Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

L-am vazut pe Echinopsis Subdenudata. Pare ceva mai galbui de la mama-natura...dar daca tu spui ca planta mama e mai inchisa la culoare, s-ar putea sa fie o problema de iluminare. Adica dinspre ce punct cardinal primeste lumina cactusul tau si de unde celalalt.

Eu am avut alt tip de cactus, mai banal, nu l-am identificat inca, cilindric si verde inchis la culoare, dar cu tepi marisori. Si facea o flore alba, de forma unei trompete, care tinea doar cateva ore.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fannna2003 spune:

poate va puteti lamuri pe egradini.ro de tipul de cactus
s-ar putea ca al tau daniela sa fie CARYPHAUTHA

mamica de baieti Bogdan(10.01.2000)& Florin(16.04.1990)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puf13 spune:

salve "gradinareselor"
Am primit ieri 3 pui de bambus cam de 10 cm inaltime cu cate un smoc de frunzulite si fiecare cu "mustati" (radacinute).
Cine mi l-a dat a zis sa-l tin in continuare in apa, alcineva mi-a zis sa-i fac un fel de mocirla cu un pic de pamant si multa apa, iar a 3 persoana mi-a zis sa-i las in apa pana face radacini mai multe iar apoi pot sa-i plantez in ghiveci.
Voi ce parere aveti?
ca deja nu mai stiu ce sa fac cu ei...:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Cactusul meu galbejit arata ca cel din linkul de mai jos, ultimul din pagina, in dreapta:

http://www.egradini.ro/plante/cactusi/cactusi.htm

Si acum am vazut ca imi dau flori (vreo 3 fiecare) amandoi !!! La mine sunt orientati sud / sud-vest, deci in soare puternic, care tine intre 9 dimineata si 2-3 dupa-masa, iar planta mama de la Buzau am impresia ca sta un pic mai umbrita ... Dar soacra-mea a tinut-o pe-a ei mai la umbra, a crescut (s-a dublat ca inaltime), era si un verdde mai intens, dar n-a inflorit ...


Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Angy, e mult o data pe saptamana. In general pamantul nu trebuie sa fie nici uscat-uscat nici umed prea tare. Ca sa verifici daca are nevoie de apa bagi mana in pamant cativa centimetri, daca ala de dedesubt e uscat atunci are nevoie de apa.
Ma gandesc daca ar fi bine sa o replantezi, ca sa vezi cum arata radacinile sa le lasi sa se usuce, daca au putrezit nu mai ai ce sa faci. Strange tulpina daca e tare e bine, daca e moale poti sa arunci planta. Asa am patit eu cu prima yucca, era putreda pana sus de la prea multa apa. Al meu arata asa. Acum am separat am pus cate doo intr-un ghiveci.
Daca schimbi ghiveciul ia-l si pe ala mic si pune-l intr-un pahar cu apa sa faca radacini (am si eu unul mic in pahar) in vreo 4-6 saptamani o sa ii dea mustati si atunci il plantezi.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by puf13

salve "gradinareselor"
Am primit ieri 3 pui de bambus cam de 10 cm inaltime cu cate un smoc de frunzulite si fiecare cu "mustati" (radacinute).
Cine mi l-a dat a zis sa-l tin in continuare in apa, alcineva mi-a zis sa-i fac un fel de mocirla cu un pic de pamant si multa apa, iar a 3 persoana mi-a zis sa-i las in apa pana face radacini mai multe iar apoi pot sa-i plantez in ghiveci.
Voi ce parere aveti?
ca deja nu mai stiu ce sa fac cu ei...:(



Salve si tie.
Banuiesc ca tu vorbesti de bambus norocos, care de fapt e o varietate de Dracaena. Mie mi s-a spus sa-l pun in nisip dupa ce face radacini si asa am si facut.
L-am pus in nisip prin mai anul trecut. De atunci mi se pare ca n-a mai crescut deloc (la tulpina ma refer) in schimb are doua smocuri de frunze relativ infloritoare. Nu stiu cand va creste sau daca mai creste...


Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Boghi, faptul ca infloreste e super ok! Ai si o buna iluminare...asa ca nu vad de ce-ti faci griji! Poate reusesti sa-l pozezi inflorit si sa ni-l arati.
Oana...cactus n-am vazut, dar m-ai dat gata cu veverita si musafirii de sub streasina. Si dintre plantute m-a topit Panytail Palm...o s-o caut si eu dar nu chiar acum ca am o gagalice care-mi ataca toate plantele!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puf13 spune:

multumesc frumos pentru raspuns daniella4 asa o sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Daniella eu n-am zis ni'ca de cactus dar banuiesc ca cu mine vorbeai ca pomenisi de ponytail palm si chiriasii nostri:))))
Mie imi plac plantele tropicale ca nu sunt pretentioase la intretinut:)), sa fac agricultura pe afara neah mi-e prea greu da' dadu obsesia in mine acu sa vad daca pot sa cresc o planta din sambure: avocado tree
Sa vad daca o iesi.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Oana,mersi de sfaturi,asa am sa fac.
Zi-mi si mie cum e cu avocado?eu toti samburii i-am aruncat,desi aveam o presimtire ca se poate face ceva cu ei.
Deci pe jumatate sta intr-un pahar cu apa si i-ai intepat sau ce sunt chestiile alea?

Mergi la inceput