decembrie 2006 claudiu cioca va face transplant

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Nu am avut timp sa citesc toate paginile acestui subiect ,el m-a interpelat insa in privinta nevoii de medicamente cel de cereblorizindaca am inteles bine ,nu am nici o posibilitate personala de ajutor dar pot sa va sugerez in cazul in care se ramine fara resurse sa apelati la asociatia "Pharmaciens sans Frontieres"la adressa de mai jos
http://www.psf.ch/mission.html
Puteti face o scrisoare de prezentare a situatiei in franceza sa o trimiteti prin posta s-au pur si simplu sa completati tot ceia ce-i necesar in rubrica"contacte"de pe site pentru a le cere ajutorul in furnizarea acestui medicament ,va recomand aceasta associatie la care am facut si eu apel pentru un medicament destinat unui copil romin si de la care am primit ajutor fara ezitare !
Dumnezeu sa fie cu voi si sa va rasplateasca eforturile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca-blonda spune:

Draga fairy_adina,Fecioara Maria m-a ajutat acum 3 ani si jumatate sa ajung pentru pima oara la Medjugorje si de atunci merg in fiecare an.Este cu adevarat un loc miraculos si am simtit ajutorul Ei in orice m-am rugat.Ma bucur din tot sufletul ca te-ai gandit la un pelerinaj acolo pentru sanatatea lui Claudiu pentru ca stiu cu adevarat ce miracol reprezinta acel loc pentru intreaga lume.Ma voi ruga si eu Fecioarei pentru sanatatea lui Claudiu si voi incerca sa ajut cu ce voi putea.Anul acesta voi merge din nou acolo in luna august si ma ofer sa continui actiunea cu scrisorile dupa ce se intoarce prietena ta (incepand din aprilie).
Pana atunci imi permit sa trimit si eu o scrisoare la adresa mentionata de tine pentru a fi dusa la Medjugorje.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Cei care doresc sa ajute ca acest pelerinaj sa se poata face sunt rugati sa trimita donatii (ma contactati pe e-mail si va dau adresa) .

Mama lui Claudiu a primit in cont banii pentru transplant. Ei sunt in suma fixa . Este nevoie de multa rugaciune si rabdare ca sa-l vedem iar pe picioare . Deocamdata a inceput sa miste mainile (amandoua) . Incearca sa vorbeasca. Eu incerc sa gasesc un laptop pentru el ( caci se incurca in firele de la tastatura si monitor .. Vrem sa-l facem sa foloseasca laptopul pentru a comunica , avand in vedere ca stie sa foloseasca un calculator
Daca este cineva care are un laptop mai vechi ( pentium 1-2 , care nu ii mai trebuie sau cineva care vrea sa faca o sponsorizare in acest fel pentru Claudiu Va rog sa o contacteze pe mama lui . Comunicarea este foarte importanta . Claudiu nu mai poate comunica cu nimeni de 2 ani aproape . Banii pe care ii are sunt ficsi pentru operatie (de fapt lipsesc 500 de euro caci s-au strans numai 32.500 de euro) Daca este cineva care poate ajuta in acest fel ... acest lucru este extrem de benefic pentru Claudiu (care trece acum .. datorita starii in care se afla , de la agonie la extaz.. si vrea sa vb si nu poate . Daca incepe sa comunice verbal (prin scris) atunci deja se activeaza o alta parte a creierului care s-ar putea sa duca la imbunatatiri si ale capacitatilor motrice (prin transfer - inductie )

A terminat cura cu cerebrolizin. Va incepe alta peste 3 luni (pauza)

www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62812" target="_blank">Maini condamnate la tacere
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca-blonda spune:

Buna,Adina
In legatura cu pelerinajul la Medjugorje,eu merg in fiecare an cu grupul de la Cluj,organizat de d-na Maria Sangeorzan.L-am cunoscut la Medjugorje si pe d-l Damian Vasilcin, organizatorul de la timisoara,o sa-ti trimit zilele acestea numarul lui de tel.
In legatura cu costul pelerinajului,se platesc 37 de euro pentru viza bosniaca, 2.500.000 lei drumul + asiguarea medicala, iar cazarea acolo, in jur de 6-7 euro pe noapte (se sta in jur de 6 zile).Masa nu este asigurata, se poate manca la restaurantele de acolo (nu este foarte scump) sau se merge cu mancare de acasa.Cazarea este la vile particulare cu care organizatorii pelerinajelor au un contract, vile dotate cu bucatarie utilata unde se poate gati.
O sa trimit zilele acestea si eu o scrisoare la adresa mentionata de tine ,cu ceva bani.O sa vorbesc si cu prietenii mei daca sunt dispusi sa trimita si ei.
Sunt convinsa ca Dumnezeu o va ajuta pe prietena ta sa stranga bani pentru pelerinaj si va obtine minuni pentru Claudiu acolo.
Sanatate lui Claudiu si ne rugam la Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca-blonda spune:

