epidurala la cezariana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

si eu am facut cezariana cu epidurala( rahi convertita...). am avut parte de un anestezist prost si m-a intepat de 8 ori pina a nimerit, dar dupa ce a facut-o nu m-a durut nici pusul sondei, nici incizia,nimic. simti tot, eu vorbeam cu ei, cu sotul meu, care a fost linga mine, e ciudat ca trag de tine dar nu te doare, imping toti copilul sa iasa si e minunat cind il scot dupa "perdea" si ti-l arata, ii auzi primul tipat si ti-l dau la piept imediat ce au terminat de cusut. eu am avut complicatii in timpul operatiei si dupa, nu sunt un exemplu prea bun, dar daca e musai sa faci cezariana si poti alege anestezia, avantajele epiduralei constau in faptul ca esti "prezenta" cind vine bebe. are si totala un avantaj daca ti-e frica, macar nu mai stii...dar, cum zicea si andre_ea, te intubeaza si e horror sa tusesti cind ai burta taiata. in plus, substantele sunt mai nasoale pt bebe.
nastere usoara si bebe sanatos!
M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Si eu am facut cezariana cu epidurala. E mult mai bine asa, decat cu rahie sau generala.
Avantajele ti le-au zis si fetele.

Daca vrei, citeste povestea nasterii lui Matei...ai linkul mai jos...Am scris acolo si despre anestezie...o sa-ti placa, garantez!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Inca ceva: am doua cezariene. La prima am avut generala. Am tusit de la sonda aia vreo 2 saptamani, fara exagerare (eu am si o sensibilitate in gat)...Intr-adevar, e INFIORATOR sa tusesti cand esti taiata pe burta!!! Simti ca ti se crapa si burta, si operatie...tot!! Asta e primul motiv pentru care nu am mai vrut generala.

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by ioanap
Buna! Multumesc pt raspuns. Spune-mi te rog, te-a durut cind ti-au facut anestezia? Cu cit timp inainte de cezariana ti-au facut-o? Multumesc anticipat.



Ti-o face atunci. Dureaza ceva pana te dezinfecteaza si apoi pana monteaza ei ce trebuie pe acolo. Nu simti decat intepatura. Apoi te intinzi pe pat si incepe treaba. Incepusera sa ma dezinfecteze pe burta si eu le ziceam ca simt tot. Dar pana m-a dezinfectat am amortit de tot si nu am mai simtit nimic.
Repet, eu nu am simtit nici o miscare in burta. Nici ca imping copilul. Nimic.
Mie si la stomatolog imi prind bine anesteziile. Poate de aia.

Andreea, mamica lui Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ioana...abia acum citesc ca si tu ai tot 2 cezariene!! Si la prima tot generala ai avut, ca si mine!
Daca vrei sa ma intrebi una, alta....imi poti da un PM.

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ioana, Ella, scrieti pe forum, ca si eu mor de fricaaaa!!!!
La prima cezariana nu am avut nimic dupa trezirea din anestezie, nici tuse, nimic! Dar am avut si 2 anestezisti super! Si am si dat dreptul!
Acum, mi-e cam frica de generala, cu problemele care-au aparut cu inima si tensiunea mea! Cica ar fi mai bine cu epidurala. Dar mai povestiti din experienta voastra, ce si cum se simte, daca eu nu prea pot respira in pozitia culcat, ce sa fac, etc.

Multumesc.



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Simina, ce probleme ai pe linga tensiune ?
Eu am urmat tratament pentru tensiune marita pe toata durata sarcinii si nu am avut nici un fel de probleme cu cezariana ! Nu am facut anestezie generala si ma bucur tare mult ca anestezistul, dupa discutia pe care am purtat-o a ales varianta aceasta, pentru ca alaturi de mine era o tipa ce facuse generala si tusea mama-mama, si se plingea ca o doare rau operatia ! Eu in schimb nu am avut nimic, chiar dupa operatie mi-a scazut tensiunea la normal si nu a mai fost nevoie de nici un fel de medicatie !
Cit despre respirat la orizontala, nu a fost nici o problema, singura parte ciudata este cind anestezia isi face efectul si nu mai simti jumate din corpul tau, eu ma uitam aiurea la cum ma puneau pe masa, ca nu-mi puteam misca picioarele, ziceai ca de la jumatate in jos era vorba de corpul altei persoane !
Daca vrei sa iti spun mai multe, intreaba-ma, sper sa am timpul necesar sa iti raspund, eventual da-mi um PM !
Multa sanatate tuturor si multi pupici !

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)
Gizmo pina la un an
Gizmo dupa aniversarea de un an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by Siminaf
Dar mai povestiti din experienta voastra, ce si cum se simte, daca eu nu prea pot respira in pozitia culcat, ce sa fac, etc.

Multumesc.


Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities



Mie mi s-a facut greata cand m-am asezat pe masa, asa ca au inclinat masa putin spre stanga si gata, mi-a trecut.

Andreea, mamica lui Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Simina...am povestit ce si cum...adica senzatiile ciudate pe care le-am trait...Citeste povestea nasterii lui Matei, am descris acolo ceva-ceva...Partea buna e ca ti se pare ca timpul trece ff repede, ma rog...cand totul se termina ti se pare ca au trecut doar cateva minute...asta din cauza atator narcotice bagate in vena...Da, e ciudat sa fii treaza, e fff ciudat. Eu personal, am avut emotii FOARTE MARI.
Dr mi-a spus clar ca cea mai buna este epidurala. Nu rahi, nici generala, astea pot avea urmari mai putin placute...Cu epidurala suporti mult mai usor durerile post-operator, si, crede-ma...te si mobilizezi mai usor. Inafara de asta... nu ai senzatie de voma, nu tusesti ca dupa generala, nu esti intubata in timpul operatiei...il vezi pe bb imediat (crede-ma....e ceva UNIC, imposibil de descris in cuvinte)...cand ajungi la reanimare esti cat se poate de lucida, ma simteam super....nici nu zici ca tocmai ma operase...m-am si pus pe telefoane Eram doar 2-3 paciente acolo si asistentele ne-au dat voie sa vorbim la mobil...cu toate ca, in mod normal, nu ai voie la Reanimare sa tii mobilul deschis, ca interfereaza cu aparatura. Ma rog...se vorbea la greu...nu se tinea cont...

ALICE, ba eu puteam misca picioarele!! Adica le puteam controla...insa nu le simteam....e f ciudat!

Intepatura in coloana e cam ciudata, sincera sa fiu!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Multumesc mult pt. raspunsuri si incurajari!
Eu la prima cezariana chiar am fost f.f. bine dupa trezire, doar ca uterul nu mi se retragea si a trebuit sa fac injectii, masaje (torturi, nu masaje!), si fiindca colul meu e f.f.f. spastic si inchis, am suportat si o dilatare de col cam la 3-4 zile dupa nastere!!!

Dar acum mi-e tare frica din cauza tensiunii si a aritmiilor care deja s-au inmultit (in conditiile in care iau tratament toata ziua!). Si daca epidurala are tendinta de a scadea putin tensiunea, poate e mai bine asa...

Oricum, mi-e o frica de mor!
O sa le zic sa-mi dea ceva sedativ, anxiolitic, sa nu mor de frica!

Multumesc inca o data, Ella, Andreea si Alice! Apropo, Alice, pe Deiu meu il cheama Andrei-Florian. Pe tatal lui il cheama Florin si nu am vrut sa-i punem chiar Florin, sa zica copilul mai tirziu ca nu am avut imaginatie. Si de aia i-am spus Florian. Si e nascut pe 10 aug., dar 2000. Ce coincidente, nu?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput