Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:


Salut gradinaresele de pe forum!
Am si eu o intrebare: am primit acum 2 ani un anthurium inflorit, dar care nu a mai inflorit de atunci. L-am mutat la soare, la umbra (in decursul timpului), i-am pus ingasaminte pt. plante cu flori, dar nici un rezultat. Altfel, e viguros, sanatos, doar ca nu face flori. Cele care veti o astfel de planta, ce ma sfatuiti?
Multumesc.

Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

am gasit un articol interesant despre umiditatea aerului in camere.
va dau si voua linkul:
http://ingrijireaplantelor.gradinamea.ro/Cateva_procedee_simple_si_eficace_pentru_asigurarea_umiditatii_atmosferice_2655_543_1.html



Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

quote:
Originally posted by anyella

dracaenei nu ii plac mutarile,adora lumina indirecta(fereastra vestica de preferinta) si i se ingalbenesc frunzele si cad la extreme(udare prea multa sau lipsa)...in rest nu e o planta pretentioasa,suporta apa cu calcar dar ii trebuie o temperatura constanta(18-22 grd) si umiditate(pulverizare zilnica in perioada de vegetatie)





of,am si eu o dracaena de aproape 1 an si de citeva saptamini au inceput sa se usuce virfurile frnzelor...sunt tare necajita.nu stiu ce s-a intimplat,nu am mutat-o din loc, temperatura e constanta -planta e in camera fetitei mele.ce as putea face sa-si revina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

speed nu vreau sa te dezamagesc, dar la mine asa s-a intamplat cu dracena cand a murit, s-a tot uscat , uscat , uscat cate-o frunza pana nu a mai avt nici macar una
incearca sa ii schimbi pamanatul ? poate are ceva ganganii in pamant, sau pe ea, ceva boala, musculite ? nu stiu ce sa-ti spun mai mult .

ANDANII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

am sa incerc sa-i schimb pamintul.n-am observat musculite sau alte ginganii da am sa incerc...merci de raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Pulverizeaz-o cu apa pe frunze. Dracaena e o una dintre cele mai puternice plante de apartament, eu zic ca o sa-si revina, e doar ametita de la caldura usacata din casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by daniella4

Pulverizeaz-o cu apa pe frunze. Dracaena e o una dintre cele mai puternice plante de apartament, eu zic ca o sa-si revina, e doar ametita de la caldura usacata din casa.

Daniella si Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"



Intr-adevar e foarte rezistenta. Mi-a dat cineva din strainatate un puiut si l-am pus cu "coada" intr-o epruveta cu apa si bine "ambalata" am pus-o intr-o valiza, crezind ca n-o sa pateasca nimic in citeva ore. Dar, la aeroport mi-au ratacit valiza si am asteptat vreo citeva zile sa mi-o recuperez. Desigur, epruveta se sparsese si plantutza era flescaita rau, deshidratata si sufocata. Nu stiu de ce dar n-am vrut sa o arunc si am pus-o intr-un pahar cu apa. Din ce in ce mai bleaga arata si i se uscasera aproape toate frunzulitele. Pe urma m-am hotarit sa-i tai tot ce e uscat asa ca la final arata ca un batz cu doua frunze mici si cam scofilcite in virf.
Surpriza: in doua saptamini, i-au aparut niste mustati in coada si pe urma in relativ scurt timp i s-au facut niste radacini de toata frumusetea. Acum am plantat-o in ghiveci si arata splendid. Pentru ca nu are frunze la baza ( alea uscate de le-am taiat) pe o portiune de aproape 40 de cm, i se vede o tulpina ca de palmier.
Am cumparat o solutie de la market, pentru pus in apa de stropit dar am uitat cum se numeste (e speciala anti-ingalbenire), o sa scriu miine sa va spun. Si, mai nou, i-am adus si doi prieteni : doi simburi de pomelo care s-au transformat rapid in doua umbrele cu cite 4 frunze. Din cite am inteles, planta care face fructul pomelo e foarte decorativa si creste repede. Fructele se fac o data la 4 ani insa nu ma astept eu sa rodeasca la mine acasa.
Urmeaza: avocado si ananas ( pentru avocado se pune pur si simplu simburele intr-un ghiveci cu pamint si pentru ananas partea de deasupra a fructului, cu tot cu frunze). Va zic eu ce-am reusit...

http://www.youtube.com/watch?v=hWzrrwYMQ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

am s-o pulverizez si cu apa pe frunze,nu renunt la ea inca! am luat si niste ingrasaminte speciale-la recomandarea unor prieteni- si sper sa-si revina ca mi-e tare draga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoca spune:

stiti cumva ce flori de ghiveci rezista fara prea multa lumina? garsoniera noastra e foarte prost luminata si pana acum n-a rezistat nici o planta :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Daca se brunifica virfurile frunzelor la dracaena intradevar e vorba de lipsa de umiditate(deci pulverizare),daca ii cad frunzele bazale inainte ca planta sa aiba cca 2 ani ar putea fi vorba de un daunator (eu nu reusesc sa scap de paduchii care se manifesta prin picaturi lipicioase in virful plantei,in perioada de stagnare nu apare nimic dar cind incepe sa vegeteze si ea...ca acum,apar si apar cu toate tratamentele mele)oricum sint multumita ca ii tin sub control zic eu,planta arata bine pt cei trei ani jumate de viata pe care ii are,e destul de bogata in frunzis desi dupa doi ani e normal sa isi piarda funzele bazale iar cu timpul ramine doar cu "motzul"
Acum sint ft suparata pt minunea mea de croton infestata cu paduchi rosii tot din cauza lipsei de umiditate(merci Mari pt link)si care a inceput sa isi piarda frunzele rau...am inceput sa il tratez de ieri dar trebuie minim 3 tratamente,sper sa isi revina pt ca e matur si sper sa nu mi-l distruga invazia

aniela

Mergi la inceput