epidurala la cezariana

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

quote:
Originally posted by pisi_ella

Ba cred ca ai reusit sa sperii multa lume!! Nu generaliza! Nu spune ca "o sa fie groaznic"! Asa ai perceput tu toata treaba. Asta a fost organismul tau. Pana acum nimeni nu a scris ca a fost groaznic! Mie nu mi-a zis nimeni sa bag genunchii in burta! Am stat in fund, aplecata, cu barbia in piept si ma tinea o asistenta de umeri, in timp ce dr anestezist isi facea treaba...A propos de intepaturi...pe mine doar de 2 ori m-a intepat (prima data m-a anesteziat si a doua oara a fost intepatura propriu-zisa). Tine ff mult de priceperea sa.
Pai vezi....tu singura recunosti ca a meritat tot chinul...la urma urmei! E super sa-l vezi si sa-l auzi pe bb de la inceput...din prima clipa!! Asta se poate intampla numai daca ai anestezie partiala, adica rahi sau epidurala. Insa rahi-anestezia e mai invechita si poate avea mai multe urmari negative. Asa ca cea mai potrivita ramane epidurala.
quote:
Originally posted by mamaluidavid

Si eu am facut cezariana cu epidurala.
Nu mai vreau sa trec prin asa ceva.Eu nu vreau sa va sperii dar daca nu puteti sa stati cuminti o sa fie groaznic.
Eu asa am patit. Imi era frig,burta mare de tot iar docotrul imi tot spunea sa nu ma misc si sa bag genunchii in burta(sa fiu cat mai incovoiata). Unde sa mai bag Dumnezeule ca abia incapeam intinsa pe masa aceea.
Tremuram de frig asa ca nu puteam sa nu misc prin urmare m-au chinuit vreo 20 de minute cu intepaturi pana au reusit.
In timpul operatiei nu am simtit vreo durere eram beata,nici nu stiu cum a trecut timpul,nu imi aduc aminte prea multe,aveam o masca pe ochi.
Dar a meritat sa indur tot chinul in clipa in care am auzit prima data glasul puiului meu si l-am vazut cat era de frumos!
Sper ca nu v-am speriat si va doresc succes!

Stefania si David 24.12.2004

Poze





_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea





Imi pare rau daca v-am speriat dar eu am inteles din mesaj ca se cer experiente despre cezariana cu epidurala.
Daca experienta mea a fost una neplacuta,ce sa fac? Nu am generalizat,doar mi-am exprimat parerea personala vizavi de aceasta procedura.

Stefania si David 24.12.2004

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_dani spune:

Buna.
Am nascut si eu prin cezariana, cu epidurala in 2004, la Elias cu doctorul T., stiti voi cine.
Pot sa va spun ca am vrut de la inceput epidurala, voiam sa fiu treaza, sa stiu ce se intampla si sa aud primul sunet scos de copilul meu...Mi-era putin teama de sonda si ma mai speria nitel ideea ca simtul tactil va ramane "treaz"...dar n-a fost asa, nu am simtit cand mi-au pus sonda, nu am simtit nici o miscare in abdomen...anestezista si asistenta ei au fost foarte dragute, mi-au explicat ce urmeaza, m-au pus sa stau cu genunchii la piept, m-a ajutat si asistenta, nu trebuia sa ma misc, am simtit putin de tot intepatura si apoi incetul cu incetul anestezia si-a facut efectul...a venit doctorul cu echipa, imi pusesera paravanul steril, cand am vazut ca incep sa munceasca mi s-a facut putin teama, i-am spus anestezistei(care imi tot masa fruntea...), mi-a spus ca mi-a scazut tensiunea si mi-a pus ceva in cateter, in secunda urmatoare mi-am revenit, l-am vazut pe sotul meu in sala si, foarte repede, credeti-ma, am auzit " vai, ce dolofana e...", am auzit scancetul, o data, de doua ori...doctorul a ridicat-o deasupra paravanului...am izbucnit in plans...si curand mi-au adus-o infasata...apoi mi-au pus ceva si am adormit...m-am trezit cu senzatia ca atipisem o secunda, dar l-am auzit pe doctor spunand" o cusatura de nota 10"... m-au dus la terapie intensiva, dar sa stiti ca nu ma durea nimic, ti se pune anestezic la intervale regulate. Dupa doua zile au scos cateterul, dar nu am mai luat nici un calmant. Doar primele ridicari din pat au fost grele...si pana au scos sonda...
Eu zic ca a fost mai usor datorita epiduralei, esti de fata la ce se intampla, efectele secundare sunt mai putine, datorita cateterului prin care ti se injecteaza anestezic scapi de durere...Va doresc sa aveti parte de o experienta la fel de placuta. Sanatate.
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Asa fac anestezistii: mingaie pacientii pe frunte, fie ca e anestezie generala, fie de alt fel. Si asta ca sa perceapa orice schimbare a temperaturii pielii, ca si a cresterii transpiratiei - semne de altfel f. importante ca ceva nu merge bine.

