Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

quote:
Originally posted by Kia

Salutare gradinarese si gradinari,

Am si eu o intrebare. Am cumparat seminte de salvie, si zorele si le-am plantat conform instructiunilor de pe ambalaj. Nu a iesit nimic, adica niste firicele verzi, care in 2 saptamani s-au uscat si au murit.

Ati reusit sa obtineti plante prin plantarea semintelor (cele care sunt la noi in carrefour, billa, etc)

Alina



Eu am obtinut din seminte rasaduri de petunii,flori de piatra,carciumarese,dalii pitice,malopa,scanteiute.Anul trecut am avut si zorele din seminte,parca ca vad ca si anul acesta vor iesi dar acum nu le mai vreau.

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by adi2003

Mie mi-au iesit din seminte muscate zonale de la Agrosel.
Cyclamen se uda in farfurioara pentru a se evita putrezirea bulbului la udarea pe sus.
Dupa terminarea infloririi planta se afla in repaos. Nu stiu cum se procedeaza cu ea in continuare, dar a mea continua sa infloreasca din noiembrie 2005. Sa vedem cat o mai tine.
Poti sa o lasi linistita pe balconul inchis, dar intr-un loc ferit de soare direct. Ii va place.
Mi-am scos muscatele pe balconul inchis, le-am schimbat pamantul, le-am tuns pe cele care crescusera aiurea. Aici ploua...ploua...ploua...si sunt 5 grade. Uff...

Florile mele



Felicitari, Adi!
Vreau sa te intreb de unde ai luat semintele de muscate? Exista un magazin Agrosel? Stiu ca e o marca de seminte si din cate am citit sunt bune. Dar seminte de muscate caut si tot caut prin toate supermarketurile si florariile si nu le gasesc

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by daniella4

quote:
Originally posted by adi2003

Mie mi-au iesit din seminte muscate zonale de la Agrosel.
Cyclamen se uda in farfurioara pentru a se evita putrezirea bulbului la udarea pe sus.
Dupa terminarea infloririi planta se afla in repaos. Nu stiu cum se procedeaza cu ea in continuare, dar a mea continua sa infloreasca din noiembrie 2005. Sa vedem cat o mai tine.
Poti sa o lasi linistita pe balconul inchis, dar intr-un loc ferit de soare direct. Ii va place.
Mi-am scos muscatele pe balconul inchis, le-am schimbat pamantul, le-am tuns pe cele care crescusera aiurea. Aici ploua...ploua...ploua...si sunt 5 grade. Uff...

Florile mele



Felicitari, Adi!
Vreau sa te intreb de unde ai luat semintele de muscate? Exista un magazin Agrosel? Stiu ca e o marca de seminte si din cate am citit sunt bune. Dar seminte de muscate caut si tot caut prin toate supermarketurile si florariile si nu le gasesc

Daniella, mama lu'Alexis



Seminte de muscate Agrosel am cautat si eu degeaba in ultima luna la Metro,Cora,Carrefour si Bricostore.

Am vazut ieri la o florarie "pui" de muscate in ghivece mici.Aratau bine dar costau 100000,ceea ce mi s-a parut exagerat.

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Semintele de muscate de la Agrosel le-am luat din Metro in februarie. Atunci am gasit o gramada de soiuri de seminte de la aceasta firma si in Selgros+Artima.
Pacat ca sunteti asa departe. Eu am tuns niste muscate zonale si chiar nu aveam ce face cu noii lastari. I-as fi dat cu placere. O parte din ei i-am si aruncat ca nu aveam ce face cu atatia lastari.
Semintele de muscate le-am luat de test, sa vad daca imi germineaza si cat de repede cresc.
Dar daca vreti muscate inflorite anul asta, trebuie sa apelati la lastari de muscate, fiindca din seminte nu cred ca vor iesii plante cu flori anul acesta.
Mie tare mult imi plac muscatele englezesti sau cele zonale in 2 nuante. Am avut una anul trecut dar am pierdut-o.

