epidurala la cezariana

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Am nascut prin operatie cezariana in ian. 2005, la Municipal, cu Dr. Cristian Radoi. Mi-a facut anestezie epidurala. Ca si multe alte fete care au povestit aici experienta mea a fost una pozitiva, in sensul ca nu am simtit nici o durere in timpul operatiei, poate doar un mic discomfort atunci cand m-au apasat in capul pieptului ca sa scoata bebelusul.
Nu m-a deranjat pozitia in care a trebuit sa stau cand mi-au facut anestezia. Am stat in fund, aplecata, cu capul in piept. Medicul anestezist imi spunea tot ce urmeaza sa-mi faca asa ca nu aveam frica de necunoscut. Intai mi-a zis ca imi va face un semn pe spate (coloana) cu unghia si sa nu ma sperii ca nu e intepatura, doar marcheaza locul. Apoi mi-a facut o injectie mica prin care m-a anesteziat local ca sa nu simt nici o durere in momentul in care imi pune cateterul pt. anestezia epidurala propriu-zisa. Mi s-a parut ca a durat destul de mult si pozitia in care stateam era relativ incomoda pt. o gravida, dar nu ma durea nimic asa ca ce puteam sa-mi doresc mai mult?
Dupa ce a terminat de facut anestezia m-a intrebat daca am amortit, daca-mi mai simt picioarele. Am spus ca "da" si atunci mi-a zis sa le misc. Nu puteam, parca erau din lemn! A trebuit sa mi le ridice ei.
Mi-au pus pe fata masca de oxigen si au inceput operatia. Sonda urinara mie mi-au pus-o dupa ce anestezia fusese facuta asa ca nu am simtit durere, jena sau usturime nici de aceasta data.
Simteam ceva "misculatii" pe burta mea, dar nici o durere. Anestezistul mi-a spus ca "au inceput". Stiu ca eram destul de relaxata si nerabdatoare sa-l vad pe Tudor. Totusi in unele momente din timpul operatiei si mai ales la faza cu apasatul pe piept imi amintesc ca am avut o senzatie cam neplacuta de sufocare, presupun ca normala de altfel, insa tot anestezistul care statea la capul meu m-a linistit aratandu-mi ca oxigenul e la maxim. Si atunci, ca prin minune imi trecea doar vazand ca de fapt primesc oxigen, ca aparatul functioneaza (autosugestia).
Pe bb l-au scos f. repede, cred ca nu a durat 20 de minute de cand au inceput. Il curatau pe o masa aflata in dreapta capului meu si ma tot uitam la el. Mi l-au adus si l-am pupat, apoi ma gandeam numai la el desi l-au scos din sala, asa ca nu m-am mai concentrat pe ce se intampla cu burtica. Stiu ca doctorul meu a facut la un moment data o gluma de genul "hai ca mai avem o ora si terminam aici" , asta cand era f. aproape de final. Cu totul cred ca 45 de min a durat. La sfarsit mi-au pus pe burta niste pungi cu gheata cred.
Eu am nascut la ora 15 si am stat la terapie intensiva pana pe ora 21 cand m-au mutat intr-un salon cu doua paturi si mi l-au adus pe bebe, pe care l-au si lasat cu mine pana am pleact acasa (aici am avut noroc ca a ramas mama cu mine peste noapte intrucat nu l-as fi putut lua din patutul lui cand plangea). Cat am stat la terapie cred ca l-am vazut de 2 ori dar nu l-am pus la san decat odata ajunsa in salon.
Eu am avut frisoane puternice la scurt timp de la operatie, imi era frig tare si-mi clantaneau dintii dar mi-a trecut cu o fiola de algocalmin in perfuzie. Stiu ca se zguduia patul cu mine desi eram invelita cu vreo doua paturi si acolo era de fapt o caldura ingrozitoare, mai tarziu mi-am dat seama.
Nu am avut ameteli. Nici senzatie de voma in timpul operatiei, nici dureri de cap dupa, nici de coloana mai tarziu, de pe urma anesteziei, chiar nici o neplacere si am miscat capul dupa bunul plac ca nu mi-a zis nimeni sa nu-l misc, am baut si lichide imediat dupa intrucat mi-era f. sete. Cred ca a fost bine facuta anestezia sau am suportat-o eu f. bine desi mancasem dimineata pt. ca nu am stiut ca nasc.
Din timp in timp (o data la 4 sau 6 ore parca) se baga cu o seringa mare, doze de anestezic in cateterul din colana, simti o raceala placuta care coboara pe sira spinarii pana in burtica si iti ia cu mana durerea.
A doua zi dimineata mi-au scos sonda urinara (pe mine nu m-a durut chiar deloc scoaterea sondei, nici macar nu m-a jenat) si m-am ridicat din pat. Pe la pranz in ziua imediat urmatoare operatiei mi-au scos si cateterul din coloana si mi-au dat sa inghit o fiola de ergomet ca sa nu risc o relaxare uterina. Abia atunci am avut dureri ceva mai mari.
M-am miscat singura prin salon tinandu-ma de mobile, am fost si la toaleta singura ca nu mai era nimeni cu mine ca sa ma ajute. Tot singura mi-am luat si bebelusul din patutul lui ca sa-l alaptez. Toate astea au fost dificile pe moment insa mi-a prins bine efortul intrucat mi-am revenit repede si la 40 de ore de la operatie eram acasa.
Cand m-am dat prima data jos din pat m-a ajutat o asistenta, iar senzatia simtita a fost de arsura puternica in burta, dar se diminua pe masura ce ma miscam. Durerile post operatorii in cazul meu au fost ca cele de ciclu, destul de puternice la inceput, combinate cu arsuri la miscari bruste dar nimic insuportabil sau de speriat.
Deci, despre cezariana cu epidurala, numai de bine (ma rog, cat de usoara poate fi o nastere, care oricum implica ceva durere, fara dureri chiar nu cred ca se poate din pacate). Iti vezi copilul din primul moment, participi si tu la nasterea copilului tau, traiesti efectiv pe viu momentul cu emotiile si frumusetea lui, nu exista riscul ca anestezicul sa treaca la bebelus. Ca sa nu mai zic ca unul din avantajele principale cred ca este reducerea (uneori chiar eliminarea) durerilor post-operatorii, care uneori pot fi destul de mari.
Cu alaptatul nu va faceti probleme, eu am avut lapte, copilul meu nu stie ce este laptele praf, 6 luni l-am alaptat exclusiv. E adevarat insa ca in momentul in care mi-au facut cezariana nasterea se declansase in mod natural, eram deja in travaliu si pierdusem apa, dar nu cred ca asta a influentat f. mult lactatia. Oricum pt. cele care nasteti la Municipal, mie asistentele mi s-au parut f. dragute. Va ajuta mult cu sfaturi si tot ce trebuie, puteti sa cereti sa ramaneti internate pana va lamuriti cu alaptatul si bb suge cum trebuie, asta fiind politica spitalului. Asa ca nu va sfiiti sa cereti ajutor si sa sunati sa le chemati de cate ori vreti. O sa va arate tot ce trebuie, pozitioneaza ele corect copilul, etc. Oricum lapte praf nu i se da copilului acolo.
Nu stiu ce altceva as mai putea povesti ca sa va foloseasca. Si asa m-am lungit peste masura dar am facut-o numai in ideea de a fi, macar putin, de ajutor unora dintre voi, care vreti sa cunoasteti cat mai multe detalii despre ce urmeaza. Bafta multa si nasteri usoare, indiferent de modalitatea aleasa. Curaj gaina ca te tai!

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanap spune:

Buna fetelor! va multumesc la toate pt raspunsuri; in special tomasa a povestit foarte frumos si amanuntit. Asta mi-a dat mult curaj. Avind in vedere ca nu mai am mult, sper sa fie bine si sa va pot povesti si eu cum a fost.Multa sanatate, voua si bebeilor.

Mergi la inceput