Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (8)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:

De ce vorbim de pacat si la oameni nevinovati ? Pentru ca si Isus era perfect nevinovat dar a platit pentru intreaga omenire, pentru ca si-a acceptat menirea.A facut voia celui de sus si a luat asupra lui pacatele neamului intreg, al omenirii.



Pe mine pasajul asta continua sa ma depaseasca cu toate eforturile speculative facute pe aici de aiurea si numai de dragul de a mi se da la basca. Cum il poti pune pe Isus, care a fost fara de pacat si a platit pentru pacatele altora, pe aceeasi treapta cu oamenii, care platesc pentru propriile lor pacate?
Faptul ca Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui ne face oare egali cu Dumnezeu si cu Fiul Lui? Ne putem compara cu Isus, care a fost Fiul lui Dumnezeu si s-a jertfit pentru intreaga lume, noi, cu jertfele noastre marunte? A, ca tindem spre modelul infatisat de Isus, asta e altceva, dar cat de departe suntem?



_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu ne punem peaceesi treapta...ci cred ca eu ca asta e miracolul crestinismului...Dumnezeu care cunoaste conditia de Om din interior....nu din cea de Creator!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by cataghe
Atunci descalta-te.


despre tine era vorba. am observat o usoara ameliorare in simptomele-ti de isterie, de cum ai vazut un moderator pe zona. semn ca, daca de bun simt natural nu esti capabila, macar stii de frica aluia mai puternic.

chestia cu bocancii ti-au mai spus-o si Amuleta, Adda, etc. dar, cum pentru tine, Amuleta si restul fetelor de-aici is doar "niste toante, proaste, fanatice" carora te distreaza sa le distrugi conversatia, hartuindu-le - "le arat eu lor", probabil ca poa' sa ti-o spuna si Papa de la Roma la care jinduiesti atata, ar avea acelasi efect. asa ca, desigur, continua sa te dai in spectacol, continua cu atacurile la persoana mea, printre altele, urmeaza-ti planul linistita. ca si daca is eu sensibila la mirosurile de hazna pe care le-ai adus in zona, pot foarte bine sa-mi pun batista la nas, desigur ca ai dreptate. sau sa se retraga fetele din discutie, bucuria ta dupa aia. dar ai ramane fara obsesii si ar pica magareata pe altele. deci, continuati, continuati. urmeaza serialul Incurabilii, adaptare dupa Comedia Umana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by cataghe
Atunci descalta-te.


despre tine era vorba. am observat o usoara ameliorare in simptomele-ti de isterie, de cum ai vazut un moderator pe zona. semn ca, daca de bun simt natural nu esti capabila, macar stii de frica aluia mai puternic.


Mai, ce bine ma cunosti tu pe mine! Parca ai fi facut vreun reportaj cu mine candva, zau asa!!!... Hai ca cu asta m-ai binedispus pe toata ziua, te iert pentru restul tampeniilor pe care le-ai debitat. Iar pentru faptul ca ai ajuns atat de jos incat incerci sa bagi zazanie intre mine si o persoana pe care stii bine ca o respect, sper sa te ierte si Cel de Sus.

Mult pa, si sa ne intoatcem on-topic. A, a propos de on-topic: daca nu ai nimic de povestit despre mareata ta transformare, nu-ti ajuta cu nimic sa dai vina pe bocancii imagiunari ai altora. Mai bine taci.


_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by cataghe
Mai, ce bine ma cunosti tu pe mine! Parca ai fi facut vreun reportaj cu mine candva, zau asa!!!... Hai ca cu asta m-ai binedispus pe toata ziua, te iert pentru restul tampeniilor pe care le-ai debitat. Iar pentru faptul ca ai ajuns atat de jos incat incerci sa bagi zazanie intre mine si o persoana pe care stii bine ca o respect, sper sa te ierte si Cel de Sus.


tu poti sa minti in continuare cat vrei, dar nu ma poti minti pe mine si nici pe tine nu prea ai cum sa te minti, ca doar noi doua stim adevarul. iar adevarul asta este, asta crezi despre grupul de fete de aici (sunt de acord cu tine: Amuleta nu merita asemenea ipocrizie din partea ta, asa cum nici eu n-am meritat pentru cat te-am ajutat mereu), asta vrei sa faci - sa le distrugi armonia-, din cauza asta te-am abandonat ca prietena, din cauza asta esti traumatizata si te comporti cum te comporti.

quote:
Mult pa, si sa ne intoatcem on-topic. A, a propos de on-topic: daca nu ai nimic de povestit despre mareata ta transformare, nu-ti ajuta cu nimic sa dai vina pe bocancii imagiunari ai altora. Mai bine taci.


nici o problema, Catalina. macar atata am reusit sa invat si eu de la fetele de-aici, sa cedez. desi noi doua avem putine sanse sa devenim vreodata atat de blande cum sunt ele, am sa incerc macar sa nu mai fiu prilej de sminteala pentru tine, in amintirea dragostei prietenesti pe care ti-am purtat-o si pe care, intr-un fel, inca ti-o mai port - si in numele careia uite ca iau aceasta decizie. e clar ca iti face mult rau prezenta mea aici si, desi am incercat toate metodele de care sunt capabila sa te linistesc, n-am avut succes. bucura-te, copila mea, pestisorul de aur ti-a auzit dorinta, ramai cu tine insati, o sa tac.
----------

va doresc numai bine tututor celorlalte si va multumesc pentru ca existati. DC, take care.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RA spune:

Nu pot sa cred ce-mi vad ochii!!!
Si inca pe un asemenea subiect,care s-a dorit,cel putin eu asa am perceput,o oaza de liniste...
Haideti,mai fetelor,ce Dumnezeu,doar sunteti oameni maturi!
Eu marturisesc ca va citesc cu egala placere pe amandoua,asa incat nu-mi pot imagina ca nu ar fi loc pentru toata lumea aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by conchita
nici o problema, Catalina. macar atata am reusit sa invat si eu de la fetele de-aici, sa cedez. desi noi doua avem putine sanse sa devenim vreodata atat de blande cum sunt ele, am sa incerc macar sa nu mai fiu prilej de sminteala pentru tine, in amintirea dragostei prietenesti pe care ti-am purtat-o si pe care, intr-un fel, inca ti-o mai port - si in numele careia uite ca iau aceasta decizie. e clar ca iti face mult rau prezenta mea aici si, desi am incercat toate metodele de care sunt capabila sa te linistesc, n-am avut succes. bucura-te, copila mea, pestisorul de aur ti-a auzit dorinta, ramai cu tine insati, o sa tac.
----------

va doresc numai bine tututor celorlalte si va multumesc pentru ca existati. DC, take care.



Nu uita sa pui un subiect si la ZZ, sa stie forumul ca pleci (iar).

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Ah...uite asta nu'mi place mie! cand incepeti sa aruncati cu posete.

Si eu care venisem pregatit sa va povestesc prima mea experienta mistica :(
ce danionvasile? ce steinhardt?...da' nu mai zic nimic


Alin

*segmentation fault*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

io vroiam sa scriu ceva...da m-a lasat alin paf.
mai bine asa...cred ca asta a si urmarit:)






Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput