Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by adita

multe am invatat de la voi, multumesc de idei.noi avem un balcon foarte lung, orientat spre sud est, asa ca am destul loc pt flori. din pacate nu pot s-o conving pe bunica sa mai renunte la cateva din ghivecele cu muscate( are doar vreo trei culori pe care le-a inmultit in tot balconul), ca sa pot pune si alte flori mai interesante, ca m-a innebunit ce-am vazut prin pozele voastre.acum vin si cu o intrebare:dintr-un sambure de portocala mi-a crescut un pomisor, caruia pare sa-i mearga foarte bine la mine in balcon.aveti idee cum as putea sa-l altoiesc?

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)



Ar fi bine sa cauti pe cineva care se pricepe la altoi, stiu ca nu e o procedura simpla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Salutare! Ma inscriu si eu in 'club'. Mi-am facut si album, aici:
Flori
Sunt diverse flori, nu numai ale mele din casa. Cele din Spania sunt ale fratelui meu. Bougaivillea pe care o veti vedea pe o bolta in oras este tot in Spania, ca sa ma oftic eu vazand cum trebuie sa arate una careia ii prieste pe deplin mediul in care se afla. La polul opus veti vedea "bougainvillea suparata" a mea, care de 2 ani nu mai face flori, desi o tund.
E drept, am putin timp de ele. Incerc sa nu uit sa le pun ingrasamant la doua saptamani vara, dar ele sufera oricum de caldura mai ales, si de singuratate cred.
Desi sunt unele carora nu le place sa fie udate des, trebuie sa o fac, pentru ca e cald, si li se evapora apa. Asa ca mi-e greu sa le multumesc...
Am pierdut din violete, am pierdut un abutilon (mama are multe culori si sunt superbi), am semanat un NISPEROS si a rasarit, dar nu l-am pozat.

Pentru daunatori - eu am luat un spray grozav din Carrefour, care nu se poate folosi insa la plante cu frunze pufoase. Dar elimina multe categorii de daunatori - pureci, musca alba, paiajenul rosu,... Si are efect lustrant. Se numeste Perfect plant si a fost foarte convenabil la pret (cred ca sub 100 de mii). La trandafirii japonezi aveam probleme, pe frunza apareau mici puncte albe, apoi frunza cadea... Degeaba ii spalam, Daunatorul era in pamant. egeaba schimbam si pamantul... Erau niste pureci foarte rezistenti. Am folosit spray-ul asta (o singura pulverizare) si de luni de zile nu mai am probleme. Frunzele s-au facut carnoase si ei infloresc grozav (cel mare face si cate 5 flori odata!)
Pentru plecarea in concediu - anul trecut nu am avut cui sa las cheia. Plantele mari le-am pus in cada, cu apa. Cele mici, in diverse recipiente cu apa. A fost o solutie de compromis, pentru ca am lipsit 2 saptamani. Nu le-a fost grozav, dar macar au trait si dupa intoarcere si-au revenit foarte repede. In baie au crescut mult, inaltandu-se spre lumina (avem geam spre afara, dar nu mare), singura care a murit a fost o iedera careia nu ii place multa apa. Iedera din album este singurul fir salvat din cea de anul trecut, care era foarte mare si incolacita frumos. Anul asta voi lasa cheia la cineva.
La unele plante functioneaza urmatoarea metoda: un pai cu gatul armonica, prin el treceti o sfoara alba (nu de canepa), infigeti varful paiului bine in pamant aproape de tulpina, cu firul de sfoara scos putin, vreo 3-4 cm. Celalalt capat il puneti intr-un vas cu apa. Planta isi trage apa cata ii trebuie. Nu functioneaza la toate plantele. Paiul e foarte util, caci altfel fitilul s-ar usca, mai ales vara.



Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza
Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

quote:
Originally posted by teo1970

Cri,
multumesc !

