Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Himmelsduft spune:

Buna seara fetelor!

Am si eu o rugaminte. Am 4 plante primite iar eu nu stiu ce denumiri au plantele. Cind le-am primit erau mici, le-am schimbat in vara pamantul si le-am pus pamant ptr cactusi si vad ca au crescut si 2 dintre ele au dat flori.
Se poate sa ma ajutati? Daca apasati pe calut vedeti albumurile mele, iar album din 2006-1-17 e albumul cu plantele. Multumesc anticipat.


Himmelsduft

calut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Planta 1 = Crasulla Ovata

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Himmelsduft, planta 3 e Guzmania!
a doua e sigur din neamul cactusilor, prima e intr-adevar crasulla, iar ultima am mai vazut-o, dar n-am facut inca cunostinta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Himmelsduft spune:

Sunteti dulce! Multumesc mult, macar habar am acum ce plante am prin casa. Cele cu flori le-am primit din Ro, iar celelalte 2 de aici. Si tot am cautat si pe net, dar nu am gasit.
Poate de restul mai stie cineva.
Va doresc o seara placuta,

Himmelsduft

calut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Himmel, prima e Grasula, aici in De e considerat ca un fel de "pom al bogatiei", daca o ai, ai si bani in casa, noi am primit una la casatorie. vezi sa nu o uzi prea mult iarna ca nu-i place. a doua o am si eu, in jardiniera pe balcon dar am vazut in Italia la cineva, atarna peste balcon ca o perdea, era imensa, minunata! a treia e Guzmania, cam pretentioasa si asta si a patra o simpla Begonia, f. comuna si des intalnita in Ro.
Duminica trecuta am fost la gradi. botanica din Mü, cea veche , a fost minunat, am vazut si expo de fluturi, sotul meu a filmat incontinuu.
pupici la gradinarese
Vio

Tina catelus de catifea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by kisstherain999

Buna fetelor!!!

Imi spuneti si mie va rog ce flori as putea tine in bucatarie? Dar in baie?



kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean




Si pe mine ma intereseaza, va rog !

multumesc






Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Sugestii de plante pt bucatarie:
- plante suspendate: asparagus, vita de camera, iedera, columneea, par de femeie etc.
- se pot cultiva in ghivece verdeturi necesare bucatariei: rozmarin, busuioc, patrunjel, oregano, chimen
- violete usambara, kalanchoe, floare de ceara

Pentru baie,plante care agreaza umezeala si aburii :
-Feriga Par-de-femeie
- feriga de stanci
- diffenbachie
- maranta
- columneea
- corn de iedera
- ficus mare
- orhidee
Depinde fireste si de marimea baii si de iluminarea sa.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

fetelor,am o problema. peste noapte am observat ca o plantuta ca si cea din primul post pe subiect s-a blegit si s-a culcat la pamant. m-am uitat mai aproae la ea, si pe pamantul ghiveciului misuna niste gongute, care seamana cu drosophilla (da' nu stiu daca zboara) dar mai mici.
ce sa fac?mai e recuperabila? sa o mut in alt ghiveci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Sunt destul de multi daunatori. Uneori poti trata o planta, uneori nu. Poti sa-i schimbi pamantul si poate ar fi bine sa intrebi la o florarie ce anti-daunatori ai putea folosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns padi spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Sugestii de plante pt bucatarie:
- plante suspendate: asparagus, vita de camera, iedera, columneea, par de femeie etc.
- se pot cultiva in ghivece verdeturi necesare bucatariei: rozmarin, busuioc, patrunjel, oregano, chimen
- violete usambara, kalanchoe, floare de ceara




Imi poti spune si mie te rog de unde cumpar seminte pentru oregano si rozmarin?
Tu cum le cultivi, in acelasi ghiveci, sau fiecare in ghiveciul ei?

Multumesc mult.


poze

Mergi la inceput