Pentru "gradinaresele" de apartament

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

buna

v-am vazut florile si sunt superbe. din pacate eu nu o mostenesc pe mama mea care este o mare iubitoare de flori, nu ma pasioneaza...inca.
am totusi o dracena. toata iarna i-a mers fff bine, a crescut putin, dar de cca o saptamana au inceput sa i se usuce frunzele de la varf si sa se pleoseasca. nu stiu ce sa-i fac...oare asa e normal?

marina

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by marinar

buna

v-am vazut florile si sunt superbe. din pacate eu nu o mostenesc pe mama mea care este o mare iubitoare de flori, nu ma pasioneaza...inca.
am totusi o dracena. toata iarna i-a mers fff bine, a crescut putin, dar de cca o saptamana au inceput sa i se usuce frunzele de la varf si sa se pleoseasca. nu stiu ce sa-i fac...oare asa e normal?

marina


pozici




Schimba-i pamantul si pulverizeaz-o pe frunze cu apa seara. Ar trebui sa-si revina, sunt plante rezistente, s-ar putea sa fie doar din cauza socului termic (caldura din ultima saptamana). Eu asa fac cand dracaena mea pare sa aiba probleme. Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

multumesc Daniella. o sa incerc sa fac ceva cu pamantul, pt ca de udat... asa fac de obicei, pulverizez pe frunze pt am citit ca-i place. sper sa-si revina.

marina

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Va prezint locul unde se oficiaza cununiile civile in Oradea, pe timp de vara. Pozele sunt facute azi. Intotdeauna am admirat carul cu flori.

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Superb locul...sa te tot casatoresti p=acolo!

Daniella, mama lu' Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Am primit de Florii anul acesta o Camellie superba, cu multe, multe flori rosii, care intre timp au picat pe rand, una cate una . I-am schimbat vasul si i-am pus unul mai mare si ea se incapataneaza sa mai infloreasca...
Ma gandesc ca poate nu o ingrijesc cum trebuie si mi-ar fii foarte, foarte folositoare sfaturile voastre despre modul in care trebuie ingrijita aceasta floare



Mi-ka
www.snugglepie.com/tickers/tdb.php?tid=478145&ignore=1" target="_blank">bebelusul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violetik spune:

Buna!
Ma ajutati si pe mine, raspunzind la intrebare? Ce faceti cu plantele de camera in timpul vacantei, cind sunteti plecate?
Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Cand suntem plecati lasam cheia soacrei mele, care le uda; oricum, eu am mai multi cactusi, asa ca o saptamana rezista destul de bine ...

Mie mi-au murit cam toate florile cu caldura asta ... In plus, pe brumarele mi-a aparut un praf albicios pe frunze si s-au dus intr-i saptamana, desi am dat cu insecticid peste ele, si vad ca acuma s-a pus praful asta si pe ochiul boului, care de-abia daduse flori si rezista eroic la caldura ...

Voi ce faceti cu vrabiile ? Ca mie imi mananca orice flori vreau sa pun in balconasul din fata geamului de la bucatarie ... chiar si de cactusi s-au luat !!!

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by Violetik

Buna!
Ma ajutati si pe mine, raspunzind la intrebare? Ce faceti cu plantele de camera in timpul vacantei, cind sunteti plecate?
Merci!



Exista mai multe trucuri.
1. Pt jardiniere: se pune o sticla de plastic plina cu apa cu gura in jos, infipta in pamant
2. Pt ghivece. Se pune un lighean pe un suport mai inalt. Pe fundul ligheanului se fixeaza sfori (cu niste pietre, de ex), si sforile se baga in ghivece. Ghivecile trebuie sa fie mai jos decat ligheanul si se vor uda prin franghii.
...oi fi explicat clar? Daca nu, mai intreaba-ma.

Daca nu, concediu placut si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

multe am invatat de la voi, multumesc de idei.noi avem un balcon foarte lung, orientat spre sud est, asa ca am destul loc pt flori. din pacate nu pot s-o conving pe bunica sa mai renunte la cateva din ghivecele cu muscate( are doar vreo trei culori pe care le-a inmultit in tot balconul), ca sa pot pune si alte flori mai interesante, ca m-a innebunit ce-am vazut prin pozele voastre.acum vin si cu o intrebare:dintr-un sambure de portocala mi-a crescut un pomisor, caruia pare sa-i mearga foarte bine la mine in balcon.aveti idee cum as putea sa-l altoiesc?

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput