Clasa I - Cum ii sanctionam cand gresesc

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Multumesc de sfaturi
Sunteti dragute.
Intr-adevar nu l-am pedepsit, dar l-am mustruluit un pic.
A luat o fatza de nevinovat, mi-a promis ca nu mai face , dar....se pare ca a uitat...caci ieri el si cu baietelul din fata lui si-au dat cu penarele in cap, unui altuia. Cica baietelul celalalt a dat primul, nu el (intotdeauna altul greseste primul nu el , normal ce e fraier sa recunoasca) si doamna i-a vazut si l-a certat.
Acum chiar ca ma bate gandul sa-l pedepsesc.
Mai fetelor, copiii vostrii tot asa neastamparati sunt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

sint total de acord cu rory
tu pedepseste-l pentru ce vezi tu ca face, nu pentru ce pirasc altii.
iar invatatoarea cred ca are o problema de apeleaza la parinti sa-i potoleasca pe copii la ea in clasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

parinti si invatatoarea trebuie sa aiba o permanenta legatura in ceea ce priveste elevul.. nu e doar responsabilitatea ei sa disciplineze copii ca mai apoi mamicile sa-i sara frumusel in cap ca de ce i-a pedepsit.. copii trebuiesc invatati frumusel si de acasa cum sa se cumporte..
iar cand ea e intrebata e si normal sa raspunda sincer despre activitatea si comportamentul copilului.. doar doar no sa-l ridice in slavi..

si uitasem: .. incearca sa-l pui acasa cate o jumatate de ora sa fie cuminte si sa-si faca temele fara sa aibe voie la toaleta sau sa manance - ca la scoala



------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Eu nu am vrut sa spun ca este numai responsabilitatea scolii sa faca educatie, dar sincer vorbind, nu am pretentia sa vina parintii sa stea in clasa sa isi disciplineze copiii.Atata vreme cat sunt la scoala copiii sunt responsabilitatea mea, ca invatatoare. Cand e acasa, nu mai e problema mea. Si sustin cu tarie ca un copil care are o preocupare permanenta nu are cand sa mai fie indisciplinat...Deci, fiecare cu aria lui de...acoperire...Doar de asta vin la scoala, sa invete ce e aia disciplina si colectiv, nu sa stea teapan acolo in banca si sa doarma. asta se invata din greseli. Si sa-l pui acasa sa stea ca la scoala...scuza-ma, dar cred ca e exagerat!!! Si asa e mult pentru un copil de 6-7 ani sa stea 4-5 ore la scoala, d-apai sa mai stea si acasa...

pestoaica visatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

rory.. eu nu ma referisem la mesajul da na..

iti dau dreptate cand spui ca parintii nu disciplineaza copii la clasa ci e responsabilitatea invatatoarei dar parerea mea ca sunt si copii care nu pot fi stapaniti prea usor si aici cred ca o colaborare intre parinti si invatatoare e binevenita..

dar ce zici tu ca e exagerat - sa stea acasa jumate de ora la fiecare cateva zile nu sunt deacord.. pt ca ei oricum au lectii de facut iar ca stau la masa din sufragerie in timp ce televizorul merge si isi face temele nu mi se pare la fel ca atunci cand sta frumusel la masa de birou si face temele frumos ..si nu mi se pare deloc exagerat mai eles in week-end cand eu destul timp (poate in timp sapt ar fi cam mult).. mai ales pt copii care au si prob de concentrare.. asta daca parintii au timp si daca vor sa-si ajute copilul..
asta vb si din punct de vedere al unui cadru didactic dar si experientele mele .. o diferenta mare a fost intre mine si sora mea.. eu fiind cel mai mult ajutata in clasa I s-a vazut mai tarziu cine se descurca mai bine din toate pc de vedere..

dar dehh fiecare cu parerile ei si eu mi-am expus-o pe a mea.. mirela e fata mare sa ia ce crede mai bun din raspunsurile noastre..

------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by buli

sint total de acord cu rory
tu pedepseste-l pentru ce vezi tu ca face, nu pentru ce pirasc altii.
iar invatatoarea cred ca are o problema de apeleaza la parinti sa-i potoleasca pe copii la ea in clasa





Invatatoarea este obligata sa aduca la cunostiinta parintilor comportamentul copilului, fie bun, fie rau. Astfel, in vreme ce tu il crezi vreun sfant, copilul poate fi exact pe dos, iar asta te intereseaza. In plus, invatatoarea isi justifica eventualele masuri luate impotriva "sfantului", care pot fi diverse.
Este necesara o conlucrare atenta intre parinte si invatator ca sa iasa ceva bun din copil (dupa cum s-a subliniat deja).

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Bineinteles ca trebuie sa le spunem parintilor cand elevul prezinta probleme!!! dar chestia asta cu disciplina nu stiu cum ar putea sa o rezolve parintele, din moment ce eu sunt fizic in clasa cu copilul, nu el. Cred ca si daca ii spune acasa de un milion de ori: "mama, la scoala stai cumintel in banca si etc...." daca el este asa facut, mai agitat, hiperactiv, nu ajuta cu nimic. Nu mi se pare chiar asa de grav ca nu sta in bancuta lui, mai grav ar fi sa aiba probleme la invatatura...sau sa aiba vreun comportament violent fata de ceilalti colegi...dar pentru asta exista psihologul scolii, care de aia e pus acolo!!!Deci, cred ca nu trebuie sa iti faci prea multe griji, Mirelam, copilul tau se va obisnui cu scoala, va urma exemplul colegilor lui, cred ca pana acum deja s-a rezolvat problemuta ta!!! Succes la scoala si fiti cuminti!!!

pestoaica visatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Baiatul meu este acum in clasa a doua si anul trecut a avut aceleasi probleme de "disciplina" mai precis...statea la ore in picioare, imi spunea ca nu poate sta jos ca e incomod (bancile sunt cam mari pt 6 - 7 ani ), nu era atent , vorbea cu colegii in ore, in pauze alega etc. Dar cu timpul aceste nazdravanii s-au rarit, l-am mai si pedepsit, m-am mai si suparat pe el...acum e ceva mai bine. Sa dea Doamne-Doamne sa fie bine si de acum incolo...pentru toti piticii. Succes la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinaa spune:

Buna Mirela!

Mult succes la scoala.Vad ca deja ai inceput sa-ti faci griji.Eu zic sa nu le pui la suflet si mai ales fara pedeapsa.E doar inceputul la o serie de problemute mai mici sau mai mari legate de scoala,invatatoare si colegi.Viata de scolar e mult mai dificila decat atunci cand eram noi pe bancile scolii.Ca orice mama vrei ca puiul tau sa fie cuminte,sa invete bine ,sa fie printre primii.De multe ori m-am intrebat daca este bine asa??!!Am citit de curand un articol care zicea , Romania este tara in care ai parte,fara carte.Oare asa este !??
Toate cele bune,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Doamnelor! Sint COPII de 6 ani!
Voi chiar puteti sa stati pe scaun o ora fara sa va fitiiti un pic? Ca sa mor daca eu pot. Imi gasesc o mie de motive sa ma ridic (si ca mine mai fac o multime din colegii mei!)
Si zau ca asa-mi vine citeodata sa dau cu penarul (sau orice substituent) in capul cite unuia! Si-atunci de ce sa ma mir ca micutii, care n-au invatat inca sa se socializeze pina la punctul de a-si inghiti sentimentele, iti trag cu penare in cap? (Atomix are penar de cirpa captusit cu burete!, ca stiu eu ce stiu! :))
Stiu ca e teorie, ca noua, mamelor, ne place sa ni se spuna doar cit sint de buni si cuminti mititeii nostri dar ei, in realitate, au momente cind sint IMPOSIBILI.
Ups, gata pauza de masa, revin de acasa...
Cu pupici, Simonna

Mergi la inceput