Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare (8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by conchita

Mihiasiro, asa e, Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui, nu mai putin decat atat. si l-a dat pe Fiul Sau ca jertfa ca sa ne recupereze in rai, ca pe niste egali ce i-am fost, prin Adam si Eva, de la inceput. Dumnezeu nu poate sa fie meschin si sa ne doreasca langa el ca pe niste inferiori si mediocri. ce parinte isi priveste copilul cu superioritate, oare? de-aia si promite Iisus celor credinciosi: vor sta cu El la dreapta Tatalui. iar dreapta e locul de onoare. ca o paranteza, exista niste eseuri celebre, super misto, pe tema stangii lui Dumnezeu -exista, nu exista, cine sta acolosha? :-))alt indiciu: in Biblie, povestea lui Iov. asa cum Dumnezeu L-a dat oamenilor pe Fiul Sau ca masura a dragostei Sale pentru oameni, tot asa de mult l-a iubit si Iov pe Dumnezeu de a fost gata sa-si sacrifice fiul. blasfemie ar fi sa sustii ca dragostea lui Dumnezeu fata de oameni nu e decat o marunta relatie de subordonare/inegalitate.

Conchita,cred ca ai vrut a spui Isaac,nu Iov.(presupun ca te referi la povestea in care Avraam trebuia sa-l sacrifice pe Isaac; Facerea,cap.22-ma ierti in caz ca nu la asta te-ai referit).Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Irina , ia ca ma duc sa dorm ca le-am facut varza. :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Ana si Irina, Buna Dimineata!!!de fapt, conchi, noapte buna:)


acu stau si ma gandesc...de fapt, faptul ca nu reusim sa ne schimbam nu inseamna oare ca nu avem suficienta credinta? Sau macar ca nu e constanta( in momentul in care urli sau esti rautacios nu se prea poate spune ca Dumnezeu iti umple sufletul...)
In orice caz, schimbarea asta(spre Mantuire, desigur, nu in sine) necesita harnicie, nu glumea.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Sabina
acu stau si ma gandesc...de fapt, faptul ca nu reusim sa ne schimbam nu inseamna oare ca nu avem suficienta credinta? Sau macar ca nu e constanta( in momentul in care urli sau esti rautacios nu se prea poate spune ca Dumnezeu iti umple sufletul...) In orice caz, schimbarea asta(spre Mantuire, desigur, nu in sine) necesita harnicie, nu glumea.



da' de ce? cu necesitate esti rau inainte de credinta si automat bun dupa? de multe ori se intampla chiar invers. in perioada mea de habotnicie am fost o nesuferita si jumatate, m-am obosit pe mine insami, nu alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

deci de schimbare ai avut parte:))


nu, nu esti obligatoriu rau,bineinteles.dovada oamenii extrem de buni dar necredinciosi (in sensul de nedusi la biserica.)



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

La multi ani tuturor Mariilor!

La multi ani Sabina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina_Claudia spune:

Doamne ajuta,

LA MULTI ANI MARIILOR!
Si o dedicatie pentru voi: (Fila din Acatist de Zorica Latcu)

Bucura-te, leagan alb de iasomie,
Catre care-n roiuri fluturii coboara,
Bucura-te, raza stelei din vecie,
Bucura-te, Maica pururea Fecioara,
Dulcea mea Marie.
Bucura-te, floare fara de prihana,
Alba ca argintul noptilor de vara,
Spicul cel de aur vesnic plin cu hrana
Mirul care vindeca orice fel de rana,
Bucura-te, Maica pururea Fecioara,
Ploaia cea de mana.
Bucura-te, brazda plina de rodire,
Munte sfant, in care s-a-ngropat comoara,
Bucura-te, cantec tainic de iubire,
Clopot de chemare, cantec de marire,
Bucura-te, Maica pururea Fecioara,
Blanda fericire.
Bucura-te, marul vietii care-nvie,
Pomul greu de roada-n plina primavara.
Bucura-te, iarasi, tarm de bucurie,
Dintru care curge miere aurie,
Bucura-te, Maica pururea Fecioara,
Sfanta mea Marie.


irina.c. in legatura cu armata, asa a patit anul trecut si un coleg de-al meu si s-a inscris repede la un master si a scapat.Poate te ajuta ideea...



POZE

Irina + ingerasul Ioana
(3 ani si 9 luni)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joanna spune:

La multi ani tuturor celor ce poarta numele binecuvintat al Maicii Domnului!Sarbatoare foarte mare astazi.Sa o slavim pe Maica Domnului si sa o chemam in rugaciunile noastre.
Oana ,bine ai revenit.Eu nu am fost atee asa ca nu prea sunt in masura sa raspund..dar ma bucur de prezenta ta aici.

Dragelor,rugati-va si pentru tatal meu a carui zi de nastere este miine si se afla in spital.Va multumesc din tot sufletul.
Spic de grau,Andrada, Dumnezeu sa va tina sanatoase,Maica Domnului sa va ocroteasca,iar ortodoxia sa va fie calea!


Fecioara curata

'Fecioara Maica Maria
Stapana-mparateasa
Pe tine te fericim
Curata fiica din Adam
Parfum de floare aleasa
Pe tine te fericim

Aleasa fiica de-mparat
Fecioara nenuntita
Pe tine te fericim
Smerenia te-a ridicat
Si te-a facut slavita
Pe tine te fericim
Mai sus de ceruri te-ai suit
rin nasterea-ti straina
Pe tine te fericim
Pe haruvim i-ai covarsit
In cinste si-n lumina
Pe tine te fericim

Si serafimii-n zborul lor
La slava ta cu dor privesc
Pe tine te fericim
Arhanghelii si ceata lor
De frumusetea ta doresc
Pe tine te fericim

Cantare haruvimilor
Spre tine se indreapta
Pe tine te fericim
Iar ceata serafimilor
In ode se desfata
Pe tine te fericim

Arhanghelii neancetat
Cu toate ostile ceresti
Pe tine te fericim
In dorul lor nesaturat
Din lauda nu se opresc
Pe tine te fericim

Esti bucuria cetelor
De ingeri laudata
Pe tine te fericim
Esti paceasi sfintitul lor
Al sfintilor curate
Pre tine te fericim'


Doamne ajuta,


Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

Arsenie Papacioc: „CLOPOTELE CHEAMĂ VIII, PLANGE MORTII, IMPRĂSTIE VISURILE”...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

quote:
Originally posted by irina.c.

[quote]

Conchita,cred ca ai vrut a spui Isaac,nu Iov.(presupun ca te referi la povestea in care Avraam trebuia sa-l sacrifice pe Isaac; Facerea,cap.22-ma ierti in caz ca nu la asta te-ai referit).

Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
ILINCA
carti



La multi ani tutror Mariilor ( si multutmesc frumos de urari!),

Totusi exemplul lui Iov este emblematic, in ce priveste suferinta necauzata de pacat, ci vazuta ca iconomie a lui Dumnezeu. Atitudinea lui Iov insusi (care isi va sustine permanent inocenta, desi ceilalti vor sa il convinga ca suferinta lui e cauzata de pacat) este de suprem eroism, este "suferinta omului drept", care nu isi intelege soarta, dar nu blasfemiaza.
In acest sens, comentariul la cartea Iov, din traducerea IPS Bartolomeu (Valeriu) Anania este extrem de interesant.

"Asadar, in spatele oricarei suferinte inexplicabile si care, aparent, cade sub incidenta absurdului, se afla ratiunea ascunsa a lui Dumnezeu, Care intotdeauna stie ce face. Si tot atunci, prin Iisus, se va descoperi ca , pe langa suferinta nascuta din pacat exista si o suferinta nascuta din iubire, a carei suprema expresie avea sa fie jertfa de pe cruce".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by conchita

Mate, mi-ar placea sa stiu raspunsul la intrebarea ta despre schimbare, dupa trecerea de la ateism la credinta. primul impuls a fost sa raspund ca "nu" si la asta am si ramas blocata. in afara de inocenta, care dispare cu varsta si pe care o bifez la "obiecte pierdute"...de alte schimbari nu-s constienta. poate imi vine cheful de povesti dupa ce se mai detensioneaza atmosfera pe-aici, prea multe flecuri de bocanci in zona.



Atunci descalta-te.

_
In God we trust, all others bring data.

Mergi la inceput