Dana, de adormit te-a adormit doar cu ceva intravenos, fara sonda oro-traheala, nu? Si doar pt. inchiderea opratiei?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Buna fetelor

Am si eu burtik de 26s si ma gandesc de acum numai la nastere. Pana de curand am avut in vedere doar nasterea naturala, dar sunt mari sanse sa ajung si eu la cezariana. Am tensiune indusa de sarcina care e sub tratament acum si e mai bine. Totusi si eu am inceput sa prefer cezariana, insa necunoscutul ma cam sperie. Din experientele voastre impartasite aici am reusit sa alung ceva nedumeriri si va multumesc pentru asta.

Toate ati descris pana acum procesul nasterii prin cezariana, dar nu ati vorbit nimic de ceea ce s-a intamplat dupa. Mi-am facut parerea ca este f ok nasterea cu cezariana si epidurala, dar ... ce se intampla cu bebeii? Unde sunt dusi? Cine ii hraneste? Cand i-ati mai vazut ulterior? Ati avut acces la ei ? Astea sunt ceva intrebari care ma framanta. Daca ati trecut prin experienta nasterii cu cezariana, va rog, impartasiti-ne si noua celor care asteptam ce se intampla dupa nastere.


, Deea 26+
Mai e mult pana departe ???
Pozele ale mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Deea, am vorbit de cezariana cu epidurala pentru ca asta era subiectul.
Ce se intampla dupa, depinde si de spitalul in care nasti.
Eu am nascut la Municipal. Oricum o zi o petreci in postoperator cu perfuzii. Bebelusii sunt adusi periodic la supt. In rest stau singurei intr-o alta incapere. A doua zi trebuie sa te scoli din pat si sa umbli, desi e greu cu operatia. Apoi esti mutata in salon. La Municipal e sistem rooming-in si bb vine cu tine.
Cam asta.

Andreea, mamica lui Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Merci Andreea
La brasov nu e sistem rooming-in ... so cred ca va trebui sa ma deplasez eu la bb. Ce nasol e asa Eu as vrea sa stea bb cu mine, dar nu se poate. Oricum, multumesc pt vestile bune. Deci o sa fiu cat de cat functionala dupa o zi-doua.

, Deea 26+
Mai e mult pana departe ???
Pozele ale mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_dani spune:

Da, Simina. M-a adormit doar cu ceva intravenos.
Si nu a durat prea mult, vineri,la 18.20 s-a nascut fetita mea, iar pe la 19 si un sfert eram deja instalata in regula la terapie intensiva...dar eram perfect treaza cand au terminat cu cusaturile. Mi-a ramas intiparita in minte replica doctorului si senzatia aceea placuta ca reusisem sa fac fata situatiei...cred ca fiecare are oarece spaime cand e vorba de o operatie, dar sunt oameni langa voi care va ajuta sa treceti peste asta.
Pentru mine a fost important ca am avut o foarte mare incredere in doctorul Tutunaru si in echipa lui...
Mie nu mi-a fost rau nici un moment in timpul operatiei si nici dupa din cauza anesteziei...nu am avut nici frisoane, citisem ca este posibil si asa ceva, s-a povestit si pe forum despre asta. Au fost grele doar primele miscari, adica ridicari la orizontala si primii pasi. Duminica dimineata mergeam deja acceptabil. Durerile sunt mai mari in cazul anesteziei generale, asa am citit si eu, dar si asistentele si colega mea de salon( aflata la a doua cezariana cu generala) spuneau asta.
Asa ca nu va fie teama.
Numai bine.

Dia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Si eu am avut tot epidurala la cezariana. A fost exact asa cum mi-am dorit: palpitant Macar atat am vrut sa "simt" nasterea.
M-am speriat putin cand mi-a facut injectia in coloana, pentru ca am avut chiar atunci o contractie si m-am miscat, si mi-a fost frica sa nu existe "urmari". Insa am avut un anestezist bun care m-a linistit.
Operatia a durat 45 de minute, insa eu nu imi amintesc decat momentul cand au scos bebele, pentru ca in rest am discutat politica (era in perioada alegerilor) si nici nu stiu cum a trecut timpul.

La urmatoarea cezariana (daca va fi sa fie) tot pentru metoda asta as opta.

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalita spune:

Fetelor care vreti sau trebuie sa nasteti prin cezariana, sa nu va fie teama deloc, totul este mult mai usor decat se crede.
Eu am nascut acum doua saptamani la CFR 2 cu anestezie rahi (nu stiu de ce se blameaza atata)iar singurele neplaceri pe care le-am avut au fost niste dureri de cap la doua zile dupa operatie. Cum trebuia sa ma mobilizez pentru puiul meu nici nu le-am mai bagat in seama.
Este important sa faceti anestezia care se prefera in spitalul unde o sa nasteti. Eu eram chitita pe epidurala, dar anestezista de la CFR 2 prefera rahi, asa ca am lasat-o sa isi faca treaba (ea spunea ca peridurala se face de obicei la nastere naturala) si a fost foarte bine.Mie mi-au facut o preanestezie (prin perfuzii mi-au introdus un anestezic ca sa nu simt acul de la rahi)si apoi anestezia propriu-zisa care n-a durut absolut deloc.
Nici sa nu va ganditi sa faceti anestezie generala (oricat de frica v-ar fi ca o sa fiti treze in timpul operatiei, va asigur ca nu simtiti nici o durere), in Vest nici nu se face asa ceva decat in cazuri extreme, este o anestezie foarte periculoasa pentru organism, eu personal cunosc doua cazuri care au facut tromboflebita dupa nastere (trebuind sa stea in pat cateva saptamani, va dati seama ce inseamna asta cand puiul are nevoie de voi)datorita cantitatii mare de anestezic care se introduce in organism.
Oricum, dupa operatie o sa va dati seama ca totul a fost foarte simplu in comparatie cu ce va asteapta dupa: alaptat (desi habar nu aveti), schimbat scutece, mobilizat la orice ora din zi si din noapte, plansetele copilului fara sa stiti ce are, indoieli daca sunteti mame bune etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Si eu am nascut cu epidurala si cu cezariana. Asa cum au spus majoritatea fetelor, n-a durut nimic, de fapt nu simti nimic de la sani in jos, epidurala in sine nu mi s-a parut dureroasa, oricum eram in transa aproape ca stiam ca-mi voi vedea bebita in scurt timp, am fost foarte emotionata pe parcursul operatiei dar n-am simtit nimic, anestezistul imi tot zicea sa ma linistesc, eu eram cu inima-n gat de emotie,au fost niste clipe pe care n-am sa le uit toata viata mea, cand am vazut-o pe Mara, am izbucnit in lacrimi, in viata mea nu mai vazusem asa un copil frumos, era sa intreb ca si in bancul acela cu blonde "e a mea?", mi s-a aratat un copil sublim, superb, Doamne, niste momente ce nu pot fi egalate cu nimic....

Mire-mama de fetita frumoasa

Mergi la inceput