Pentru "gradinaresele" de apartament

Pentru "gradinaresele" de apartament | Autor: daniella4

Link direct la acest mesaj

Am o plantutza pe care am primit-o sub numele de "norocel" sau "pomul vietii". Asa ca nu ii stiu denumirea stiintifica. Arata (adica ar trebui) ca un arbust cu frunze rotunde, carnoase. La persoana care mi-a dat-o arata intr-adevar ca un pomisor, cu o tulpina de 20-25 cm.

La mine s-a prins, a crescut, dar nu face deloc tulpina de pomisor. Aveti si voi aratari d-astea? De ce nu se formeaza tulpina propriu-zisa ?

Daniella

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Poate nu s-a maturizat suficient planta ta! Eu am luat de la cineva un arbore de cauciuc cica, si vreun an a aratat ca o balarie nu ca un arbore, acum am observat ca a inceput sa para si el a pomisor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Un arbore de cauciuc ( micut) am si eu, dar acum este chel...a stat 2-3 zile la 10 grade...si i-su cazut toate frunzele.
Isi revine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Cred ca plantutza ta, din descriere se cheama CRASSULA .
O am si eu de vreo 3 ani si cam dupa 1 an si ceva a devenit pomisor.
Nu are radacini foarte adanci si de aceea ideale sunt vasele nu foarte adanci. Se uda foarte rar,1-2 ori pe luna.
Mai multe despre ea poti citi aici:
http://www.plantesiflori.go.ro/plante-de-apartament-crassula.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Vivat! E Crassula Argentea, multumesc Cristel! Ma mir ca n-am omorat-o pana acum ca eu le cam ud...Anul asta am lasat-o in balcon, inchis, dar nu cu termopan pt ca anul trecut am uitat-o acolo si mi-a rezistat bine-mersi. Sper sa tina si anul asta. Nu m-am lamurit cu tulpina, pt ca planta are aproape 3 ani. Persoana care mi-a dat-o a cumparat-o din florarie de aia avea trunchi, cred ca e un truc al celor care lucreaza in pepiniere!!

Am si un arbore de cauciuc (arbore vorba vine, ca tot sub forma de tufis creste!!) caruia i-a mers fantastic cat timp l-am tinut in apa. Dupa plantare arata ca o buiana (si inca usor ofilita), vorba Carlei2005.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Crassula mea arata asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

adi2003,ti-am vazut florile,sunt superbe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

E superba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Adi 2003, asa arata si a mea, numai ca saraca pe a mea o tot rupe fetele mele, cand ajung la ea in dormitor au asa o placere sa-i rupa din frunzulite![: si sunt asa de furioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Anul trecut in aprilie am cumparat doua ghivece cu muscate curgatoare, albe si rosii. Peste o luna aratau asa.
Banuiesc ca ele sunt importate din Ungaria. Cel putin in Oradea, foarte multe flori se aduc de acolo.
Bineinteles prima inflorire a fost abundenta asta si datorita faptului ca ele ajunsesera in florarii bine dozate.
Eu le-am administrat ingrasamant lichid pentru flori, o data pe luna.
Acum jardinierele sunt pe balconul inchis, nu stiu cat de bine vor trece iarna asta pentru ca o buna parte din frunze s-au ingalbenit.
Oricum la primavara le voi tunde, ca sa se dezvolte frumos dupa. Sper si la anul sa am muscate frumoase, ca daca nu, tot la florarii recurg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Daca tot vorbiti de plante, va intreb si eu daca stiti ceva despre poinsetia...am primit una mare, superba dar ii cad toate frunzele si nu stiu ce sa fac.
Va multumesc.

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput