Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat!
am un bau-bau mic care imi strica florile. nu stiu ce este si de unde apare, dar la florile cu frunze nepufoase imi tot apar puricei (or fi puricii de pamant de care era vorba?), panze mici ca de paianjeni microsopici si in cateva saptamani gata, moare tot. mi se strica in felul asta zorelele de ani buni, anul asta mi-au distrus doua randuri de craite, acuma am mai pus un fel de tufanele (nu stiu cum se cheama, au frunzele mai lucioase ca tufanelele) si le-am gasit "atacate". am avut un spray, luat la intamplare e drept, care mi-a uscat tot ce mai ramasese neatacat dintr-un croton.
spuneti-mi si mie va rog cu ce as putea sa dau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Am pus poze cu bougainvillea si clematita roz, ambele fara flori deocamdata. Bougainvillea s-a scuturat de flori de cateva zile, dar n-am reusit sa o pozez ca am fost plecata din localitate.

Madalina, din ce spui tu, cred ca plantele sunt atacate de paianjenul rosu (aproape invizibil) dar panza lui se vede pe varful plantutelor. Cauta intr-o farmacie fitosanitara "Mitac" si vine-i de hac.

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Buna seara dragi iubitoare de plante,
am si eu o intrebare: am primit o planta care are niste frunze lungi foarte asemanatoare ca forma cu cele ale porumbului, dar tija e de culoare galben-portocaliu, si nu stiu cum se numeste si nici cum se ingrijeste. Ma poate ajuta cineva?
Poate pun si o fotografie sa va dati seama mai bine.
Multumesc!


Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Cel mai bine e sa pui o fotografie a plantei. E mai usor de identificat.

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

As vrea sa-i iau mamei mele un pui de dracaena.Am mai citit despre ea dar poate imi spuneti voi mai multe,daca e sensibila,trebuie multa lumina sau nu,banuiesc ca va trebui sa o mute din ghiveciul ala mic pe care il are,ce pamant ii trebuie...
Va multumesc!!

Dana cu Paul(8.09.2000) & Ana Maria(6.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

lunna27 dracaena are nevoie de lumina si de umiditate.Eu ii pulverizez frunzele cu apa o data la doua zile.

"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

dracaenei nu ii plac mutarile,adora lumina indirecta(fereastra vestica de preferinta) si i se ingalbenesc frunzele si cad la extreme(udare prea multa sau lipsa)...in rest nu e o planta pretentioasa,suporta apa cu calcar dar ii trebuie o temperatura constanta(18-22 grd) si umiditate(pulverizare zilnica in perioada de vegetatie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Adaug si eu ca, dupa maturizarea plantei, nu mai e necesara umezirea frunzelor decat in conditii extreme (iarna max. odata pe saptamana - daca aerul e ff uscat).
E o planta rezistenta si decorativa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Buna, fetelor si ma bucur ca am descoperit acest subiect.
A inmultit cineva Steaua Craciunului?
Eu am 4 pui si floarea mama a crescut foarte bine.
Problema e cu inrosirea bracteelor, e prima data si nu as vrea sa dau gres.
Multumesc, ina C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina C spune:

Ar vrea cineva sa ma ajute sa fac un album in conditiile in care nu stiu deloc engleza?
Am mai pus poze pe un album facut de altii.
Multumesc,ina C

Mergi la inceput