epidurala la cezariana

epidurala la cezariana | Autor: ioanap

Link direct la acest mesaj

Sunt insarcinata in saptamana 32 si as vrea sa stiu ce parere aveti despre anestezia epidurala la cezariana.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Una foarte buna. Si la mine se pusese la un moment dat problema cezarienei si medicul meu m-a linisiti spunandu-mi ca oricum mi se va face peridurala, nu anestezie generala. Avantajul mare (pe langa acela ca iti vezi copilul imediat) este ca la anestezia generala medicul trebuie sa lucreze foarte repede pt ca substanta anestezica sa nu ajunga in cantitate prea mare la fat si sa determine depresie respiratorie neonatala; asa, la peridurala are tot timpul sa lucreze in liniste. Oricum, in general intai se face anestezie rahidiana, care apoi este convertita in peridurala.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanap spune:

Multumesc mult de raspuns, Kittycat. Totusi, a facut cineva cezariana cu epidurala? Recunosc, sunt putin fricoasa.Va rog mult sa-mi mai impartasiti din experientele voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Eu tot cezariana o sa fac, si-mi e frica rau , dar prefer anestezia generala pentru ca eu am tensiunea oscilanta si in afara de asta nu stiu cum as reactiona sa-i aud vorbind si sa stiu ca sunt cu mainile ...in mine, ca taie, cos...etc. Mie mi se face rau cand i-mi ia sange sau cand vad ca sa taiat cineva dar sa vad si sa aud tot.Eu zic ca depinde de fiecare cat de rezistent e cu psihicul.Catutza 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanap spune:

quote:
Originally posted by catutza

Eu tot cezariana o sa fac, si-mi e frica rau , dar prefer anestezia generala pentru ca eu am tensiunea oscilanta si in afara de asta nu stiu cum as reactiona sa-i aud vorbind si sa stiu ca sunt cu mainile ...in mine, ca taie, cos...etc. Mie mi se face rau cand i-mi ia sange sau cand vad ca sa taiat cineva dar sa vad si sa aud tot.Eu zic ca depinde de fiecare cat de rezistent e cu psihicul.Catutza 39+

La mine e vb de a 2 a nastere.Prima a fost tot cezariana din pacate. M-am simtit cam aiurea dupa anestezia generala si de aceea as vrea acum altceva. Am auzit ca mult mai bine cu epidurala, ca iti revii mai usor dupa aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

Buna Ioana.EU stiu pe cineva care a facut si a fost extraordinar de bine.A vazut toata operatia(cezariana) cum a decurs fara sa simta absolut nimic.SI si-a vazut si puiul imediat.In UK este una dintre cel mai folosit anestezic!Iti urez succes!

Tina and Tina and Mark's baby
Zile ramase pana la data nunti..
Poze cu mine, cu sotu si cu prichindel la mami in burticel,SI CU BURTICA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanap spune:

quote:
Originally posted by Tina_Welsh

Buna Ioana.EU stiu pe cineva care a facut si a fost extraordinar de bine.A vazut toata operatia cum a decurs fara sa simta absolut nimic.SI si-a vazut si puiul imediat.In UK este una dintre cel mai folosit anestezic!Iti urez succes!

Tina and Tina and Mark's baby
Zile ramase pana la data nunti..
Poze cu mine, cu sotu si cu prichindel la mami in burticel,SI CU BURTICA!



Buna Tina!Multumesc de incurajare.Sper sa fie bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Ioana, eu am nascut pe 25 mai anul acesta, cezariana cu epidurala. A fost foarte bine asa, l-am auzit pe puiul meu din secunda 1, de vazut putin dupa aceea, dupa ce l-au spalat putin. Emotia este extrem de puternica, eu am izbucnit in plins instant cind l-am vazut pe micutul care facea valuri la mine in burtica.
E putin stranie senzatia pe care o ai in timpul operatiei, dar nu este durere. Eu am nascut la Cantacuzino cu dr. Ruxandra Dumitrescu, am avut incredere in ea si nu mi-a fost frica. M-a tinut de vorba in timpul operatiei ca sa nu fiu atenta chiar la toate cele. Oricum esti cu ochii in tavan, si intre tine si medic este pus un cimp steril ca o perdea, asa ca nu vezi nimic, dar auzi tot ce se intimpla. N-am avut dureri de cap sau ameteli dupa aceea, prin cateter mi-au bagat calmante toata ziua si noaptea ce-au urmat si a fost suportabila durerea.