Am pozat muscatele la 3 saptamani dupa germinare. Sunt destul de firave, dar vad ca frunzulitele au inceput sa capete aspectul normal, de muscata:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Si mie mi-au iesit din seminte (dar nu mai stiu marca) - lobelia, carciumarese, caltunasi, ochiul boului, brumarele ... Parca Agrisol (dar s-ar putea sa fie Agrosel ...), oricum, din Metro luate. Nu prea am respectat instructiunile de pe plic, pt ca mi-e lene sa pun rasaduri ... asa ca am pus semintele, mai rarute, si dupa ce au crescut le-am mai rarit. Si le-am udat in fiecare zi, cum vedeam pamantul mai uscat, cum le udam.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

quote:
Originally posted by adi2003

Semintele de muscate de la Agrosel le-am luat din Metro in februarie. Atunci am gasit o gramada de soiuri de seminte de la aceasta firma si in Selgros+Artima.
Pacat ca sunteti asa departe. Eu am tuns niste muscate zonale si chiar nu aveam ce face cu noii lastari. I-as fi dat cu placere. O parte din ei i-am si aruncat ca nu aveam ce face cu atatia lastari.
Semintele de muscate le-am luat de test, sa vad daca imi germineaza si cat de repede cresc.
Dar daca vreti muscate inflorite anul asta, trebuie sa apelati la lastari de muscate, fiindca din seminte nu cred ca vor iesii plante cu flori anul acesta.
Mie tare mult imi plac muscatele englezesti sau cele zonale in 2 nuante. Am avut una anul trecut dar am pierdut-o.

Am pozat muscatele la 3 saptamani dupa germinare. Sunt destul de firave, dar vad ca frunzulitele au inceput sa capete aspectul normal, de muscata:





Mersic de poza.
Am si eu muscata englezeasca.Am mai identificat una!
Insa mie nu mi-a inflorit niciodata.Chiar are radacina lemnoasa.Sa o intineresc?Ce alte conditii trebuie sa-i mai asigur?

Zambeste!Maine poate fi mai rau.

Georgiana-mami de Stefania(2,2 ani)

Avem siPOZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Uite cum arata acum muscata englezeasca, dupa o iarna in care am tinut-o pe un balcon inchis.
Am tuns-o putin iar la baza vad cum apar frunze noi.
Ingrijiri speciale nu a avut nevoie, acu o saptamana i-am schimbat pamantul cu unul special pentru muscate si in curand ii voi administra ingrasamant lichid, sa-i stimulez inflorirea. Deja are cativa boboci.
Primavara, muscatele se tund si se indeparteaza frunzele uscate de peste iarna. Apoi incet-incet isi vor revenii dupa perioada de repaos.

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Tare-s frumusele muscatele tale..si nu numai!!!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Un amanunt foarte important. Muscatele au nevoie de lumina. Daca ai un balcon orientat spre Nord, nu prea sunt sanse sa infloreasca.
Muscatele le-am asezat pe un balcon orientat spre Sud si pe unul orientat spre Vest. Le-a mers foarte bine.
Cand sunt calduri mari se uda mai des, de preferabil dimineata devreme.

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Retrag ce am spus despre seminte.Au rasarit lobelia si impatiens.Acum problema e ca eu le-am pus foarte dese si nu prea vad cum fac sa le raresc dupa ce mai cresc un pic.Mi se par asa de firave si subtirele incat nu stiu cum as putea sa le raresc fara sa le rup.

Acum cu bulbii aia de begonie...ca n-am liniste din cauza lor :pe ambalaj scria in engleza,franceza si germana ca trebuie plantati la 5cm adancime si in romana ca trebuie plantati superficial.Asa ca eu am facut o medie si i-am pus cam la 3cm.Da' ar mai fi ceva (va rog sa nu radeti de mine,da?):bulbii aveau o scobitura care dupa mintea mea trebuia sa vina in sus.Te pomenesti ca trebuiau pusi cu scobitura aia in jos?








Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput