Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (21)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina81 spune:

Mary,e posibil;se numsc dinti precoce.Oricum copiii nostri sunt mai precoci la toate decat erau generatiile trecute.

Mary,o sai tot apara si o sa-i treaca bubitele astea.Dureaza ceva timp pana cand pielea lor care a stat 9 luni in mediul umed se adapteaza la mediul extern.Sterge-o cu ser fiziologic sau ceai de musetel.Poti folosi si crema sau ulei,iar daca temperatura apei e prea mare e bine s-o mai scazi.

Eu ziceam ca Matei e bine,dar ma cam ingrijoreaza ca azi noapte a dormit de la 22,30 pana la 8 si de la 8 ,30 la 9,30.Acum doarme de la 13,30.Cam mult somn si a mancat cam putin.



Irina si Matei-Cristian (1.sept.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norina spune:

Dupa lupte seculare, am reusit si eu sa va ajung din urma, ca am absentat in ultima vreme din motive obiective.Idiotii de vecini de sub mine isi darama apartamentul sau nu stiu ce dreaq fac, ca dupa o zi de bormasini si bubuieli in creierii copilului meu -care evident a urlat toata ziua ca nu putea dormi- am plecat toata saptamana la mama ca sa nu terorizez cupilu'. In fine, ne-am intors in week end si speram sa se fi terminat tot balamucul ca o iau razna Mi-a luat 2 zile sa va citesc si sa ajung si eu la zi cum s-ar spune Niciodata nu am timp sa deschid si eu pozele puiutilor si asa tare ma oftic , dar asta e urmatorul obiectiv pt sapt asta ca tare as vrea si eu sa-i admir..Noi ne confruntam in continuare cu kk urata, adica plina de muci si cu o consistenta si culoare dubioasa...hmm nu mai stiu cum trebuie sa arate, zau! eu zic ca nu este diaree pt ca ar face mai des de 2 ori pe zi, nu? Tonia, a dat rezultate ceaiul pt colici pe care ti l-am recomandat?Fetelor, va rog spuneti-mi si mie cand ii putem pune in funduletz intre perne macar , ca a mea nu mai vrea deloc pe spate vrea numai in fundulet sau ridicata sitare mi-e frica de coloana..Stiti ceva in legatura cu asta???Norinapoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Norina abia la 6 luni ii putem pune intre perne.

Marlena & Alexandru
*3 septembrie 2005*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

quote:
Originally posted by dani_flor

maddy, exista o spuzeala hormonala pe la 1-2 luni pe care o fac bebelusii, eu nu stiu daca fata ta a avut deja asa ceva. Si se umnplu mai mult (pe TOATA fata + piept) sau mai putin si dureaza cam o luna. Si arata jalnic, ca niste adolescenti bubosi (asa a aratat a mea cam o luna).

Si eu am o problema. Fi-mea se cojeste pe fata, a facut treaba aia care se face pe cap, a facut-o si pe fata. Nu e rau, dar se cojeste maruntzel in partea de obraji dinspre urechi. Si i-am tot dat cu ulei (eu ii dau cu migdale ca nu suport mirosul de la ala de masline). Si nika, si asa e cam de o luna si tot nu ii trece, nu prea stiu cu ce sa ii mai dau, iar fetzisoara e aspra aspra . Mai e cineva in situatzia asta? Si oare in cit timp o sa treaca?

Daniela, Ioana (24.10.1999) si Maria (17.10.2005)



Si a mea se cojeste pe frunte, insa nu e aspru e chiar grasimos. Si are deasemenea puncte de grasime pe care le are de la nastere si ma abtin cu greu sa nu le zgarm.
O dau seara cu ser fiziologic si asta e tot. Nu imi vine sa dau cu baby johnson pe fata totusi.

Asa, legat de CIC. Am fost azi la toti angajatorii, am facut dosarul si maine il depun cei de la contabilitate. De lamurit de la ei nu m-am lamurit asa ca am facut cum intelesem eu (oricum mult mai multe decat ei). Ceea ce imi e relativ clar e ca trebuie predat anul asta neaparat dosarul. Ceea ce imi este neclar e daca dosarul a fost depus de angajator anul asta mai trebuie sa mergem si noi la anu sa stam la cozi la primarie.
Ma mai documetez pe forumul legislativ ca acolo sunt in tema.

Succes

Sofia si Irinuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Jadi Vladut al tau adoarme usor ..si eu ii cant melodia cu elefantii dar pot sa cant si cate 3 ore cateodata si termin elefantii si nika . De dormit ziua doarme 20-30 min. in mai multe reprize dar nu in fiecare zi ..astazi pana la ora asta nu a dormit decat o ora si jumatate 11.30-13.00. Samabata i schimb a dormi maxim o ora ziua in reprize a cate 10-20 min. iar eu nu am papat nici ciocolata , nici nu beau cafea..asa e el.
Ceea ce ma bucura insa e ca noaptea se trezeste doar o data(cam la 5-6 dupa ultima masa) sau deloc.

Dani asa se cojesc ..va trece relativ repede..sa vezi ce urat e cand i se cojeste pielea capului.

Marlena & Alexandru
*3 septembrie 2005*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Copilul meu tocmai a atipit iar ..sper sa doarma 30min.
Mary si baiatului ii dau dintisorii dar noi avem cu o luna mai mult..e groaznic..trebuie sa stau mereu cu el ca e tare marait si daca scapa jucaria sau inelul gingival din manuta tipa sa il dau din nou...vrea sa roada permanent ceva iar daca ii dau ceai sau lapte deseori duce tetina in gingie si se freaca cu ea.

Marlena & Alexandru
*3 septembrie 2005*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

gata, e oficial, Andrei are 2 dintisori, care deja au spart gingia( de ieri pana azi)
acum imi explic multe chestii, de ex. de ce facea copilul diaree, aparent fara motiv, de ce e marait, nu prea mai mananca, etc.
Marlena si Andrei la fel face, vrea sa bage tot in gura, numai ca e prea mic si cu greu tine inelul ala gingival in mana, si nu prea nimereste gurita cu el, prefera sa-si roada degetele....iar cand papa, laptele mai mult ii curge din gura, ca el e preocupat sa-si frece gingia de tetina, nu va mai zic ca azi-noapte s-a trezit din 2 in 2 ore plangand.......
am citit in CC ca se mosteneste chestia asta cu dintii precoce, si acum mi-am amintit ca sotul meu s-a nascut cu 2 dinti, deci e clar, mostenire de familie!
a venit si dr. ea zice ca n-a mai vazut niciodata dinti la 2 luni jumate, da asta e! sa ne traiasca si la mai multi! in rest suntem ok!
am uitat sa va zic, am trecut la alimentatie artificiala, ca nu mai am picatura de lapte.....suntem pe humana 1.
m-a enervat dr rau de tot! adica eu nu ma duc cu copilul la cabinet sa-l protejez de virusuri si microbi si ea isi permite sa intre incaltata in camera copilului, cu toti microbii pe picioare
ea si popa, care mi-a intrat cu noroiul prin toata casa.
oare sunt eu nebuna? cred ca am prea multe pretentii.....
mary si bebe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Buna fetele!
Dani, imi pare bine sa aud vesti de la tine.
M-am gandit la tine in ultimul timp. nu stiam de ce nu dai nici un semn de viata.
Cum se inteleg printesele tale ?
Cum a acceptat-o Ioana pe surioara ei ?

Tonnia, te inteleg perfect cu adormitul.
Asa pateam si eu la Victor cand era bebe ca il invatasem leganat.
Ancuta adoarme acum cu suzi a ei; incearca si tu sa il adormi asha, daca scapa suzeta, i-o impingi la loc si tot asa.
il pui in patut si il lasi acolo pana adoarme, nu il iei de acolo sub nici o forma.

Sau cand e prea obosit, incearca sa il pui intr-o patura si sa il tii strans pana adoarme.

Fug sa coc fursecuri dupa reteta Ralucai.


Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Felicitari, Andrei !!
Primul dintisor din grup !!

Mary, sa stii ca primul dintisor merita un cadou.
Suna-l pe tati si spune-i ca il mosteneste fecioru' si sa aduca jucarie baiatului.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Mary si Andrei felicitari pentru primii dintisori ..si 2 o data ....ce bine ar fi de i-ar iesi si lui Alexandru o data ca e tare marait si nici el nu mananca ca lumea de cateva zile.

Marlena & Alexandru
*3 septembrie 2005*

Mergi la inceput