Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Am spus ca revin cu denumirea substantei pe care o diluez in apa de stropit: VITAFLORA 2- solutie nutritiva pentru plante decorative cu frunze (produs non-toxic).

citez de pe eticheta : "Solutie nutritiva ideala ptr. toate plantele interioare decorative prin frunze. Datorita continutului, plantele cresc cu forta si frunzele sanatoase decoreaza si mai mult..."



http://www.youtube.com/watch?v=hWzrrwYMQ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Mai bun decat Vitaflora, e Substral-ul un ingrasamant lichid pt plante.
Se dilueaza un capacel la 2 l apa si se obtine o solutie.
Primul pas e udarea plantei cu apa simpla(sa nu fie cumva pamantul uscat)
Apoi udarea cu solutia obtinuta, maxim 1 data pe saptamana.

Atentie, daca se va uda direct cu solutia obtinuta, se vor arde radacinile planteI!!! De aceea am specificat sa udati pamantul in prealabil.
Substralul e mai concentrat decat Vitaflora, de aceea e mai eficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

am si un leandru puiutz caruia ii pun apa la 2 zile, cateodata zilnic, iar sambata ii administrez solutie vitaflora pt.plante cu flori.
problema este ca au inceput sa-i pice frunzele. el este verde si vad ca ii apar frunzulite noi, dar nu stiu de ce ii pica frunzele mai vechi.



Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Nemary Sa-i pui apa leandrului numai daca se usuca pamntul la suprafata.
Daca sunt frunze de anul trecut este normal sa-i mai cada din ele.
De aceea este bine sa il si tunzi primavara pentru ca se degarniseste la baza.

Teodoca - cred ca un spathiphilium s-ar simti bine iar pus la fereastra si udat cu ingrasamant ar si inflori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

am cumparat o crizantema in ghiveci pe care sper sao tin inflorita toata iarna. Doar ca nu prea stiu cum e cu udatul, pe net nu am gasit prea multe info. Pe hartia in care a fost inpachetata scrie sa nu se ude prea des iar pe un site de ingrijire a florilor spune sa se ude destul de des. eu acum nu stiu ce sa fac.
poate mai are cineva acasa acasta floare si ma poate ajuta.



Mari 25+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria72 spune:

mie i-mi place foarte tare "Floarea de hartie" sau Bougainvillea, ai am avut norocul sa gasesc in vara acestui an, insa nu prea stiu ce sa-i fac pe perioada de iarna.

nemary si eu am avut o crizantema in ghiveci si in 2 saptamani i s-au ofilit toate florile, insa ea este inca verde. Nu stiu daca va ramane asa sau trebiue taiata si daca mai da la primavara

Aspiranta la titlul de mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

buna fetelor,ma grabesc la serviciu sunt sigura ca informatia pe care o caut o fi pe undeva dar din cauza timpului nu am cum sa caut acum.ma ajuta cineva ?am pus in primavara trandafiri si cred ca acum toamna trebuiesc taiati ca au cam luat-o razna ,si nu stiu cum sa fac taierea .ma ajutati?trebuie sa tin cont de ceva la taierea lor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

deoarece s-a ajuns deja la pag.23 am deschis un alt subiect

(aici)


ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

Mergi la inceput