Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

multumesc daniela si nadina.sunt inebunita dupa petunii,asa ca voi cauta din acelea curgatoare(ai cumva un link unde le pot admira?).
mai am o intrebare si gata:am o planta superba,cu frunze lucioase,micute si ovale,curgatoare(nu stiu cum se numeste),care ar trebui sa faca niste floricele mici ciclame,ca niste arici(sau cum sa le zic) dar nu infloreste deloc.planta e bine dezvoltata,i-am ciupit si varfurile,dar n-a mers.ce sa-i fac?

...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Padi seminte pt oregano si rozmarin s-ar putea sa gasesti la un Carefour daca ai in zona. Sau la un magazin unde sunt si articole de gradinarit, poate si la Bricostore. Nu le pune in acelasi ghiveci caci dupa parerea mea rozmarinul are nevoie de mult mai putina apa decit oregano.

Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by Ortansa

multumesc daniela si nadina.sunt inebunita dupa petunii,asa ca voi cauta din acelea curgatoare(ai cumva un link unde le pot admira?).
mai am o intrebare si gata:am o planta superba,cu frunze lucioase,micute si ovale,curgatoare(nu stiu cum se numeste),care ar trebui sa faca niste floricele mici ciclame,ca niste arici(sau cum sa le zic) dar nu infloreste deloc.planta e bine dezvoltata,i-am ciupit si varfurile,dar n-a mers.ce sa-i fac?

...if you know what I mean.(proverb american :-D)




Am avut intr-adevar niste petunii superbe asta-vara, dar nu aveam cu ce le fotografia. La vara o sa fotografiez si sper sa fie ca in anii trecuti de frumoase.
Planta de care zici s-ar putea sa fie Cerica, daca-mi trimiti o poza iti spun sigur. Am avut si eu intr-o vreme si nici mie nu mi-a inflorit, in schimb s-a tot lungit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Padi, din pacate nu pot cultiva ninic nici in bucatarie, nici in baie din lipsa de spatiu, respectiv lumina.
Sugestiile ti le-am dat dintr-o carte. Seminte ar trebui sa se gaseasca prin magazinele de profil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Am gasit seminte de rozmarin, busuioc, patrunjel, oregano, chimen si altele la Kaufland!


Daniella, mama lu'
Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Cum au rezistat florile voastre de pe balcoane?
Eu tin in balconul inchis (nu cu termopan) niste cactusi, muscate si crasulla.
Pe ultima am pierdut-o , noroc ca mai am una in casa. Nu-mi place cum arata muscatele, dar oricum n-aveam ce sa fac, anul trecut le-am bagat in casa si au pierit.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Va rog sa ma ajutati!
Am o Yucca cam de un metru,am replantat-o dupa ce am primit-o,la inceput era ok,dar apoi smocurile de frunze au inceput sa se ofileasca,langa era o tulpina mai mica cu vreo 2 smocuri de frunze,s-au ofilit si s-a uscat si tulpina,cea mare a ramas cu un smoc,care parea ca o sa-si revina,dar e din ce in ce mai ofilit,jos langa tulpina a crescut un pui care creste tare frumos si viguros.
Lumina are si de udat am udat-o odata pe saptamana.
Am inteles ca si o data pe saptamana iarna e mult,am udat-o mai rar dar e tot asa,sta pe un balcon luminos,incalzit,inchis cu termopan.
Restul plantelor pe acel balcon merg super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Cactusii tin destul de bine in balconul inchis, nu cu termopan, in crae temperatura sa nu scada sub 10 grade. Depinde si de speciile de cactusi, unii suporta mai bine frigul, altii nu. Eu sunt mare fan cactusi, am cateva specii, si acum am observat ca infloresc in disperare !!! O sa pun si poze, cand o veni barbata-meu cu aparatul ...

Pe unii a trebuit sa-i bag in casa asta iarna, pt ca mi s-a parut ca se stafidisera de tot si se inrosisera, si mi-a fost frica sa nu inghete ...

Paradoxul este ca am de vreo 2 ani unul scofalcit si-ngalbenit, de zici ca abia mai traieste, care nu creste deloc, in schimb infloreste in fiecare an, face 3-4 flori superbe, albe si puternic mirositoare, ca o trompeta ... Unul identic avea soacra-mea, al ei era verde sanatos, crestea, dar nu-nflorea; si mi l-a dat mie, la mine s-a ingalbenit, l-am tinut pe balcon toata iarna, iar acum infloreste !!! Eu nu-nteleg planta asta, ii prieste sau nu la mine?

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Nu stiu ce sa-ti spun, adica faptul ca infloreste e ok...dar de ce sa fie scofalcit si galben? Dupa iarna e oarecum normal pt ca iarna nu se uda si se scofalcesc, dar in primavara isi revin. Eventual cumpara ingrasamant pt cactusi.
Am avut si eu din astia (mi-au inghetat toti iarna asta) e oarecum cilindric, nu?

Poate ar fi bine sa-i schimbi pamantul si nu uita ca la cactusi trebuie sa pui o treime nisip cand faci amestecul in ghiveci...si sa nu uiti de niste cioburi de caramida sau pietricele pe fundul ghiveciului (pt drenaj).

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Da, stiu chestia cu pamantul si nisipul, asa e pus; si nu e chiar galbejit, doar ca verdele nu mai e asa intens, cum cred eu ca ar trebui sa fie la o panta normala (si cum de fapt e la planta mama care "locuieste" la Buzau si face tot timpul flori), e un verde mai galbui ... L-am tratat si cu ingrasamant, dar nu peste iarna, abia de-acum incolo incep sa-i pun ... Il am de vreun an si tot asa e ...

De semanat seamana cu o Echinopsis Subdenudata (daca dai pe google cautare dupa imagine cu denumirea asta, o gasesti sigur), doar ca aia am impresia ca ramane ca un glob rotund, in schimb asta creste lunga si se ingroasa ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput