Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

quote:
Originally posted by adi2003

Un amanunt foarte important. Muscatele au nevoie de lumina. Daca ai un balcon orientat spre Nord, nu prea sunt sanse sa infloreasca.
Muscatele le-am asezat pe un balcon orientat spre Sud si pe unul orientat spre Vest. Le-a mers foarte bine.
Cand sunt calduri mari se uda mai des, de preferabil dimineata devreme.

Florile mele



Da. Am si eu.Nu mi-a inflorit insa niciodata.Desi are lumina destula.Am balcon orientat spre sud.Are tulpina lemnoasa si nu-i mai dau frumze.A crescut doar in sus f. mult.
Cred ca o sa pun lastari in alte ghivece.Ce ingasamant pui la flori?

Zambeste!Maine poate fi mai rau.

Georgiana-mami de Stefania(2,2 ani)

Avem siPOZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Folosesc Vitaflora - solutie nutritiva pentru plante decorative prin flori.
Muscatele trebuie tunse toamna sau primavara. Daca tulpina e prea batrana, lemnificata si netaiata (inalta), atunci nu-ti da puiuti laterali care sa faca flori.
Toate muscatele mele au tulpina verde, doar la muscatele curgatoare, la baza, tulpina e lemnoasa, dar taiata, din care vor iesi noi lastari.

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

quote:
Originally posted by Jasmine

Retrag ce am spus despre seminte.Au rasarit lobelia si impatiens.Acum problema e ca eu le-am pus foarte dese si nu prea vad cum fac sa le raresc dupa ce mai cresc un pic.Mi se par asa de firave si subtirele incat nu stiu cum as putea sa le raresc fara sa le rup.

Acum cu bulbii aia de begonie...ca n-am liniste din cauza lor :pe ambalaj scria in engleza,franceza si germana ca trebuie plantati la 5cm adancime si in romana ca trebuie plantati superficial.Asa ca eu am facut o medie si i-am pus cam la 3cm.Da' ar mai fi ceva (va rog sa nu radeti de mine,da?):bulbii aveau o scobitura care dupa mintea mea trebuia sa vina in sus.Te pomenesti ca trebuiau pusi cu scobitura aia in jos?







Jasmine si Radu (26.10.2004)




Si eu i-am pus tot cu scobitura in sus. Si pana acum (a trecut cam o saptamana) au iesit frunzulitze doar la unul (am pus 3). Al doilea a inceput sa dea niste coltzisori (ca la cartof) iar la al treilea nici o miscare....Am mai intreba si eu cum se pun si cica nu prea conteza....Parerea mea este ca ai putea incerca sa-i dezgropi (dar cu mare grija ca sa nu rupi eventualii coltzisori d-abia crescutzi) si sa-i aduci mai spre suprafatza. Eu umblu la ei cam o data la doua zile (dau pamantul usor la o parte cu degetul) caci nu mai am rabdare. Si inca ceva.....inca tzin ghivecele in casa pe perioada noptzii, caci mi se pare prea frig afara.

oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Daca ai foarte multe rasaduri de lobelia si impatiens, le raresti treptat; le rupi, asta e, intii cind sunt mai mic, ca sa le faci loc celorlate, pe urma cind sunt mai mari. Sa stii ca lobelia se simte bine la inghesuiala si rasadurile sunt foarte micute ... pai si semintele sunt mai mici ca boabele de mac ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

quote:
Originally posted by adi2003

Folosesc Vitaflora - solutie nutritiva pentru plante decorative prin flori.
Muscatele trebuie tunse toamna sau primavara. Daca tulpina e prea batrana, lemnificata si netaiata (inalta), atunci nu-ti da puiuti laterali care sa faca flori.
Toate muscatele mele au tulpina verde, doar la muscatele curgatoare, la baza, tulpina e lemnoasa, dar taiata, din care vor iesi noi lastari.

Florile mele



multumesc pt raspuns.
concluzia e ca trebuie sa renunt la ea.Sa pun in alte ghivece lastari de la ea.


Zambeste!Maine poate fi mai rau.

Georgiana-mami de Stefania(2,2 ani)

Avem si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

buna

a dat pasiunea in mine cu violetele. asa ca m-am apucat de cpolectionat diverse culori. daca avetzi vreau si eu frunze sau pui. sa va zic ce am:
- roz dublu si simplu
- violet dublu si simplu
- mov cu alb dublu
- mov cu pete albe
- mov cu margini cretze

si niste frunze puse la inradacinat despre care nu mai stiu ce si cum.

asa ca daca avetzi si altceva, pliz, pliz, pliz. facem schimb sau ...si alte variante

multumesc. oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by moana

quote:
Originally posted by Jasmine

Retrag ce am spus despre seminte.Au rasarit lobelia si impatiens.Acum problema e ca eu le-am pus foarte dese si nu prea vad cum fac sa le raresc dupa ce mai cresc un pic.Mi se par asa de firave si subtirele incat nu stiu cum as putea sa le raresc fara sa le rup.

Acum cu bulbii aia de begonie...ca n-am liniste din cauza lor :pe ambalaj scria in engleza,franceza si germana ca trebuie plantati la 5cm adancime si in romana ca trebuie plantati superficial.Asa ca eu am facut o medie si i-am pus cam la 3cm.Da' ar mai fi ceva (va rog sa nu radeti de mine,da?):bulbii aveau o scobitura care dupa mintea mea trebuia sa vina in sus.Te pomenesti ca trebuiau pusi cu scobitura aia in jos?







Jasmine si Radu (26.10.2004)




Si eu i-am pus tot cu scobitura in sus. Si pana acum (a trecut cam o saptamana) au iesit frunzulitze doar la unul (am pus 3). Al doilea a inceput sa dea niste coltzisori (ca la cartof) iar la al treilea nici o miscare....Am mai intreba si eu cum se pun si cica nu prea conteza....Parerea mea este ca ai putea incerca sa-i dezgropi (dar cu mare grija ca sa nu rupi eventualii coltzisori d-abia crescutzi) si sa-i aduci mai spre suprafatza. Eu umblu la ei cam o data la doua zile (dau pamantul usor la o parte cu degetul) caci nu mai am rabdare. Si inca ceva.....inca tzin ghivecele in casa pe perioada noptzii, caci mi se pare prea frig afara.

oana



Deocamdata si eu le tin noaptea in casa ca vad ca nu se mai incalzeste vremea asta.Am zgandarit cu cutitul si am dat peste unul din bulbi : are un mugure cam ca un cartof incoltit.Asta inseamna ca nu e mort de tot,dar de ce merge asa de greu?

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by bogdanai

Daca ai foarte multe rasaduri de lobelia si impatiens, le raresti treptat; le rupi, asta e, intii cind sunt mai mic, ca sa le faci loc celorlate, pe urma cind sunt mai mari. Sa stii ca lobelia se simte bine la inghesuiala si rasadurile sunt foarte micute ... pai si semintele sunt mai mici ca boabele de mac ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai



O sa le rup,ce sa fac!Sa-mi fie invatatura de minte,la anul pun mai putine.Acum am pus un plic intreg de seminte de lobelia intr-un ghiveci cu diametrul de 20cm.Sunt muuuulte firicele firave.

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Ai pus foarte multe !!! Eu am pus anul trecut 1/2 de plic intr-o jardiniera de 50 cm lungime, si anul asta am pus cealalta jumatate de plic, si tot am rarit din ele de m-am plictisit ...

La un moment dat am crezut ca n-o sa iasa nimic din ele, pt ca erau niste fire subtirele si mici, asa ca le-am lasat in pace, asa mai dese cum ramasesera. Si pina la urma au crescut si au inflorit, aveau un aspect mai salbaticut, nu chiar asa ordonate cum erau celelalte flori pe care le rarisem ca la carte, dar erau frumoase, formau un covor violet - albastrui foarte decorativ.

Asa ca ai rabdare, dar mai rareste din ele, totusi.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

[quote]Originally posted by adi2003

Cyclamen se uda in farfurioara pentru a se evita putrezirea bulbului la udarea pe sus.
Dupa terminarea infloririi planta se afla in repaos. Nu stiu cum se procedeaza cu ea in continuare[/code]

http://forum.egradini.ro/viewtopic.php?t=874&highlight=cyclamen

si anume cautati postarea lui "angela draganoiul!"

si acum o curiozitate? de ce v-ati "divortat" de "despre gradinarit!"? caci nu mi se pare ca fetele de acolo scriu in exclusivitate de plante de gradina...ci e ceva mixt: "gradina-apartament-terasa-balcon----de toate si pt. toti ....imp. sa fie flori!"

peca si niko(23 iulie '05)
_

Mergi la inceput