Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Am o feriga f mare ,o tin in dormitor pe dulap,am auzit totusi ca nu ar fi bine de tinut unde se doarme din cauza sporilor de pe spatele frunzelor.Stiti ceva de asta??

Dana si piticii mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Fetelor, am si eu cateva flori, din pacate le e destul de greu acum pentru ca suntem in renovari si e mult praf. Am pierdut o iresine care mi-era tare draga. Stiti cumva unde as putea sa gasesc alta?

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetelor!

Intru si eu la voi cu o intrebare, daca a mai intrebat cineva imi cer scuze dar eu am un bebe de 3 luni jumate care imi ocupa tot timpul si citesc pe dc cam in diagonala , puteti sa imi recomandati si mie ceva plante de apartament care nu necesita prea multa grija ca na nu este timp prea mult si care sa fie safe si pt fata si care sa nu fie tare sensibile?
Va multumesc anticipat pt raspunsuri. Tin sa precizez ca eu nu prea le am in ale plantelor dar as vrea sa incep sa invat cate ceva, pt ca am crescut la casa cu gradina si iubesc plantele, dar acasa se ocupa bunica de ele si eu nu prea m-am bagat in domeniul asta.

---------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by lunna27

Am o feriga f mare ,o tin in dormitor pe dulap,am auzit totusi ca nu ar fi bine de tinut unde se doarme din cauza sporilor de pe spatele frunzelor.Stiti ceva de asta??

Dana si piticii mici



Nu am feriga, dar eu am auzit ca elibereaza ioni negativi, adica e ok s-o tii in casa, practic purifica aerul.
De spori nu stiu ce sa-ti spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Am si eu o intrebare pt fetele care se pricep la ficusi. Anul trecut in aug am luat de la cineva un pui de ficus normal. L-am pus in apa sa faca radacini, a facut si prin toamna l-am plantat. Toata iarna trecuta a stat in casa si nu a crescut deloc, chiar ma gandeam o data caa murit si am sapat sa vad daca mai are radacina si era bine. Deci, nu a miscat deloc pana in primavara cand l-am scos pe balcon. Acolo i-a mers forte bine, a facut cateva frunze si un nou lastar insa problema vine acum ca l-am bagat iar in casa. Au incept sa-i cada funzele una cate una si ieri a pierdu-o pe ultima. Ce sa fac? Credeti ca mai are sanse sa isi revina?
Mai am si alte plante in casa si le merge bine, chiar am si un ficsu mare dar pe el l-am primit deja crescut.
Ce sa fac?
Marci

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Fetelor nu vreti sa facem schimburi de flori ? Eu am muscate multe rosii care sunt pitice cu floarea batuta, roz ,kalanchoe rosii,si niste plante care fac niste clopotei lungi rosii,nu-mi amintesc denumirea acum ,ficus benjamin .La toate aceste flori se desprind segmente care au varf de crestere -mugur.Am citit ca aceasta parte se infasoara intr-o bucata de vata care se acopera cu un plastic ,se mai pun ceva ziare mototolite intr-o cutiuta ca sa poata fi trimise prin posta.Eu imi doresc niste frunze de gloxinie ,acestea ca si violetele africane se inmultesc prin orice frunza .Sau puse la inradacinat in pahar cu apa ,sau puse direct in pamant .Referitor la poinsetia steaua craciunului ,am citit ca din octombrie trebuie sa aiba 10 ore pe zi acoperita cu un sac inchis la culoare .Eu am avut acum cativa ani ,inmultisem din 2 ,n-am stiut la vremea aceea procedeul ,dar o colega careia ii dadusem a lasat-o in frig pe balcon si i s-au inrosit bracteele ,eu m-am enervat si le-am zvarlit.Anul asta am cumparat iar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puf13 spune:

ma ajuta si pe mine cineva?
am niste frunze de violeta de parma cu mustati si cu alte frunzulite noi intr-un pahar cu apa.
nu stiu cum sa fac sa le pun in pamant ca frunzele noi sunt prea mici si le astup cu pamant daca fac transferul, acum le-am pus intr-o tavita cu un strat subtire de pamant si mai multa apa, dar imi e frica ca nu le e bine.
va rog mult dati-mi un sfat ca nu vreau sa le pierd.
multumesc

votati si soldateii mei:
http://85.9.7.2/recruteaza.php?utilizator=2b275f1c00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

puf draga , eu frunzele de violete le pun direct in pahare micute de plastic transparent cu pamant , le ud in farfurie sa fie in permanenta umed si in cateva saptamani ies puiutii.
Nu am pus niciodata in apa violete ... eventual incearca si pune in pamant chiar daca acoperi , vor iesi de sub pamant frunzulitele.
Eu asa am facut cu o frunza de gloxinie , ap pus-o in apa , ea a facut si puiutul acolo in apa, am bagat in pamant cu totul si dupa o luna, chiar doua a iesit de sub pamant puiutul. Dureaza mult dar satisfactia e mare.

ANDANII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrath spune:

quote:
Originally posted by danyelana

Am si eu o intrebare pt fetele care se pricep la ficusi. Anul trecut in aug am luat de la cineva un pui de ficus normal. L-am pus in apa sa faca radacini, a facut si prin toamna l-am plantat. Toata iarna trecuta a stat in casa si nu a crescut deloc, chiar ma gandeam o data caa murit si am sapat sa vad daca mai are radacina si era bine. Deci, nu a miscat deloc pana in primavara cand l-am scos pe balcon. Acolo i-a mers forte bine, a facut cateva frunze si un nou lastar insa problema vine acum ca l-am bagat iar in casa. Au incept sa-i cada funzele una cate una si ieri a pierdu-o pe ultima. Ce sa fac? Credeti ca mai are sanse sa isi revina?
Mai am si alte plante in casa si le merge bine, chiar am si un ficsu mare dar pe el l-am primit deja crescut.
Ce sa fac?
Marci

Dumnezeu sa ne ajute la toti



nu schimba locul in care pui ficusul ca se adapteaza greu. Ai grija sa nu-l uzi prea tare ca nu-i place si in plus ii place foarte tare lumina si caldura. De revenit isi revine el! Poti sa-i tai varful sa se ramifice...

Andreea si Tefanu' nazdravanu'(8.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuppy spune:

A incercat cineva sa puna seminte de pomelo la incoltit? Am inteles ca s-ar dezvolta plantutele. Acum nu pot sa zic ca o sa ma apuc de cules fructe de pomelo, dar ar fi interesant

Mergi la inceput