Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moana spune:

quote:
Originally posted by copilutzu

quote:
Originally posted by adi2003

Spune-mi unde tii Cyclamena.
Eu am doua ghivece, unul din decembrie 2005, unul din febr.2006 si le tin pe balconul inchis, udate doar in farfurioara. Atentie dupa 5 minute de la udare nu lasa apa in farfurioara.
N-am avut probleme cu acestea care si acum au flori.
O vecina are cyclamena roz si a tinut-o in camera, la caldura. A ramas fara frunze si cu flori aplecate.


Florile mele



Ghivecelul il tin pe pervazul geamului din dormitor dar nu sub calorifer.Geamul este orientat spre rasarit .
Nu stiam chestia cu apa in farfurioare.
Multzumesc muuult!!!
Dar am inteles ca planta are o perioada de repaus cand ramane fara frunze. Atunci cum si cat o ud ??
Aaaa si mai e ceva...in locul florilor a facut niste "guguloaie" ,cred ca sunt semintele.Le pot baga in pamant???Sau trebuie sa se usuce intai???

Un drum luuung incepe cu ...un pas !!!


copilutz'



e prea cald acolo unde o tzii...(asta doar daca nu ai 15 grade in dormitor). acestei plante ii place racoarea - de ex. balcoane inchise (dar nu in termopan).

am vrut si eu o floare din asta dar am renuntat tocmai din acest motiv - nicaieri in casa nu am 15-16 grade celsius.

oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

mai am si eu o intrebare va rog:am niste butasi(cred ca asa le spune) de muscate si nu stiu cum sa le plantez.le plantez direct in pamant sau le tin in apa pana le dau mustatile?le am intr-un pahar cu apa de vreo saptamana si nici urma de mustati.sa mai astept?

...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by Ortansa

mai am si eu o intrebare va rog:am niste butasi(cred ca asa le spune) de muscate si nu stiu cum sa le plantez.le plantez direct in pamant sau le tin in apa pana le dau mustatile?le am intr-un pahar cu apa de vreo saptamana si nici urma de mustati.sa mai astept?

...if you know what I mean.(proverb american :-D)




Daca sunt muscate simple mai tine-le in apa.In curand vor da si mustatile si pe urma le pui in ghiveci.
Daca sunt muscate curgatoare le pui direct in pamant.

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by moana

nu sunt sigura, dar s-ar putea sa-i fi pus prea adanc. eu i-am pus foarte aproape de suprafata....cred ca mai au jumate de cientimetru daca nu si mai putin pana sus. ai scobit dupa ei sa vezi ce fac? ca eu m-am uitat, cu atentie, si am gasit mugurashul la unul dintre ei...

oana



Am scobit un pic cu un cutit dar nu se vede nimic.Mai astept,dar cred ca deja i-am pierdut.Offf,si erau asa frumoase florile pe plic....

Tu cat de des i-ai udat?

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina V spune:

Nu stiu ce sa ma fac ca iubi al meu de cate ori ajunge pe langa o florarie sau vreo sera, vine acasa cu cate 2 ghivece de flori. Si asa am colectionat 1 palmier, 1 craciunita, 4 trandafiri japonezi, 1 Yucca, 4 trandafirasi, 3 ficusi, 1 flamingo si inca vreo cateva care nu stiu cum se numesc. Nu stiu ce sa ma fac cu ele, ca toate se ofilesc. Pamantul este foarte umed, chiar daca le ud numai o data pe saptamana. Oare este prea mare umiditatea in casa?


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Oana,
am observat ca si-a revenit ( un pic) .Am udat-o in farfuriaoara cum m-a sfatiut adi2003 si am mutat ghiveciul cat mai departe de calorifer .
Balconul este inchis dar nu asa "bine" .Se mai formeaza curent si mi-e teama sa nu ii faca rau.
Sar'na muuult!!!



Un drum luuung incepe cu ...un pas !!!


copilutz'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Salutare gradinarese si gradinari,

Am si eu o intrebare. Am cumparat seminte de salvie, si zorele si le-am plantat conform instructiunilor de pe ambalaj. Nu a iesit nimic, adica niste firicele verzi, care in 2 saptamani s-au uscat si au murit.

Ati reusit sa obtineti plante prin plantarea semintelor (cele care sunt la noi in carrefour, billa, etc)

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

quote:
Originally posted by Jasmine

quote:
Originally posted by moana

nu sunt sigura, dar s-ar putea sa-i fi pus prea adanc. eu i-am pus foarte aproape de suprafata....cred ca mai au jumate de cientimetru daca nu si mai putin pana sus. ai scobit dupa ei sa vezi ce fac? ca eu m-am uitat, cu atentie, si am gasit mugurashul la unul dintre ei...

oana



Am scobit un pic cu un cutit dar nu se vede nimic.Ma astept,dar cred ca deja i-am pierdut.Offf,si erau asa frumoase florile pe plic....

Tu cat de des i-ai udat?

Jasmine si Radu (26.10.2004)



in fiecare zi caci scria pe plic ca le trebuie multa umezeala. dar sunt puse intr-un pamant care dreneaza f bine.

oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by Kia

Salutare gradinarese si gradinari,

Am si eu o intrebare. Am cumparat seminte de salvie, si zorele si le-am plantat conform instructiunilor de pe ambalaj. Nu a iesit nimic, adica niste firicele verzi, care in 2 saptamani s-au uscat si au murit.

Ati reusit sa obtineti plante prin plantarea semintelor (cele care sunt la noi in carrefour, billa, etc)

Alina



Eu am pus zorele de 5 zile si vad ca au rasarit,sa vedem daca si cresc.Am mai pus (de la Agrosel) lobelia,impatiens,amestec anual pitic :n-a iesit absolut nimic.A pus si flori de piatra,au iesit niste firicele anemice,au stat asa cam o saptamana si acum cred ca se usuca de tot.

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Mie mi-au iesit din seminte muscate zonale de la Agrosel.
Cyclamen se uda in farfurioara pentru a se evita putrezirea bulbului la udarea pe sus.
Dupa terminarea infloririi planta se afla in repaos. Nu stiu cum se procedeaza cu ea in continuare, dar a mea continua sa infloreasca din noiembrie 2005. Sa vedem cat o mai tine.
Poti sa o lasi linistita pe balconul inchis, dar intr-un loc ferit de soare direct. Ii va place.
Mi-am scos muscatele pe balconul inchis, le-am schimbat pamantul, le-am tuns pe cele care crescusera aiurea. Aici ploua...ploua...ploua...si sunt 5 grade. Uff...

Florile mele

Mergi la inceput