Gabitza si bebe Andrei-Stefan (25.05.05)
Poze mai noi cu Andrei
Pozele cele mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanap spune:

quote:
Originally posted by gabitzam

Ioana, eu am nascut pe 25 mai anul acesta, cezariana cu epidurala. A fost foarte bine asa, l-am auzit pe puiul meu din secunda 1, de vazut putin dupa aceea, dupa ce l-au spalat putin. Emotia este extrem de puternica, eu am izbucnit in plins instant cind l-am vazut pe micutul care facea valuri la mine in burtica.
E putin stranie senzatia pe care o ai in timpul operatiei, dar nu este durere. Eu am nascut la Cantacuzino cu dr. Ruxandra Dumitrescu, am avut incredere in ea si nu mi-a fost frica. M-a tinut de vorba in timpul operatiei ca sa nu fiu atenta chiar la toate cele. Oricum esti cu ochii in tavan, si intre tine si medic este pus un cimp steril ca o perdea, asa ca nu vezi nimic, dar auzi tot ce se intimpla. N-am avut dureri de cap sau ameteli dupa aceea, prin cateter mi-au bagat calmante toata ziua si noaptea ce-au urmat si a fost suportabila durerea.

Gabitza si bebe Andrei-Stefan (25.05.05)
Poze mai noi cu Andrei
Pozele cele mai noi

Multumesc pt raspuns.M-am mai linistit. De fapt mie imi este frica tocmai de senzatia pe care o voi avea in timpul operatiei,adica ceea ce mi-ai povestit. cred ca merita sa incerc,decit sa mai fac o anestezie generala.Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Si eu am facut cezariana cu epidurala. Spre deosebire de ce spun alte fete cum ca simti cum ti se umbla in burta fara sa simnti durerea, pot sa iti spun ca EU NU AM SIMTIT NIMIC. Mi-am auzit si vazut puiul imediat si ma bucur mult pentru asta.
Avantajele pe care le-am observat eu fata de anestezia generala: 1.lipsa intubatiei, care provoaca tuse - e groaznic sa tot tusesti cand esti taiata pe burta
2.nu se pune dren

Eu am patit altceva, desi nu cred ca are legatura cu tipul anasteziei. Am avut contractii dureroase de la alaptat in prima noapte. Cum venea copilul la alaptat, cum trecea efectul anesteziei. M-au ajutat calmantele care erau administrate prin cateterul epiduralei.

Andreea, mamica lui Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanap spune:

quote:
Originally posted by andre_ea

Si eu am facut cezariana cu epidurala. Spre deosebire de ce spun alte fete cum ca simti cum ti se umbla in burta fara sa simnti durerea, pot sa iti spun ca EU NU AM SIMTIT NIMIC. Mi-am auzit si vazut puiul imediat si ma bucur mult pentru asta.
Avantajele pe care le-am observat eu fata de anestezia generala: 1.lipsa intubatiei, care provoaca tuse - e groaznic sa tot tusesti cand esti taiata pe burta
2.nu se pune dren

Eu am patit altceva, desi nu cred ca are legatura cu tipul anasteziei. Am avut contractii dureroase de la alaptat in prima noapte. Cum venea copilul la alaptat, cum trecea efectul anesteziei. M-au ajutat calmantele care erau administrate prin cateterul epiduralei.

Andreea, mamica lui Tudor - 10.08.2005
POZE

Buna! Multumesc pt raspuns. Spune-mi te rog, te-a durut cind ti-au facut anestezia? Cu cit timp inainte de cezariana ti-au facut-o? Multumesc anticipat.

Mergi la inceput