... pai, da, le pun ingrasamintul potrivit si fiecare sta (pe cit posibil) la locul, de asemenea, potrivit

am mai dat si citeva rateuri (cu begonii), da' in general le merge bine.

am: cyclamene (4), gardenie (1), azalee (3), violete (nenumarate ), begonii (4), trandafirasi (3), muscate (4 curgatoare, 2 normale, da' anormal de frumoase, nu-s in poze), petunii (1 curgatoare si 2 crete in degrade), gloxinii (2 batute si 3 simple), monstera (1) s.a. mai putin interesante pt mine (mie-mi plac astea cu flori)


Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.




Grozave! Am vazut si o garofita. Miroase? Mirosul de garoafa este preferatul meu, si n-am mai vazut garoafe cu miros de prin copilarie! Vreau si eu pontul, de unde ai garoafa?
Mirosul nr 2 din preferatele mele este iasomia.

Mi-a placut in mod deosebit ultima violeta, cea mov - chiar ca are multe flori! Super!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Daniella,tocmai asta e problema, ca nu stiu unde sa gasesc pe cineva care se pricepe la altoit, dar speram ca printre atatea iubitoare de flori sa gasesc pe cineva care sa se priceapa, sau macar sa ma indrume spre cineva care se pricepe

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Adita, cat e de mare portocalul tau? Are deja tulpina lemnoasa?
Eu am un mandarin, e inaltut si stufos, dar cred ca trebuie sa mai astept pana sa aiba varsta potrivita pentru altoire.
Poate ne tinem la curent reciproc, daca gasim o persoana priceputa la altoire...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Ankalaura vrei sa spui ca sprayul asta (Perfect plant) e bun pt puricii de pamant???Eu am la aproape toate florile si nu stiu cum sa scap de ei


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

quote:
Originally posted by ankalaura

Adita, cat e de mare portocalul tau? Are deja tulpina lemnoasa?
Eu am un mandarin, e inaltut si stufos, dar cred ca trebuie sa mai astept pana sa aiba varsta potrivita pentru altoire.
Poate ne tinem la curent reciproc, daca gasim o persoana priceputa la altoire...

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza




Anca, portocalul meu e marisor, are cred ca un metru si tulpina lemnoasa. habar n-aveam ca trebuie o anumita varsta pt altoire, nici nu mai stiu ce varsta are al meu, parca cel putin 2 ani

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Si daca nu il altoiesti ce se intampla ca am si eu un portocal si doi lamai?!Eu stiam ca se altoieste ca sa faca mai repede fructe.

Multumesc.

"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

quote:
Originally posted by ankalaura

Bougaivillea pe care o veti vedea pe o bolta in oras este tot in Spania, ca sa ma oftic eu vazand cum trebuie sa arate una careia ii prieste pe deplin mediul in care se afla. La polul opus veti vedea "bougainvillea suparata" a mea, care de 2 ani nu mai face flori, desi o tund.




Buna, tocmai mi-am comandat o boungaivillea cyclam de la Bucuresti si sunt tare curioasa cum se va adapta la mine.
Pe drum e si o clematita roz, pe joia urmatoare trebuie sa ajunga.
Care mai aveti clematite la bloc sau eu sunt singura care indraznesc sa tin pe balcon asa ceva?

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by adi2003

quote:
Originally posted by ankalaura

Bougaivillea pe care o veti vedea pe o bolta in oras este tot in Spania, ca sa ma oftic eu vazand cum trebuie sa arate una careia ii prieste pe deplin mediul in care se afla. La polul opus veti vedea "bougainvillea suparata" a mea, care de 2 ani nu mai face flori, desi o tund.




Buna, tocmai mi-am comandat o boungaivillea cyclam de la Bucuresti si sunt tare curioasa cum se va adapta la mine.
Pe drum e si o clematita roz, pe joia urmatoare trebuie sa ajunga.
Care mai aveti clematite la bloc sau eu sunt singura care indraznesc sa tin pe balcon asa ceva?

Florile mele



Nu am nici una dintre aceste flori, sunt curioasa cum le merge, poate le si pozezi..


Mergi la inceput