Clasa I - Cum ii sanctionam cand gresesc

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zana spune:

quote:
Originally posted by Nora
Ce am facut eu: un caiet cu puncte albe&negre, adica o fata fericita si una suparata si . Cand face o prostioara sau cand invatatoarea lui imi spune ca nu a fost cumintel primeste un , iar cand face un lucru bun primeste. Cand diferenta intre bine si rau e de 10 puncte primeste un cadou! Nu-i ideea mea, am citit-o, dar se pare ca-i buna, Andrei a devenit foarte interesat sa obtina puncte bune. Nu-i prea reuseste, dar incearca.
Nora


O sa incerc si eu, multumesc pentru idee.
Cand era in grupa mica avea o profa la engleza care le punea buline in piept si stiam daca a fost bine sa nu in ziua respectiva si s-a prins repede de semne .
Noi mai temperam energia cu mandalas www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56701" target="_blank">http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56701

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxane spune:

Mirelam..spui ca baietelul tau este neastamparat? dar eu ca am fetita tot clasa I-a care deja a luat contact cu coltul clasei, si nu numai o data, bineinteles ca nu pentru cumintenie ..si cand am intrebat-o care a fost motivul mi-a raspuns senina ca "un coleg i-a pus piedica si ea atunci la impins si doamna taman atunci a vazut-o" sau altadata ca statea pe hol dupa ce s-a sunat de intrare la ora si doamna a pedepsit-o din nou cu coltul clasei.
In urma celor intamplate eu am pedepsit-o..adica in ziua respectiva dupa ce si-a terminat temele n-a avut voie la desene..asta o cam doare ca pierde nu stiu ce seriale. Nu stiu cat o s-o tina dar saptamana aceasta n-a mai avut contact cu acel colt. Cert este ca oarecum o inteleg pentru ca si eu am fost la fel..un fel de fetita-baiat pana pe la vreo 13-14 ani si ma cam bateam cu colegii dar normal ca ei nu i-am spus.
pentru scolarei si mamici


Roxane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

La noi se pare ca nimic nu merge. Si chestia cu si ... a inceput sa nu-i prea mai pese. In fiecare zi avem aceleasi discutii, in fiecare zi imi promite, in fiecare zi uita de la mana pana la gura...

Eu cred ca-i la fel ca in cazul pampersilor: cand e gata copchilul sa se cuminteasca, se cuminteste. In rest, noi ne stresam si-i mai stresam si pe ei. O fi normal, dom'ne sa nu poata sta locului, unii din ei, in functie de temperament. Al meu nu poate si pace. La teme obtine numai "foarte bine", pricepe imediat orice legat de logica, e pasionat sa invete dar NU STA LOCULUI ...

Ce sa-i fac, il iubesc s-asa.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Am uitat sa va spun: saptamana trecuta a acumulat, in sfarsit, 10 puncte si i-am luat un cadou. Doar ca a venit de la scoala cu evaluare negativa pentru comportament. Si i-am zis: daca saptamana viitoare nu vii cu evaluare pozitiva, luam cadoul si-l punem la pastrare pentru zile mai bune. Ceea ce vom face azi, pentru ca am aflat cu ce va veni azi de la scoala. Sa vezi durere pe el dupa aceea... Sau n-o sa-i pese???

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Nora, voua va dau evaluari in fiecare saptamana? Doar la purtare, sau si pentru invatat?

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Nora draga, probabil ca nu ii va pasa nici cat negru sub unghie, dupa parerea mea. Trebuie sa gasesti alta metoda. Mai prefa-te ca nu-ti pasa de el, ca esti prea suparata si obosita sa ii tot repeti aceleasi chestii si poate reusesti ceva asa, cu santajul sentimental...

pestoaica visatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Crini, evaluarea comportamentala e saptamanala, teste au dat, pana acum , doar doua, am povestit despre ele.
La sfarsitul fiecarei saptamani, primim acasa caietul cu "Evaluation de comportement". E ceva pe sistemul semaforului:
-verde: s-a comportat foarte bine
-galben(portocaliu): ar putea face mai mult efort
-rosu: atentie, nu e bine!

Sunt 5 aspecte puse in discutie: daca ascult de profesor, daca tin cont de altii,etc. Prin urmare, vine cu 5 cerculete colorate. Saptamana asta, Andrei o sa aiba 4 portocalii si 1 rosu. Noi ii promisesem ca se poate juca mai departe cu cadoul de saptamana trecuta, daca vine cu 2*verzi.

Rory76, jucaria cu pricina e o maneta de joc ca cele de la playstation pe care o poate folosi la mai multe din jocurile pe calculator pe care le are. E frumoasa, cool, vibreaza, ii place la nebunie, mai ales ca-i ahtiat dupa jocuri pe computer. Chiar crezi ca n-o sa-i pese? Nici macar eu nu stiu, s-ar putea sa ai dreptate...

Ma mai gandesc si la chestia asta cu santajul sentimental, sa vedem ce iese. Andrei e, pe de o parte, neascultator si indiferent la sfaturile altora, iar pe de alta parte, foarte sensibil, plange si sufera daca-l certi mai tare. Incerc sa rezolv o problema si dau in alta. Ooof, ce greu e sa fii parinte... Da' zau ca-i baiat bun, mami lui stie ca are un mare potential.

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Revin cu noutati despre scolarul nostru nazdravan: azi a venit cu evaluare pozitiva. Asa ca isi va recapata cadoul. Si am ridicat miza la 3/5 puncte.

Sa vedem ce-o mai fi...

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Ai facut ceva special sa il motivezi? Sau s-a intamplat asa, pur si simplu? Bravo lui, oricum!!!

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Rory, nu a fost ceva special, cred ca s-a straduit el mai mult. Sau a fost mai ingaduitoare profa'. Pentru ca i-am povestit si ei istoria cu acel cadou luat si retras, apoi la sfarsitul saptamanii sa vina Andruska al meu cu fix doua "verzi"... Nu stiu sigur. Cert e ca a fost foarte mandru si ne-a zis ca e tare placut sa ai si verde, ca o sa continue sa se straduiasca.

Chiar, sa te intreb pentru ca ai experienta cu cei mici: Andrei e mult mai cuminte acasa sau intre prieteni decat la scoala. Acolo se straduieste sa fie cool, sa-si atraga prieteni... E normal? Atitudinea asta denota nesiguranta de sine? Ce pot sa fac sa-l ajut?
Merci si .

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput