte mult, caud de cativa ani un insecticid care sa imi scape florile de un daunator extraordinar de rezistent ... nu stiu exact cum se cheama, dar este vorba despre niste viermisori foarte, foarte subtiri si albi, cam de 1-2 mm lungime, carora mai degraba le observi miscarea, si care salajluiesc in pamantul din ghiveci ... am inteles ca si in tesutul plantelor ...
A reusit sa scape cineva de asa ceva?
Am schimbat pamantul de nenumarate ori, problema este ca se imprastie foarte rapid in toate ghivecele ...
Plizzzz ... help!



raspuns postat de laura radulescu, 21/10/2005, 06:54:51

Pentru pamant nu exista insecticid pentru ca este absorbit de planta odata cu apa. Nu se poate sa nu scapi de ei daca schimbi pamantul. Si nu au cum sa se extinda dintr-un ghiveci in altul decat cu ajutorul tau, pentru ca ei nu parasesc pamantul. Deci, i-ati inima in dinti, schimba pamantul la toate florile si curata radacina florilor bine sa nu ramana viermi.

Laura



raspuns postat de maggda, 21/10/2005, 07:17:35

Du-te la un magazin de specialitate cu ierbicide si tot felul si acolo o sa-ti dea ceva in mod sigur.
succes

Magda



raspuns postat de Darria, 21/10/2005, 08:29:13

Viermisorii astia apar la pamantul ieftin, schimba pamantul cu unul mai bun si nu o sa mai ai vermisori(nu stiu daca traiesc in planta).
Eu am scapat de ei schimband pamantul, spaland floarea(si radacina) iar ghiveciul cu detergent. Dar ai grija sa nu-i inviti singura in alt ghiveci.



raspuns postat de geba2001, 28/02/2006, 16:53:51

Exact pe subiectul acestor nabadaiosi si enervanti de viermisori rasfoiesc si eu forumurile.
Aproape in fiecare an am problema asta
si le schimb pamantul si le spal radacinile si ghivecele in fiecare primavara.
De la un magazin mi-au dat un produs, mospilan sau asa ceva, care se dilueaza cu apa, dar nu mai stiu cat. Tb sa merg la magazin sa intreb din nou, dar nu prea mi-e in drum. Oricum,se apropie martie...apropo LA MULTI ANI DE MARTISOR SI SA VA ADUCA NUMAI NOROC...si tb sa le iau la gadilit si alintat pe plantute.
Sa va traiasca, sa va infloreasca si sa va umple viata de bucurii!



raspuns postat de gdan62, 28/02/2006, 20:29:11

Voi vorbiti aici despre niste viermisori din ordinul Colembola, genul Folsomia. Ce aveti cu ei saracii ca nu va fac probleme? Si oricum, mai usor scapati de plante decat de ei. Daca totusi doriti sa nu-i mai vedeti, cautati o solutie pe baza de sulfat de cupru 1 la mie si-o sa scapati de ei. Mie unul, sincer, imi plac tare mult cum topaie cand pun apa la plante. In fine "de gustibus non disputandum".



raspuns postat de ppisic, 28/02/2006, 22:27:20

Din experienta mea cu acesti 'viermisori saritori' nu ataca planta, doar apar in pamant ( deseori din cauza pamatului deja infestat)Daca te deranjeaza prezenta lor pot recomanda o metoda inedita ( dar nu sunt sigura ca e ok pt orice planta, ale mele au fost ok) : Frontline...
L-am cumparat pentru pisica ( e o solutie anti-purici) si al meu sot a incercat si cu una din plantele mele. Surprinzator viermisorii aia au disparut iar planta nu a patit nimic, asa ca am dat cate un 'puf' la toate ghivecele infestate si am scapat de ei. Definitiv se pare Acum, eu stiu,eu am incercat, si aveam si sticla de frontline in exces..( nu e foarte ieftina) dar tine cont ca viermisorii astia nu deranjeaza planta!

succes!



raspuns postat de april, 01/03/2006, 12:45:59

ba exista insecticide pt sol, si inca destule. cel mai bine du o mostra cu viermisori la directia fitosanitara si iti vor recomanda un produs. pe vorbe nimeni nu se poate pronunta. trebuie sa-i vada pt a sti exact cu ce se combat.

Dar se poate folosi fiole de DECIS de 10 ml, diluezi o fiola in 10 l apa si stropesti solul cu aceasta solutie. poti repeta daca e cazul

Mergi la inceput