Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Multumesc, Boghi. Le pun in apa atunci.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

buna dragi gradinarese,

am o problema cu CRACIUNITA mea.acum cand i-am pus apa am vazut ca de pe pamant au sarit niste viermisori albi sau ce or fi in sus,zburda pe pamantul de la floare.am si alte flori in camera dar numai la ea apar ganganiile.ce sa fac,sa-i schimb pamantul?mi-e frica ca daca il schimb moare(anul trecut cam tot pe vremea asta mi-am mutat florile in ghivece mai mari si jumatate din ele le-am terminat)

17




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

Osna uita-te pe pagina precedenta(pag 6) .Tocmai a pus Catalin niste intrebari si raspunsuri pe tema asta.Ai sa vezi acolo mai multe variante

Georgiana-mami de Stefania(2 ani-sic!)

Ia uite si poze:http://photos.yahoo.com/georgianaradut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Salutare!Vad ca va pricepeti,asa ca hop! si eu...

Am luat din Cora 3 bulbi olandezi de begonie,pe care i-a pus in pamant acum 20 zile.Intrebarea e cam in cat timp ar trebui sa apara ceva,ca nu mai am rabdare?Aaaa,si cam cat de des trebuie udat?

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

quote:
Originally posted by Jasmine

Salutare!Vad ca va pricepeti,asa ca hop! si eu...

Am luat din Cora 3 bulbi olandezi de begonie,pe care i-a pus in pamant acum 20 zile.Intrebarea e cam in cat timp ar trebui sa apara ceva,ca nu mai am rabdare?Aaaa,si cam cat de des trebuie udat?

Jasmine si Radu (26.10.2004)



begonie din aceea curgatoare? (ca mi-am luat si eu). la ce adancime i-ai "plantat"? trebuie pusi foarte aproape de suprafata. 20 de zile mi se pare cam mult. scormone un pic, cu grija, pamantul de dedeasupra si vezi ce se intampla cu ei....daca au facut vreun muguras sa nu..eu i-am plantat camd de 3-4 zile si inca astept....

oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

quote:
Originally posted by adi2003

Spune-mi unde tii Cyclamena.
Eu am doua ghivece, unul din decembrie 2005, unul din febr.2006 si le tin pe balconul inchis, udate doar in farfurioara. Atentie dupa 5 minute de la udare nu lasa apa in farfurioara.
N-am avut probleme cu acestea care si acum au flori.
O vecina are cyclamena roz si a tinut-o in camera, la caldura. A ramas fara frunze si cu flori aplecate.


Florile mele



Ghivecelul il tin pe pervazul geamului din dormitor dar nu sub calorifer.Geamul este orientat spre rasarit .
Nu stiam chestia cu apa in farfurioare.
Multzumesc muuult!!!
Dar am inteles ca planta are o perioada de repaus cand ramane fara frunze. Atunci cum si cat o ud ??
Aaaa si mai e ceva...in locul florilor a facut niste "guguloaie" ,cred ca sunt semintele.Le pot baga in pamant???Sau trebuie sa se usuce intai???

Un drum luuung incepe cu ...un pas !!!


copilutz'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by moana

quote:
Originally posted by Jasmine

Salutare!Vad ca va pricepeti,asa ca hop! si eu...

Am luat din Cora 3 bulbi olandezi de begonie,pe care i-a pus in pamant acum 20 zile.Intrebarea e cam in cat timp ar trebui sa apara ceva,ca nu mai am rabdare?Aaaa,si cam cat de des trebuie udat?

Jasmine si Radu (26.10.2004)



begonie din aceea curgatoare? (ca mi-am luat si eu). la ce adancime i-ai "plantat"? trebuie pusi foarte aproape de suprafata. 20 de zile mi se pare cam mult. scormone un pic, cu grija, pamantul de dedeasupra si vezi ce se intampla cu ei....daca au facut vreun muguras sa nu..eu i-am plantat camd de 3-4 zile si inca astept....

oana



Nu e begonie curgatoare,e din aia "normala".Am pus bulbii cam la 3cm adancime in pamant.M-e frica sa nu fi pus prea multa apa si sa fi putrezit.Am udat cam dn 2 in 2 zile.

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUIZAM spune:

Revin cu intrebarea:
Stiti ceva de Stephanotys?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

quote:
Originally posted by LUIZAM

Revin cu intrebarea:
Stiti ceva de Stephanotys?



Uite fisa plantei.

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

quote:
Originally posted by Jasmine

quote:
Originally posted by moana

quote:
Originally posted by Jasmine

Salutare!Vad ca va pricepeti,asa ca hop! si eu...

Am luat din Cora 3 bulbi olandezi de begonie,pe care i-a pus in pamant acum 20 zile.Intrebarea e cam in cat timp ar trebui sa apara ceva,ca nu mai am rabdare?Aaaa,si cam cat de des trebuie udat?

Jasmine si Radu (26.10.2004)



begonie din aceea curgatoare? (ca mi-am luat si eu). la ce adancime i-ai "plantat"? trebuie pusi foarte aproape de suprafata. 20 de zile mi se pare cam mult. scormone un pic, cu grija, pamantul de dedeasupra si vezi ce se intampla cu ei....daca au facut vreun muguras sa nu..eu i-am plantat camd de 3-4 zile si inca astept....

oana



Nu e begonie curgatoare,e din aia "normala".Am pus bulbii cam la 3cm adancime in pamant.M-e frica sa nu fi pus prea multa apa si sa fi putrezit.Am udat cam dn 2 in 2 zile.

Jasmine si Radu (26.10.2004)



nu sunt sigura, dar s-ar putea sa-i fi pus prea adanc. eu i-am pus foarte aproape de suprafata....cred ca mai au jumate de cientimetru daca nu si mai putin pana sus. ai scobit dupa ei sa vezi ce fac? ca eu m-am uitat, cu atentie, si am gasit mugurashul la unul dintre ei...

oana

Mergi la inceput