Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ina,
Pentru album, trebuie sa iti faci un cont, de exemplu pe http://photobucket.com/
In fereastra care se deschide, apesi butonul rosu "register now".
In urmatoarea fereatra alegi un username (ce vrei tu, dar atentie sa nu fi fost ales pana atunci de altcineva) si parola (password) pe care o vrei. Aceasta trebuie retiparita in campul de mai jos.
Apesi butonul next step.
Acum ai de completat niste campuri cu date pesonale. La sfarsit trebuie sa introduci codul pe care il vezi pe ecran si sa bifezi cu X casuta "I agree to" (sunt de acord cu...)
Ultimul pas, apesi butonul Done.
Succes. Sa-mi spui daca ai reusit.

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

fetelor...dati-mi si mie un sfat legat de begonii ca eu sint tare ghinionista la ele ...le ud in castronel(nu in exces)cu apa tinuta in sticle 2,3 zile,le am pozitionate in dreptul unei ferestre cu lumina filtrata,le dau un ingrasamint pentru plante cu flori odata la doua saptamini...sint ferite de curenti si totusi nu mai arata nici pe departe ca in florarii...eu stiam ca nu trebuie udate pe frunze si flori ca se pateaza dar culmea e ca citeam pe un forum al unui site de specialitate ca cineva le pulveriza zilnic in perioada de vara...aratau superb,stiu ca le trebuie umiditate...asta sa fie cauza?sau faptul ca le am pozitionate la o fereastra cu orientare sudica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palade79 spune:

am un arbore de cauciuc superb, il tin in apt, dar are pe aproape toate frunzele pete alb-galbui destul de mari si nu stiu ce sa fac. Tin f mult la el, cema sfatuiti, sa-i tai cracile cu pete, adica aproape toate? Mi-e mila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

sunt si eu interesata de ingrijirea begoniilor. tocmai ce am primit una sambata. cel care mi-a adus-o mi-a spus doar ca trebuie sa o ud in farfurioara(asa i-a spus vanzatoarea).
in alta ordine de idei, am si eu un ficus benjamina si am inteles ca le place umiditate crescuta. daca nu am cu ce sa pulverizez apa in aer, spuneti-mi, va rog, cum pot face ca umiditatea sa creasca.


o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze
poze apartament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Begoniilor nu le place soarele!!!Iute cu ele la umbra si o sa vedeti ce o sa le mai placa.Si cand le scoateti afara tot la umbra trebuie puse.
succes

Magda si Bianca 8 anisori




http://community.webshots.com/user/danut1965



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

quote:
Originally posted by madalinad

va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat!
am un bau-bau mic care imi strica florile. nu stiu ce este si de unde apare, dar la florile cu frunze nepufoase imi tot apar puricei (or fi puricii de pamant de care era vorba?), panze mici ca de paianjeni microsopici si in cateva saptamani gata, moare tot. mi se strica in felul asta zorelele de ani buni, anul asta mi-au distrus doua randuri de craite, acuma am mai pus un fel de tufanele (nu stiu cum se cheama, au frunzele mai lucioase ca tufanelele) si le-am gasit "atacate". am avut un spray, luat la intamplare e drept, care mi-a uscat tot ce mai ramasese neatacat dintr-un croton.
spuneti-mi si mie va rog cu ce as putea sa dau!

madalina
serban



S-ar putea sa fie paianjenul galben di cate zici tu,isi face o panza isi depune ouale si moare planta.Incearca sa stropesti floarea cu Mospilan.Si eu am avut anul trecut la datura,e tare pacatos michidutza asta.

Magda si Bianca 8 anisori




http://community.webshots.com/user/danut1965



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

m-am mai uitat putin la floarea pe care am primit-o si nu mai sunt sigura daca este begonie. voi ce ziceti?

BEGONIE


o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze
poze apartament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

quote:
Originally posted by palade79

am un arbore de cauciuc superb, il tin in apt, dar are pe aproape toate frunzele pete alb-galbui destul de mari si nu stiu ce sa fac. Tin f mult la el, cema sfatuiti, sa-i tai cracile cu pete, adica aproape toate? Mi-e mila



colegele mele au arbore de cauciuc si au spus ca nu trebuie tinut la o fereastra cu mult soare. din cauza asta apar pete pe frunze. nu-i taia cracile, mai bine muta-l langa o alta fereasta.

o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze
poze apartament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Am o mandrete de arbore de cauciuc pe care l-am bagat in casa de vreo 2 saptamani si nu-mi place cum se comporta. Adica i s-au ingalbenit din frunze.
Eu am primit anul trecut un lastar, l-am tinut in apa la inradacinat si i-a mers tare bine, s-a umplut de frunze. Apoi l-am pus in pamant. A venit iarna si a stagnat din crestere, a.i. in primavara arata ca o buruiana ofilita, cat p-aci sa-l arunc. L-am scos in balcon (inchis si orientat W) si peste vara a crescut enorm, stufos, uitati aici o poza:
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2757892700084381823hqzOQs

Deci a stat toata vara in soare de pe la 12 pana seara! Deci nu cred ca petele sunt de la soare, poate de la lipsa lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

quote:
Originally posted by nemary

m-am mai uitat putin la floarea pe care am primit-o si nu mai sunt sigura daca este begonie. voi ce ziceti?

BEGONIE


o zi minunata,
Mari

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

poze
poze apartament




din cate vad eu mai degraba e azalee

Magda si Bianca 8 anisori




http://community.webshots.com/user/danut1965



Mergi la inceput