Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moana spune:

quote:
Originally posted by Jasmine

quote:
Originally posted by moana

quote:
Originally posted by Jasmine

Retrag ce am spus despre seminte.Au rasarit lobelia si impatiens.Acum problema e ca eu le-am pus foarte dese si nu prea vad cum fac sa le raresc dupa ce mai cresc un pic.Mi se par asa de firave si subtirele incat nu stiu cum as putea sa le raresc fara sa le rup.

Acum cu bulbii aia de begonie...ca n-am liniste din cauza lor :pe ambalaj scria in engleza,franceza si germana ca trebuie plantati la 5cm adancime si in romana ca trebuie plantati superficial.Asa ca eu am facut o medie si i-am pus cam la 3cm.Da' ar mai fi ceva (va rog sa nu radeti de mine,da?):bulbii aveau o scobitura care dupa mintea mea trebuia sa vina in sus.Te pomenesti ca trebuiau pusi cu scobitura aia in jos?







Jasmine si Radu (26.10.2004)




Si eu i-am pus tot cu scobitura in sus. Si pana acum (a trecut cam o saptamana) au iesit frunzulitze doar la unul (am pus 3). Al doilea a inceput sa dea niste coltzisori (ca la cartof) iar la al treilea nici o miscare....Am mai intreba si eu cum se pun si cica nu prea conteza....Parerea mea este ca ai putea incerca sa-i dezgropi (dar cu mare grija ca sa nu rupi eventualii coltzisori d-abia crescutzi) si sa-i aduci mai spre suprafatza. Eu umblu la ei cam o data la doua zile (dau pamantul usor la o parte cu degetul) caci nu mai am rabdare. Si inca ceva.....inca tzin ghivecele in casa pe perioada noptzii, caci mi se pare prea frig afara.

oana



Deocamdata si eu le tin noaptea in casa ca vad ca nu se mai incalzeste vremea asta.Am zgandarit cu cutitul si am dat peste unul din bulbi : are un mugure cam ca un cartof incoltit.Asta inseamna ca nu e mort de tot,dar de ce merge asa de greu?

Jasmine si Radu (26.10.2004)




nu stiu. poate pentru ca i-ai "ingropat" prea tare...daca are coltzisor e pe drumul cel bun...mie mi-au rasarit doi din trei. trebuie sa mai scobesc putzin la al treilea sa vad ce mai face...i-ai "catzarat" putzin mai sus? sau i-ai lasat la aceeasi adancime?

oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by moana


nu stiu. poate pentru ca i-ai "ingropat" prea tare...daca are coltzisor e pe drumul cel bun...mie mi-au rasarit doi din trei. trebuie sa mai scobesc putzin la al treilea sa vad ce mai face...i-ai "catzarat" putzin mai sus? sau i-ai lasat la aceeasi adancime?

oana



I-am catzarat.Toti 3 aveau muguri.Desteapta cum sunt am reusit sa rup unul din muguri la bulbul care avea 2.

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

@jasmine:

ia citeste articolul asta despre begonie...sigur o sa te lamuresti il consider f. educativ:

http://www.egradini.ro/plante/begonia/begonia.htm

peca si niko(23 iulie '05)
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Buna!
As avea nevoie de sfaturi privind ingrijirea asparagusului. Cata apa ii tb? TB stropita cu apa? Cand tb replantata? etc.

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Mersi fetele!Am citit ce mi-a zis Peca,am urcat mai la suprafata bulbii de begonie si am plecat de acasa de Pasti 5 zile.Ei...si cand m-am intors...ce sa vezi?Toti 3 bulbii au scos capul la lumina si au dat frunzulite.E clar ca sunt pe drumul cel bun.Toti au cate 2 muguri iesiti la lumina si unul din bulbi are deja 3-4 frunzulite maricele.Uraaa!

Intre timp am mai umplut o jardiniera cu rasaduri de panselute (cumparate de la piata) si am mai pus si 4 ghivece cu petunii (tot rasaduri,tot de la piata).

Si au iesit si zorelele pitice,le-am rarit si le-am pus intr-o jardiniera de 50cm.Ce pacat ca n-am mai mult loc pe balcon,acum ca m-a apucat pasiunea asta cu florile!

Acum sa va mai bombardez cu o intrebare : am luat tot de la piata o muscata englezeasca mica ,frumoasa foc.Cand am mutat-o din ghiveciul ala mic intr-unul mai mare,am vazut ca nu avea radacini.Adica parea ca dintr-o muscata mare a fost taiat un butas si a fosat infipt pur si simplu in ghiveciul mic.Ea arata super cand am luat-o,era vioaie,avea 6-7 flori superbe,n-am banuit ca e fara radacini.Am mutat-o si dupa aproximativ o saptamana au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele,incepand de jos.Ce nu pricep eu : frunzele se tot ingalbenesc dar continua sa apara flori noi.Nu stiu ce sa fac.Sa o las asa sa vad ce se mai intampla?Mi-e teama ca o pierd de tot.Sau sa tai butasii care inca mai au frunze verzi si sa-i pun la inradacinat in apa (sau direct in pamant)?




Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Servus eu va bat la cap. Am postat si la gradinarit, dar nu s-o indurat lumea de mine.

Am constatat ca arbustul enervant din gradina este un soc....Mmmm. Si vreau si eu sa-mi pun la prins un pui de soc, ca atunci cand imi iau casa mea sa-l am...Please sunt innebunita dupa socata, dar nu stiu cum sa procedez ca sa ajung la faza aceea.

Helpppp!



Andreea Abushsor Aburit

Lately, I'm always late, completely disorganized, and usually a mess! A penny for my thoughts. A dime for my ideas.
Here's penny for your thoughts too, a nickel for your kiss, a dime if you tell me that you truly love me and my kids too.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

Moana, eu am colectie de violete, e o pasiune mai veche a mea.albe nu ai, sau seminte de albe?
Vio

Tina catelus de catifea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Si pe mine ma deruteaza faptul ca sunt 2 subiecte cu gradinareala,ca nu stiu la care sa scriu.

Am pozat begoniile

si lobeliile

Bogdanai,ce parere ai?Lobeliile mai trebuie rarite sau pot sa le las asa?

Va povesteam de muscata englezeasca la care se ingalbenesc frunzele.Am pozat-o si pe ea :muscata englezeasca

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Mai lasa putin lobeliile, sa se mai inzdraveneasca rasadurile. Dupa ce vezi care sunt mai zdravene, le lasi pe-alea si mai scoti din celelalte.

Eu anul trecut am rarit pana m-am plictisit, dupa care am zis ca nu mai iese nimic si le-am lasat asa ... si au crescut destul de dese si pline de flori, asa ca nu le rari prea tare.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geba2001 spune:

Eu am semanat pe 1 mai un amestec de seminte pt flori de jardiniera si deja au rasarit de ieri cateva.
Abia astept sa creasca si sper sa se faca asa frumoase si colorate cum erau si pe plic...
Si inca ceva: de ceva vreme ud toate florile - si cele cu flori si cele fara - numai in farfuriute si vad ca le merge foarte bine (sa nu vorbesc intr-un ceas rau...) si nu mai spun ca nu se mai albeste pamantul la suprafata, lucru care nu imi placea nicicum...
Pupici la toti gradinarii si gradinaresele de apartament sau de gradina (ferice de cine are si cine nu are sa nu inceteze sa viseze) si sa avem un week-end placut, alaturi de florile noastre dragi care ne fac viata atat de frumoasa...

Mergi la inceput