Clasa I - Cum ii sanctionam cand gresesc

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Nu o sa va vina sa credeti, nici mie nu-mi vine a crede, dar Andruska al meu a primit azi mascota clasei pentru ca a fost cel mai cuminte dintre toti copiii!!!



Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Bravo, Nora!
Iaca, se poate si o sa se mai poata.
Si e normal sa se dea mare la scoala, cred eu. Ca doar acasa il cunoaste toata lumea, pe cine sa mai impresioneze?! :) Un copil care simte nevoia sa se afirme, care trebuie sa fie in centrul atentiei ce posibilitate mai buna de-a o face are decit la scoala? (Ma gindesc la noi, adultii... nu stam noi in trening acasa si cind iesim pe strasse ne tragem toalele de gala, sa facem impresie? E cumva similar...)
Si stii ce mai cred eu? Ca felul de-a fi al copilului e important, dar depinde mult si de invatator/invatatoare.
Anul trecut, avea Atomix 5 ani jumate, era in clasa la M. Steve. Care ni se plingea intruna ca "Radu bouge beaucoup", ca e prea fitiit, ca nu stie ce sa-i mai faca, sa-l ducem noi in fiecare zi la ceva sporturi sa se mai calmeze, numa' nu ne trimisese la doctor sa-i dea ceva de inghitit.
Noi, care stiam ce copchil am produs (super - extrovertit, intr-adevar, dar caruia ii dai de lucru ceva care sa-l intereseze si te-ai scos) il mai si compatimeam pe Steve, prin ce trece el ca trebuie sa-l aibe pe Atomix in clasa.
Ei, la jumatatea anului scolar, fix dupa sedinta cu parintii la care Steve numai ca nu sarise-n sus de bucurie ca transferam plodul, Radu a schimbat scoala.
Invatatoarea de la scoala noua nu s-a plins O data. N-a avut nici o bulina rosie din ianuarie pina in iunie. Radu venea acasa fericit, povestea toata ziua de Mme Chantal. Noi nu intelegeam nimic...Ca doar nu se cumintise brusc copilul, pe drum intre cele doua scoli...
Si tot el ne-a luminat. Cica: "Mami, Steve nu ne iubea pe noi, baietii, le iubea numai pe fetite, ca ele stateau cuminti mereu... Mme Chantal ne iubeste pe toti la fel, si pe fete si pe baieti!"
Iar anul acesta, invatatoarea noua (aici se schimba invatatoarea de la an la an, cred ca nu vor sa se ataseze copiii de ele, ca alta explicatie nu gasesc!) e si ea cool. E mindra de copiii din clasa ei, le spune mereu ce grozavi sint, Radu face niste O-uri numa'n colturi si ea scrie pe caiet "bravo, champion" si-i mai da o tura de O-uri, pe care asta le face fericit ca-i "champion", fara sa sesizeze ca invatatoarea l-a dus cu presu' si ca munceste dublu.
In paralel, la service de garde, unde sta inainte si dupe ce termina scoala propriu zisa, avem o educatoare care face spume la gura numai cind il vede, cica e "trop agite'" si o alta care numa' nu-l pupa cind il vede, crede ca e "super" sa ai asa multe idei traznite cum are el si sa le mai si pui in practica...
Asa-i cu adultii si copiii, ma opresc ca pot sa scriu pe tema asta pina miine...
Cu drag,
Simonna

Mergi la inceput