P.S. Trebuie trimis cu aproximativ o luna inainte de plecare copie dupa pasaport, o poza tip buletin, o copie dupa buletin si un avans de bani (clujul ne cere 1.000.000 avans, restul banilor ii platim la plecare, in autocar).
Rezervare pentru loc se face cu cel putin o luna inainte pentru ca risti sa nu mai fie locuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Raluca,

Multumesc pentru raspunsul prompt. In principiu am vorbit cu Domnul Damian de la Timisoara care ne-a zis ca .. cu totul (viza , tot.. cazare, masa) o costa 165 de euro din care 100 de euro trebuie sa-i dea pana la sf lunii februarie , ca sa-si asigure un loc in aprilie. Pe 10 aprilie, chiar de Sf. Pasti. Iti multumesc mult pentru sprijin . Din tot ceea ce am citit (si din experienta mea) despre acest loc am ajuns la concluzia ca un pelerinaj pana acolo , pentru Claudiu este absolut necesar. Mama lui nu poate sa lipseasca de langa el 6 zile .. si eu .. la fel (am copii mici) practic singura persoana indeajuns de apropiata pentru a-l cunoaste si a dori sa duca mai departe imaginea si rugaciunile lui este aceasta femeie .. care imi este mie mai mult decat o prietena .. imi este o ca o mama , si care este foarte credincioasa ( in timpul campaniei eu i-am tot povestit despre Claudiu si l-a vazut... a intrat pe forum , cand intr-o dimineata mi-a povestit ca a visat ca ducea o scrisoare intr-o biserica in fata unei icoane a Maicii Domnului, dar acea icoana nu era din acea biserica, apoi din icoana a pasit in fata Maica Domnului si a luat scrisoarea ei si i-a atins crestetul capului asigurand-o ca totul va fi bine, dar fara sa vorbeasca.Maica Domnului a intrat la loc in icoana si Iuliana a ramas in urma Ei cu o lista lunga de nume o lista atat de lunga incat parca nu se mai termina si pe care desi voia sa le citeasca nu putea. Mi-a povestit visul si am cautat pe internet raspuns, am tastat la google Maica Domnului ... si de atunci am facut legatura cu Medjugorje) . Sper ca si aceasta actiune sa aiba ecou in sufletele celor care citesc acest forum .. si ca pana la urma de undeva ..daca trebuie ... se vor gasi si banii necesari.

www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62812" target="_blank">Maini condamnate la tacere
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Multumesc pentru ajutor , Adriana !

www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62812" target="_blank">Maini condamnate la tacere
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Claudiu isi misca ambele maini , cura de cerebrolizin se vede ca a dat rezultate.

Va merge impreuna cu mama lui la terapie la Mangalia , si de acolo dupa ce i se va da o alta evaluare medicala , si o scrisoare medicala , (cu analize ) , vom relua tratativele cu Beijingul . La Kiev nu se asigura si recuperare fizica , ceea ce pentru Claudiu este esential , deci aceasta varianta (in conditiile in care este nevoie de mai multi bani pentru tot transplant + recuperare)a picat.

Claudiu face progrese mici, dar sigure. Acum doua sau trei luni , am iontalnit o fata care si-a revenit complet din coma .. si care a reusit sa mearga din nou pe picioarele ei (cu acelasi diagnostic , dar mult mai grav decat Claudiu) , medicii spunand ca a fost un miracol (nu le vine sa creada ca este aceeasi persoana . Deci urmand modelul ei .. speram si noi intr-un final fericit . Diferenta este totusi ca .. in cazul ei , interventia initiala a fost facuta in Italia (resuscitarea ) iar la Claudiu .. in Spitalul judetean Constanta , deja celebru pana si pe acest forum .. pentru incurcaturile macabre pe care le creeaza.

www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62812" target="_blank">Maini condamnate la tacere
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_de_bebe spune:

buna,si eu il cunosc pe claudiu.imi pare tare rau pt suferinta prin care trece.nu merita asta,este un om bun si bland.tu esti o fiinta minunata si te apreciez f mult pt ceea ce faci.abia ieri am gasit subiectul pe DC .imi spusese un prieten de-al lui ca este bolnav si chiar ma gandeam de ce nu-l ajuta nici unul dintre cei cu care a colaborat?abia apoi am aprofundat subiectul si am vazut ca a fost ajutat.eu ma rog la bunul dumnezeu sa se faca bine.si tu sa fii sanatoasa sa-l poti sprijini asa cum ai facut-o ppana acum.te pup.steluta david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fairy_adina spune:

Ajutorul ...as fi vrut sa pot face mai mult ... eu insa ... l-am putut ajuta doar cu ... a face cunoscuta povestea lui , avand acces la internet. Se pare ca restul l-au facut miile de oameni care au donat la teledon . Impreuna ... vom reusi.

o sa-i transmit gandurile voastre bune

www.claudiu-cioca.tk" target="_blank"> Claudiu Cioca-a inceput drumul spre Lumina
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62812" target="_blank">Maini condamnate la tacere
Dragostea de Dumnezeu rezolva toate problemele

Mergi la inceput