epidurala la cezariana

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Si eu am facut cezariana cu epidurala.
Nu mai vreau sa trec prin asa ceva.Eu nu vreau sa va sperii dar daca nu puteti sa stati cuminti o sa fie groaznic.
Eu asa am patit. Imi era frig,burta mare de tot iar docotrul imi tot spunea sa nu ma misc si sa bag genunchii in burta(sa fiu cat mai incovoiata). Unde sa mai bag Dumnezeule ca abia incapeam intinsa pe masa aceea.
Tremuram de frig asa ca nu puteam sa nu misc prin urmare m-au chinuit vreo 20 de minute cu intepaturi pana au reusit.
In timpul operatiei nu am simtit vreo durere eram beata,nici nu stiu cum a trecut timpul,nu imi aduc aminte prea multe,aveam o masca pe ochi.
Dar a meritat sa indur tot chinul in clipa in care am auzit prima data glasul puiului meu si l-am vazut cat era de frumos!
Sper ca nu v-am speriat si va doresc succes!

Stefania si David 24.12.2004

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Multumesc inca o data, Ella, Andreea si Alice! Apropo, Alice, pe Deiu meu il cheama Andrei-Florian. Pe tatal lui il cheama Florin si nu am vrut sa-i punem chiar Florin, sa zica copilul mai tirziu ca nu am avut imaginatie. Si de aia i-am spus Florian. Si e nascut pe 10 aug., dar 2000. Ce coincidente, nu?



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities



Tudor al meu e nascut pe 10 august.

Andreea, mamica lui Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Ella, eu cred ca tie ti s-a pus mai putin anestezic daca zici ca ai simtit ce ti se facea si puteai misca si picioarele.
Nici eu nu mi le puteam misca. La final de operatie ma miram cum ajunsese piciorul meu indoit si eu habar nu aveam.


Andreea, mamica lui Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ba cred ca ai reusit sa sperii multa lume!! Nu generaliza! Nu spune ca "o sa fie groaznic"! Asa ai perceput tu toata treaba. Asta a fost organismul tau. Pana acum nimeni nu a scris ca a fost groaznic! Mie nu mi-a zis nimeni sa bag genunchii in burta! Am stat in fund, aplecata, cu barbia in piept si ma tinea o asistenta de umeri, in timp ce dr anestezist isi facea treaba...A propos de intepaturi...pe mine doar de 2 ori m-a intepat (prima data m-a anesteziat si a doua oara a fost intepatura propriu-zisa). Tine ff mult de priceperea sa.
Pai vezi....tu singura recunosti ca a meritat tot chinul...la urma urmei! E super sa-l vezi si sa-l auzi pe bb de la inceput...din prima clipa!! Asta se poate intampla numai daca ai anestezie partiala, adica rahi sau epidurala. Insa rahi-anestezia e mai invechita si poate avea mai multe urmari negative. Asa ca cea mai potrivita ramane epidurala.

quote:
Originally posted by mamaluidavid

Si eu am facut cezariana cu epidurala.
Nu mai vreau sa trec prin asa ceva.Eu nu vreau sa va sperii dar daca nu puteti sa stati cuminti o sa fie groaznic.
Eu asa am patit. Imi era frig,burta mare de tot iar docotrul imi tot spunea sa nu ma misc si sa bag genunchii in burta(sa fiu cat mai incovoiata). Unde sa mai bag Dumnezeule ca abia incapeam intinsa pe masa aceea.
Tremuram de frig asa ca nu puteam sa nu misc prin urmare m-au chinuit vreo 20 de minute cu intepaturi pana au reusit.
In timpul operatiei nu am simtit vreo durere eram beata,nici nu stiu cum a trecut timpul,nu imi aduc aminte prea multe,aveam o masca pe ochi.
Dar a meritat sa indur tot chinul in clipa in care am auzit prima data glasul puiului meu si l-am vazut cat era de frumos!
Sper ca nu v-am speriat si va doresc succes!

Stefania si David 24.12.2004

Poze





_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Nu stiu ce sa zic...Mie de la inceput mi-au zis ca o sa simt ceva....ca la epidurala simti mai multe senzatii decat cu rahi. La rahi am inteles ca nu mai simti si nu-ti mai poti misca picioarele. E o diferenta. Poate Simina ne explica mai bine.
Sau poate nu o fi prins asa bine la mine din cauza ca am scolioza??
Repet, nu a fost DURERE, au fost doar niste SENZATII ...cam ciudate, ce-i drept! Dar am inteles ca cele mai multe simt senzatiile astea...

quote:
Originally posted by andre_ea

Ella, eu cred ca tie ti s-a pus mai putin anestezic daca zici ca ai simtit ce ti se facea si puteai misca si picioarele.
Nici eu nu mi le puteam misca. La final de operatie ma miram cum ajunsese piciorul meu indoit si eu habar nu aveam.


Andreea, mamica lui Tudor - 10.08.2005
POZE



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Si eu am la activ doua cezariene cu epidurala.
Si amandoua operatiile au trecut f usor.
Cum e procedura anestezierii: te asezi pe masa si ti se cere sa stai cat mai incovoiata, cu barbia in piept, "ca o pisica kk cand se zburleste" (am citat ultimul anestezist)(in prealabil se dezinfecteaza zona).
La ambele operatii m-au intepat doar o data.(am fost cuminte si am avut medici buni).
Apoi m-am intins pe masa si in minutul urmator nu mi-am mai simtit picioarele si desigur, nu le-am putut controla. E o senzatie tare nasoala. Imi impuneam sa-mi misc picioarele, dar fara rezultat. Atunci am realizat ce inseamna sa fi paralizat, doamne fereste!
In timpul operatiilor am avut si eu senzatia ciudata, dar nedureroasa, ca cineva iti umbla prin burta, ca te trage si te impinge! La un moment dat aveam impresia ca o sa pic de pe masa .
Si cea mai cea senzatie, am trait-o cand mi-au scos puii afara! Efectiv am simtit cand i-au smuls. Da, asa ca o smulgere a fost; iar imediat am avut senzatia de gol imens; iar apoi m-a pufnit plansul. Toate astea sunt senzatii traite intr-o fractiune de secunda, senzatii care nu merita ratate pt nimic in lume. In acele clipe am fost cel mai fericit om din univers!
Numai datorita acestui tip de anestezie am trait aceste momente unice!
Ca sa nu mai vorbim, ca auzi primul plans al copilului si poti sa-l vezi si sa-l pupi imediat.
Fetelor, nu are de ce sa va fie frica!
E doar o intepatura la inceput, si atat!
Nastere usoara!


Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

pozicile noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ai mare dreptate, Mariana...Regret ca nu am facut epi si la prima cezariana...Atunci nu ma documentasem indeajuns si am acceptat anestezia propusa din start de dr.: generala.

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

A propos de "smuls"...Eu am simtit senzatia asta super-ciudata la prima nastere, prin somn!!!! A fost cam nasol!! La a doua insa, cu epi...nu am mai simtit decat ca dr si asistentele ma apasau pe burta destul de tare! "Smulsul" nu l-am mai simtit! Foarte ciudat!! Si ma pregatisem sufleteste sa-l simt!!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Ella, ma distrezi tare! Se vede de la o posta ca esti mare vorbareata!



Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

pozicile noastre
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanap spune:

Fetelor, ce de pareri diferite! M-ati bagat in ceata de tot.Sper totusi sa ma mobilizez si sa fie bine.Oricum va multumesc.

Mergi la inceput